Dayıoğlu: “New Castle hastalığı ile ilgili gerekli tüm tedbirler alındı”

0
17
Dayıoğlu: “New Castle hastalığı ile ilgili gerekli tüm tedbirler alındı”

Dayıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Veteriner Dairesi’nin çalışmaları ile Güzelyurt Bölgesi, Lefkoşa’nın Güney kesimleri  ile Gazimağusa’da bulunan bazı tavuk üreticilerinin hayvanlarında bu virüsün görülmesinin ardından tespitlerin yapıldığını, telef olan hayvanların imha edildiğini,  dezenfeksiyon kurallarının uygulandığını belirtti.

Kanatlı hayvan üretimi yapan tüm çiftliklerin bilgilendirildiğini vurgulayan Dayıoğlu, canlı güvenliği kurallarının en üst seviyede uygulanmasının talep edildiğini  ve kontrollerin devam ettiğini söyledi.

Dayıoğlu, Güney ve Kuzey Kıbrıs’ta görülen bu hastalığın ardından yürütülen görüşmeler çerçevesinde  oluşturulan sağlık komitelerinin çalışmalarının da bulunduğunu, her iki tarafın veteriner hekimlerinin   konuyla ilgli bilgi paylaşımlarının sürdüğünü ifade etti.

Dayıoğlu, “halkımızın  kanatlı hayvan ve ürünlerini tüketmeleri ile hastalığın bulaşması söz konusu değildir” diyerek, alınan tedbirlerin hastalığın yayılmasını öneleme ve kanatlı üretim sektörünü korumaya yönelik olduğunu sözlerine ekledi.