Devlet bu işi çözsün

0
Devlet bu işi çözsün

Balıkesir’de Ahmet Kıryağdı ile Özkan Kıryağdı’ya ait arazi ile kırsal kesim arsası olarak dağıtılan bir arazi arasındaki sınır karmaşası bölgede gerginliğe neden oldu.


Sınır sorununun yaşandığı kırsal kesim arsası hak sahibi, komşusu Özkan Kıryağdı’nın kendi arazi üzerinde başlattığı yol çalışmasının 2012 yılında şahsına verilen kırsal kesim arsasından 10 ayak içeriye geçtiğini söyledi.
Elinde arsanın sınırlarını gösteren resmi evraklar olduğunu kaydeden arsanın hak sahibi, “Sınır ölçümleri devlet tarafından yapıldı ve bu arsalar bize devlet eli ile verildi. Ne hakkımı yediririm ne de kimsenin hakkını yerim” diyerek devletin bir an önce böylesi bir karmaşaya neden olan sorunu çözmesini istedi.
Özkan Kıryağdı ise çalışmalarının tamamen yasal olduğunu belirterek sınır ihlali yapılmadığını belirtti.

Kıryağdı: Tarafımızdan yapılan hata yok
Özkan Kıryağdı, konu ile ilgili açıklamasında, söz konusu yol projesi için gerekli tüm resmi izinlerin alındığını belirterek çalışmanın sınır ihlali yapılmaksızın sürdüğünü söyledi.
Kıryağdı şöyle dedi: Bakanlar Kurulu kararı ile 2008 yılında devlete ait araziden yolun istenilen şekilde olabilmesi için 10 ayak yer alındı. Yol projesini dün itibarı ile de hayata geçirdik. Ancak yolun geçtiği arazinin hemen yanı 2012 yılında kırsal kesim arsası olarak dağıtıldı. Şimdi arsalardan birinin hak sahibi, bizim 10 ayak onun arsasına girdiğimizi söylüyor. Ben de bu yol çalışması için gerekli tüm izinler ve sınırı gösteren tüm resmi evraklar mevcut. Hepsinin tarihi de 2008 yılına ait. Dolayısıyla ortada bizim tarafımızdan yapılmış bir hata yok” dedi.

“Çalışmalar devam edecek”
Özkan Kıryağdı, önceki gün başlatılan yol çalışmasının süratle devam edeceğini söyledi.
Kıryağdı, “Benim bu arazinin üzerinde inşa edilen apartmanda ikamet eden ev sahiplerine bir an önce koçanlarını vermem gerek. İnsanlara bu ev koçanlarını verebilmem için de bu yolu yapmam gerek. Dolayısıyla çalışmalarımız devam edecek ve yol yapılacak. Zamanında mevcut parke yol için binlerce lira harcadım. Şimdi asfalt yol yapılıyor yine binlerce lira harcayacağım. Ancak devlet yetkilileri, mevcut yolu kabul eder, koçan çıkarmama izin verirse benim için sorun yok” şeklinde konuştu.

Gültekin: Çözüm devlette
Balıkesir Muhtarı Osman Gültekin, iki köylüsü arasında gerginliğe neden olan bu sınır karmaşasının bir an önce devlet tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.
Muhtar Gültekin, yolun geçtiği 10 ayaklık arazinin halen devlete ait olduğunu belirterek çözüm yolunun da devlette olduğunu söyledi.
Gültekin, ayrıca köyde dağıtılan Kırsal kesim Arsaları’nın ihtiyaca cevap vermediğini söyledi ve sözü verilen 2. etap kırsal kesim arsa dağıtımının da bir an önce yapılmasını istedi.

Balıkesir’de Ahmet Kıryağdı ile Özkan Kıryağdı’ya ait arazi ile kırsal kesim arsası olarak dağıtılan bir arazi arasındaki sınır karmaşası komşular arasında gerginliğe yol açtı

Özkan Kıryağdı’nın başlattığı yol çalışmasının 2012 yılında şahsına verilen kırsal kesim arsasından 10 ayak içeriye geçtiğini söyleyen arsanın hak sahibi bu sorunun çözümlenmesini istedi

Şahsına ait arazi üzerinde inşa edilen Kıryağdı apartmanının önünden geçen yol çalışmasını başlatan Özkan Kıryağdı, çalışmalarının yasal olduğunu belirterek sınır ihlali yapılmadığını belirtti

Balıkesir Muhtarı Osman Gültekin, iki köylüsü arasında gerginliğe neden olan bu sınır karmaşasının bir an önce devlet tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi

Apartman sakinlerine koçanlarını verebilmek için bu yolun inşasının şart olduğunu kaydeden Özkan Kıryağdı, geçmiş yıllarda yaptırdığı parke yolun devlet tarafından kabul edil