Dışişleri Bakanı Özgürgün: Rumların hali ortada…

13
Dışişleri Bakanı Özgürgün: Rumların hali ortada…

Dışişleri Bakanı Özgürgün, 3 Nisan 1937’de il kuruluşu ve fabrikaların kuruluş yıldönümü olması nedeniyle, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın daveti üzerine Karabük Üniversitesi’nde “Kıbrıs’ta Gelinen Son Aşama” konulu konferans verdi.Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, konferanstan önce, üniversiteyi ziyaret eden Özgürgün, Karabük Üniversitesi’nde “Ana Mehteran” takımı tarafından karşılandı. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ile görüşen Özgürgün, üniversitenin bu anlamlı yıldönümünde kendisinin Kıbrıs konusunda öğrencilere konferans vermesinin gurur verici olduğunu kaydetti.

AĞAÇ DİKME TÖRENİ…

Özgürgün üniversiteyi ziyaret sırasında, üniversitenin geleneği haline gelen ve üniversiteyi ziyaret eden herkesin katıldığı ve kendi isminin verildiği ağaç dikme törenine katıldı.

Üniversitenin televizyon kanalına da demeç veren Özgürgün, üniversitenin herkes tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini vurguladı ve üniversite öğrencilerine seslenerek, “Bu kadar güzel bir üniversitede okuduğunuz için çok şanslısınız” dedi.

KONFERANS

“Kıbrıs’ta Gelinen Son Aşama” konulu konferans, İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başladı, ardından gelen mesajlar okundu. Karabük Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın kısa konuşmasının ardından konferansa geçildi.

“RUM TARAFI TEK TARAFLI AB’YE GİRMENİN BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİ”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün verdiği konferansta, yıllardır süren müzakere sürecinde Kıbrıslı Türklerin tüm olumlu adımlarına rağmen Rum Yönetimi’nin uzlaşmaz tutumunun hem Kıbrıslı Türklere hem de Kıbrıslı Rumlara zarar verdiğine işaret etti.

Özgürgün, gelinen aşamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, tek taraflı Avrupa Birliği’ne girmenin herhangi bir kazanım yerine ekonomik iflası getirebileceğini gördüğünü kaydetti.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, “Rum tarafı tek taraflı AB’ye girmenin bedelini ağır ödedi” dedi.

“KKTC DİMDİK AYAKTA…”

Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolara rağmen Anavatan Türkiye’nin desteğiyle tüm kurum ve kuruluşlarla KKTC’nin dimdik ayakta olduğunu söyleyen Özgürgün, KKTC’nin gelişen ekonomisiyle çok daha ileriye taşınacağını kaydetti.

“RUM YÖNETİMİ KAZDIĞI ÇUKURA DÜŞTÜ”

Rum Yönetimi’nin beceriksiz ve yanlış politikaları yüzünden Rum halkının çok zor günlerden geçtiğini dile getiren Özgürgün, “Rum Yönetimi kazdığı çukura düşmüştür… Avrupa Avrupa deyip Kıbrıslı Türkleri görmezden gelmeye çalışan zihniyetin Rum halkını getirdiği nokta ortadadır” dedi.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, bu arada Karabük Valisi İzzettin Küçük ile de görüştü. Özgürgün daha sonra, Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesi’nin temel atma törenine katıldı.