Devasa mezar için belediye harekete geçti

192
Devasa mezar için belediye harekete geçti

YENİDEN DÜZENLENECEK: Çatalköy’de bir ailenin köy mezarlığına defnedilen yakının kabri için başlattığı kabir inşaatına belediye müdahale etti. Bölge halkının tepkisine neden olan devasa kabir inşaatı ile ilgili Savcılık görüşü isteyen belediye, görüş çıkmasını beklemeden inşaatın yeniden düzenlenmesi yönünde karar aldı

KÖY HALKI KARARLI: Kabir inşaatının mevcut hali ile devam ettirilmemesi yönündeki belediye meclisi kararı, bölge halkını sevindirdi. Havadis’e konuşan bazı vatandaşlar, belediye meclisi kararına rağmen inşaatın devam ettirilmesi halinde suç işlenmiş olacağına vurgu yaparak, karara uyulmamsı halinde tepkilerinin sert olacağını açıkladı

KARAR AİLEYE BİLDİRİLDİ: Çatalköy Belediye Meclisi kararı, söz konusu kabir inşaatı ile ilgilenen aileye resmi olarak bildirildi ve kabir inşaatının hem kamu vicdanını rencide etmeyecek şekilde yeniden düzenlendirilmesi hem de mezarlığın yapısı bozmayacak bir hale getirilmesi talep edildi. Ailenin belediye meclisi kararını yargıya taşıyacağı bildirildi

Çatalköy’de ikamet eden varlıklı bir aile, köy mezarlığına defnedilen yakının kabri için yaklaşık bir ay önce, 90 metrekarelik bir alanda 3 metre 20 santim yüksekliğinde dev bir inşaat başlattı.
Çatalköy Mezarlığı’ndaki kabir inşaatı, büyük ve gösterişli olduğu gerekçesi ile köy halkının tepkisine neden oldu.
Kabir inşaatının durdurulması için geçen hafta belediyeye başvuran bölge halkı, inşaatın devam etmesi halinde tepkilerini en sert şekilde ortaya koyacaklarını açıklamışlardı.
Havadis’e konuşan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise konunun belediye meclis toplantısı gündemine alındığını ve söz konusu kabir inşaatı ile ilgili Savcılık’tan görüş istendiğini belirterek, inşaatın devam ettirilip ettirilmeyeceği yönünde Savcılık görüşüne göre karar alınacağını söylemişti.
Savcılık’tan konu ile ilgili henüz görüş alınmadı ancak önceki gün toplanan Çatalköy Belediye Meclisi, dev kabir inşaatının yeniden düzenlenmesi yönünde karar aldı.
Kabir inşaatının sahiplerinin ise Çatalköy Belediye Meclisi kararını yargıya taşıyacakları bildirildi.

Hulusioğlu: İnşaat mevcut hali ile devam ettirilmeyecek
Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, bölgede tepkiye neden olan devasa kabir inşaatının mevcut hali devam ettirilmeyeceğini, kabir inşaatının yeniden düzenlenmesi hususunda belediye meclisinin karar aldığını kaydetti.
Hulusioğlu, “Konu ile ilgili Savcılık’tan görüş istemiştik ancak halen bir cevap alamadık. Belediye Meclisi dün (önceki gün) toplandı ve kabir inşaatının yeniden düzenlenmesi yönünde karar aldı. Belediye meclisi kararına göre, söz konusu aileden konu kabir inşaatının mevcut konumu dikkate alınarak hem kamu vicdanını rencide etmeyecek şekilde yeniden düzenlendirilmesini hem de mezarlığın yapısı bozmayacak bir hale getirilmesini talep ettik. Ancak aile, zannederim konuyu yargıya taşıma kararı aldı” dedi.
Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, söz konusu kabir inşaatının mevcut şekli ile devam ettirilemeyeceğini açıkladı.

Korol: Karara rağmen inşaat devam ederse suç işlenmiş olur
Çatalköy Mezarlığı’nda inşa edilmek istenilen devasa kabir inşaatına tepki gösterenlerden Çatalköy sakini Menteş Korol, belediye meclisi kararına rağmen inşaatın devam ettirilmesi halinde suç işlenmiş olacağına dikkat çekti.
Korol, şunları söyledi: Çatalköy Belediye Meclisi dün akşamüzeri (önceki gün) toplandı ve söz konusu dev kabir inşaatını gündemine aldı. Ancak 8 belediye meclis üyesinden 2’si tatilde olduğu için toplantı 6 kişi arasında gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin 1’i dışında diğerleri kabir inşaatının yeniden düzenlenmesi yönünde karar aldı. O 1 kişi ise çekimser kaldı. Belediye meclis kararına göre, talep edilen devasa sütunların kaldırılması ve kabrin etrafının 120 santimetreyi geçmeyecek şekilde çevrilmesi oldu. Belediye meclisi kararına rağmen bu inşaat devam ederse suç işlenmiş olur.”


Çatalköy Belediye Meclisi, köy mezarlığında bir aile tarafından inşa edilmek istenen dev kabir inşaatının yeniden düzenlenmesi yönünde karar aldı