DAÜ ısrarlı

9 Temmuz 2013 Salı | 09:42
DAÜ ısrarlı
Kıbrıs Town Houses

DAÜ’YE SUÇLAMA…  UBP Hükümeti, görevini bırakmaya saatler kala kritik bir imza ile Rebecca Otel’i aylığı 974 dolar kira ile Archipel Ltd.’ye devretti, ortalık karıştı. DAÜ, otele ihtiyacı olduğunu açıkladı, Devlet Emlak Malzeme Dairesi yetkilileri de DAÜ’yü suçladı

DAÜ’NÜN PROJESİ HAZIR… DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak, kendilerinin “yap-işlet-devret” modeli ile Rebecca Otel’i, yaşlılara sağlık hizmeti veren lüks bir merkeze dönüştürmek istediğini ve bunun için projenin hazır olduğunu söyledi. Öztoprak, “Okulun buraya ihtiyacı var” dedi

ULUPINAR KARARI SAVUNDU… Archipel Sanayi. Ltd.’ye Rebecca Otel’i 10 yıllığına devreden kararı imzalayan Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürü Sadık Ulupınar, “DAÜ’yü defa defa uyardıklarını” söyledi. Ulupınar, “DAÜ’ye çalışır durumda bina verdik, kullanmadılar, binayı geri aldık” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne ait yurt olarak kullanılan Rebecca Otel’in Archipel Sanayi Ltd.’ye sözleşme bedeli yıllık 11 bin 693 dolara verilmesi,  kamuoyunun gündemine oturdu.  Otelin UBP Hükümeti’nin kararıyla on yıllığına ayda 974 dolar gibi çok ucuz bir rakama kiralanması, “kıyak” olarak algılanırken, DAÜ yönetimi ve Devlet Emlak Malzeme Dairesi de karşı karşıya geldi.
DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak, kendilerinin “yap-işlet-devret” modeli ile Rebecca Otel’i, yaşlılara sağlık hizmeti veren lüks bir merkeze dönüştürmek istediğini ve bunun için projenin hazır olduğunu söyledi. Öztoprak, “Okulun buraya ihtiyacı var” dedi
Archipel Sanayi. Ltd.’ye Rebecca Otel’i 10 yıllığına devreden kararı imzalayan Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürü Sadık Ulupınar, “DAÜ’yü defa defa uyardıklarını” söyledi. Ulupınar, “DAÜ’ye çalışır durumda bina verdik, kullanmadılar, binayı geri aldık” diye konuştu.
UBP Hükümeti’nin düşürüldüğü tarihlere denk gelen, 1 Haziran tarihinde imzalanan anlaşmayla Rebecca Otel’i devralan İsmail Abidin, “Ben işadamıyım ve yatırım yapacağım. Diğer konular beni ilgilendirmiyor” dedi. Abidin başka açıklama yapmadı.

 

Ulupınar: Verilen şartlara uygun kullanılmadı
Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürü Sadık Ulupınar, konuyla ilgili Havadis’e açıklamalarda bulundu. Ulupınar, 27 Mart 1997’de bir sözleşme yapıldı ve Rebecca Otel’in hazine malı olduğuna dair koçanının belirtildiğini kaydetti.
Ardından CTP döneminde DAÜ ile uzun yıllı bir anlaşma yapıldığını ve kirası 2 dolara binanın DAÜ’nün kullanımına verildiğini belirtti. Ardından otelin yağmalandığını ve hırsızlık olayları ile gündeme geldiğini anımsatan Ulupınar, bu olayın ardından daireden müdür muavini ve çalışanların Rebecca Otel’den fotoğraflar alarak, rapor tuttuğunu ifade etti.
Ulupınar, “Biz verdiğimizde bu bina çalışır ve aktif durumdaydı. Bir süre çalıştırıldı ancak daha sonra yağmalama olaylarıyla gündeme geldi. Darmadağın ve perişan bir haldeydi.  Bir süre orayı takibe aldım ve ardından DAÜ’ye bir yazı yazdım. Buranın atıl durumda olduğunu, terk edildiğini ve verilen şartlara uygun kullanılmadığını belirttim. 18 Mart 2013’te kendilerine bir yazı yazarak yapılacak bir proje istedim. 2 Nisan’da bir yazı geldi, terk edildiğini reddeden bir yazı. Okul olarak burayı kullanıyoruz dediler.  Ama biz atıl olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu şirketi de takip edeceğiz”
Ulupınar, 21 Mayıs 2013 tarihinde ise kendilerine hiçbir proje sunulmadığı için, bir tutanakla anlaşmanın fes olduğunu DAÜ’ye bildirdiklerini söyledi.  Aynı dönemde Rebecca Otel’in turizmcilerin ilgisini çektiğini kaydeden Ulupınar, buranın yatak sayısını artırmak için oteli istediklerini belirtti. Ulupınar, şunları ifade etti: “Turizm Bakanlığı’na gittiler ve talep ettiler. Sonuçta Bakanlar Kurulu buranın DAÜ tarafından kullanımını iptal etti.  Adamlar da geldi müracaat etti. Konu değerlendirildi ve Archipel Ltd.’yle on yıllık bir sözleşme yapıldı. Onlara da belli bir süre verildi eğer şartlar yerine getirilmezse, onların da anlaşmaları fes edilir. On yıllık bir anlaşma olabilir ancak bunu takip edeceğiz.”

“Ne peşkeş ne de kıyak…”
Ulupınar, olayın ne peşkeş ne de kıyak olduğunu vurgularken, DAÜ’nin kendilerine hiçbir proje ile gelmediğini, sürecin buna göre işlediğini dile getirdi. Ulupınar, “Bu bir hükümet kararıdır. Normalde sıfır olan arazilere ek süre verilir ama Rebecca atıldır ve sadece restore edilecek. O nedenle onlara da bir süre verdik.6393 sayılı yasa ve tüzük vardır. Yatırımın niteliği ve büyüklüğüne göre  fiyat uygulanır. Bu yatırımın da belli bir oranı kesildi. Bir fizibilite raporuna baka  kira takdir komisyonu var.  Bu komisyon toplandı, değerlendirmeler yaptı ve yasaya göre hesaplama yapıldı. Rayiç değerin yüzde 4’ü yıllık kiradır.  Muafiyeti de var yatırımcıyı teşvik için. Bütün yasal adımlar atıldı. Kıyak yok” diye konuştu.

 

Öztoprak: Bu otele ihtiyacımız var
DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak ise, yaptığı açıklamada, iki yıldır burayı Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde, yaşlılara yönelik lüks bir bakım merkezi haline getirmeye çalıştıklarını kaydetti. Öztoprak, “Gelişmekte olan fakültemize, uygulamalı olarak da kullanabileceği bir rehabilitasyon merkezi üzerinde çalıştık ve karara vardık. DAÜ olarak değil sadece, ülke olarak da böyle bir merkeze ihtiyaç duyulduğunu hissediyoruz. Daha fazla, yaşlılarımıza hizmet odaklı olarak buranın sil baştan yapımı için adım da attık. DAÜ olarak, Rebecca Otel’e ihtiyacımız var. Yap- işlet- devret modeli ile buranın topluma kazandırılması yönünde aldığımız kararın arkasındayız. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Abidin: Ben işime bakarım
Archipel Ltd. adına sözleşmeye imza koyan İsmail Abidin, konuyla ilgili konuşmak istemediğini, Rebecca Otel’in alımıyla Cratos Otel’in bir alakası olmadığını söyledi ve “Ben bir iş adamıyım. Önüme bakarım. Bunlar konuşuluyorsa iyi işler yapıyoruz demektir. Biz bir yola çıktık. Rebecca Otel için de en iyisini yapacağız” dedi.