Değişim talebi

0
15

Bizde kabaca 3 tür vatandaş grubu profili vardır. Nedir bunlar?
               1  -Etik, ahlaki değerlere, adalete, fırsat eşitliğine inanan, kul hakkını yemeyen, hayatını-işini buna göre yaşayan, takım tutar gibi parti tutmayan bir vatandaş grubu. Bunlar hep kaliteden-değişimden yanadır.
             2-   Ne yazık, bugüne kadar oluşan yozlaşmış ve popülist sistemden beslenen, devleti avantadan yaşama aracı olarak gören, nefsi ile kişiliği arasında çelişkiler yaşayan ama geldiğimiz noktada artık bu sistemden kendisinin, ailesinin, çocuklarının da zarar görmeye başlaması ile gerçekten bu sistemin değişmesini isteyen pişman vatandaş grubumuz var.
             3-  Hayatı boyunca avantadan yaşamaya alışmış, devlet rantı ile geçinen, insanı insan yapan etik-ahlaki değerlerden yoksun, adalet, fırsat eşitliği kavramlarından uzak, bencil ve ahbap-çavuş kapitalizmi ile yaşamaya alışmış, kendi şahsi ve ailevi çıkarları için yozlaşmış sistemin devamından yana olan, yandaş, takım tutar gibi parti tutan vatandaş grubumuz var.
          Bu seçimde 2 grubu çok merak ediyordum. Karmacıları ve sistemin değişmeyeceğinden umudunu kesen bıkkınları. Aslında her ikisi de değişim talep ediyor ama tepkileri farklı. Karmacılar sandığa giderek değişimi aktif olarak talep etti; bıkkınlar da pasif direnişle sandığa gitmeyerek değişim talebinde bulundu.
      Hep merak ediyordum, acaba bizdeki 2. grup-göbek vatandaş tipi ne zaman harekete geçecek diye? Çok şükür geçmeye başladı. Bu grup, ne zaman harekete geçer? Deniz bittiğinde harekete geçer, demek ki denizin bittiğini 2. grup vatandaşlarımızda artık fark etti ve yeter dedi.
     Eğer tepeden(çözümle) değil, içerden-dipten bir değişime gideceksek, 1. ve 2. kategoride olanların sayısını artırmamız gerekirdi. Yoksa, dipten-içerden değişim asla olmazdı. Değişim talebi ayni zamanda ekonomide, siyasette kaliteye kaçış demektir aslında.
    Ne yazık, ikinci sınıf bir siyaset ve siyasetçi kalitesi ile birinci sınıf bir ekonomi olmuyor. Demokrasi ve serbest piyasa birlikteliğinde, birinci sınıf bir “refah, özgürlük ve güvenlik” istiyorsanız, mutlaka birinci sınıf siyasete ve siyasetçi kalitesine ihtiyacınız vardır.
    Elbette birinci sınıf siyaset ve siyasetçi kalitesi de akşamdan sabaha çıkmıyor. Bu bir evrim işi. Birinci sınıf siyaseti ve birinci sınıf ekonomiyi genelde göbektekiler belirliyor. Aslında esas değişim talebi onlardan geliyor. Onlar karar verdiğinde değişim başlıyor. O yüzden göbekteki(2) vatandaş grubu değişim için kritiktir.
        Çok şükür. Kronik 2. grup vatandaş grubumuz, tıpkı 10 yıl önce Annan Planı’nda olduğu gibi yeniden harekete geçti ve karma oy ile artık ekonomide-siyasette kaliteye kaçışı talep ettiğini gösterdi.
    Bu talep, hem içsel anlamda, hem de yakın zamanda Kıbrıs sorununda çözüm veya çözümsüzlük anlamında ortaya çıkacak yeni Kıbrıs koşullarında bize çok yardımcı olacak ve Kuzey Kıbrıs ekonomisi ve siyaseti bundan böyle bugünden görece daha iyiye gidecek.
    2014’te dünyada ve bölgemizde kriz olmazsa Kuzey Kıbrıs’ın bastırılmış potansiyeli 10 yıl sonra ikinci kez ama daha kalıcı bir şekilde açığa çıkmaya başlayacak. Kısaca 10 yıl sonra ikinci dalga dinamiği harekete geçti.
    Şimdi, içte ve dışta bunu göğüsleyecek güçlü bir koalisyon zamanı. Bakalım CTP-UB’mi; yoksa CTP-DP’mi bu işi yapacak?