Denktaş: İstifa etmeyeceğim

30 Temmuz 2013 Salı | 13:45
Denktaş: İstifa etmeyeceğim
Kıbrıs Town Houses

Denktaş, seçimlerde gerek şahsına gerekse partisine halk tarafından verilen bu büyük sorumluluğu göz önünde bulundurarak, seçim içerisinde verdiği sözü yerine getirme imkanı kalmadığını ifade etti ve bu konuda parti içerisinde var olan huzursuzluğu gidermek adına “göreve devam” kararı aldığını kaydetti.

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş yazılı bir açıklama yaparak, genel seçimler sonrası aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı.

Denktaş, 28 Temmuz seçimlerinin bekledikleri katılım ve sonucun altında bir netice ile sonuçlandığını ifade ederek, seçime katılımın Ramazan ayında ve birçok vatandaşın önceden ayarlanan tatil programı nedeniyle düşmüş olmasına rağmen katılım oranının “boykot” çağrısı yapanlara da gereken cevabı verdiğini kaydetti, Yüksek Seçim Kurulu’nun vefat eden vatandaşları seçmen listesinden otomatik olarak silmesi ve seçmen sayısının netleşmesi gereğinin önemine vurgu yaptı.

Serdar Denktaş, seçim öncesi partisinin “birinci parti” gelmemesi halinde başkanlıktan istifa edeceğini söylediğini ve seçim gecesi henüz sonuçlar tam belli olmadan da sözünün arkasında olduğumu belirttiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Bu konuda halen bazı köşe yazarları bu sözümü tutup tutmayacağım konusunu irdelemeye devam etmektedir. Seçim sonuçlarını irdelediğimizde görülmektedir ki gerek partime gerekse şahsıma halkımız tarafından verilen sorumluluk son derece büyüktür.

Seçime katılan 5 siyasi partiden birisi baraj geçememiştir. Diğeri oylarını artıramayarak yerinde saymış sadece başkanları Lefkoşa'dan seçilebilmiştir. Bir diğeri kendisi seçim kaybetmiş ve partisinin de oyları düşmüş, oy artıran bir diğer parti başkanı da 4.sıradan seçilebilmiştir.

DP-UG açısından baktığımızda ise partimiz oylarını %125 artırmış Genel Başkan olarak da partimize oy veren ve karma kullanan vatandaşlarımızın takdiri ile açık ara ile 1. Sırada seçimi tamamlamış bulunmaktayız.

Gerek şahsıma gerekse partime halkımız tarafından verilmiş olan bu büyük sorumluluğu göz önünde bulundurarak, seçim içerisinde vermiş olduğum sözü yerine getirme imkanı elimde kalmamıştır.

Halkımız tarafından bana verilen görevi ve parti birliğini devam ettirme sorumluluğumu sonuna kadar yerine getirebilmek maksadı ile Başkanlık görevini yerine getirme sorumluluğumu devam ettireceğimi bildirir, bu konuda partilimiz içerisinde var olan huzursuzluğu da gidermek adına kamuoyu ile göreve devam kararımı paylaşmak isterim.

Bilinmesini isterim ki; bireysel olarak vermiş olduğum bu karardan dönmemin tek nedeni bana güvenerek destek veren halkımızın toplumsal beklentilerini yerine getirmek ve onlara söz verdiğimiz programı hayata geçirme sorumluluğundan uzaklaşmamak içindir.

Neredeyse tüm diğer partilerde var olan kaosun bu aşamada kendi partimde de yaşanmasına ‘sözümü yerine getireceğim’ diyerek izin vermem mümkün değildir.

Seçime katılarak oy kullanan tüm vatandaşlarımıza tekrar teşekkür ederim.”