Darbe rejimi görev başında

4 Temmuz 2013 Perşembe | 22:13
Darbe rejimi görev başında
Kıbrıs Town Houses

Mısır’da darbe sonrası ordunun göreve getirdiği Adli Mansur yeni görevine başlamak için yemin etti. Mansur, “Bu benim için büyük bir onur. Bu görevi bana Mısır halkı verdi. Tiran olmayacağız” dedi.
Yeminin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, geçici cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkedeki geçiş sürecini yönetecek. Mansur yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Bu benim için büyük onur. Bu görev bana Mısır halkı tarafından verildi” dedi.
Adil yargı sistemini selamlıyorum” diyen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, “Mısır medyasının özgür bir medya. Medya bir önceki rejimin kötü uygulamalarını fark etti” şeklinde konuştu.
Muhalefet liderlerinden Amr Musa da, bugün hükümet kurma çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu. Musa, bir iktisatçının başkanlığında teknokratlardan oluşan bir hükümetin kurulması gereğine işaret etti.

Ordu yönetime önceki gün el koydu
Mısır’daki siyasi kriz askeri darbeyle sonuçlandı ve siyasi krizin çözülmesi için verilen 48 saatlik sürenin dolmasının ardından ordu yönetime el koydu.
Beklenen açıklama, Mursi yönetiminin geleceğinin konuşulduğu toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi’den geldi.
Mevcut anayasayı askıya aldıklarını söyleyen Sisi, “Seçim yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un Cumhurbaşkanlığı görevi yürüteceğini” açıkladı.
Geçiş döneminde teknokratlardan oluşan ulusal bir uzlaşı hükümeti kurulacağını kaydeden Sisi, yaptıkları müdahalenin gerekçesini “Halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettik” sözleriyle açıkladı.
Diyalog çağrıları yaptıklarını bu çağrıya muhalefetin uyduğunu fakat Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’den yanıt alamadıklarını belirten Sisi, ordunun siyasetten uzak duracağını söyledi. Siyasi uzlaşı için uzun süre ve çok fazla çaba sarf ettiklerini belirten Sisi, alınan kararların uzlaşı sonucunda gerçekleştiğini ileri sürdü.
Sisi, ayrıca ordunun “hukukun üstünlüğü çerçevesinde” Mısır halkının güvenliğini sağlayacağını ifade etti.

Mısır’daki darbede en büyük kaybeden Katar
Arap dünyasının en önemli ülkesi Mısır’da ordunun Mursi yönetimini devirmesi “bölgedeki dengeleri” de değiştirdi. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin birçoğu, Mısır’daki değişimden memnun. Katar ise “en büyük kaybeden” olarak görülüyor.
Yaklaşık 90 milyonluk nüfusuyla Arap dünyasının en önemli ülkesi olan Mısır’daki gelişmeler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı da etkiliyor.
Ordunun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimini devirerek Müslüman Kardeşler iktidarına son vermesi bölgedeki dengeleri değiştirdi.
Mısır’daki yeni yönetimi ilk kutlayanlar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.
Suudi Kralı Abdullah, yeni yönetime başarı dilerken, Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan açıklamada büyük Mısır ordusu “ülkedeki kurumların ve hukukun garantisidir” denildi.
Katar dışındaki körfez ülkeleri, Mursi yönetiminin devrilmesinden memnun. Zira emirlikle yönetilen bu ülkeler, Arap baharıyla birlikte yükselen Müslüman Kardeşler hareketini kendi iktidarları için tehdit olarak algılıyor.
Suriye lideri Beşşar Esad ile yine Müslüman Kardeşler’in muhalefette olduğu Ürdün’de Mısır’daki gelişmeden memnun.
Mısır’da Müslüman Kardeşler’in iktidardan uzaklaştırılmasının Tunus gibi hareketin iktidarda olduğu ülkelere de yansımaları olabileceği belirtiliyor.
Tunus’ta da Ennahda hareketinin devrilmesi için gençlerin benzer bir eyleme girişebilecekleri kaydediliyor.
Mısır’daki gelişmelerin en büyük kaybedeninin ise, Katar olduğuna dikkat çekiliyor.
Katar’ın yaklaşık 8 milyar dolar finansal destek sağladığı Mursi yönetiminin devrilmesiyle bölgedeki gücünün zayıfladığına işaret ediliyor.

Müslüman Kardeşler’in lideri gözaltında
Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle indirilmesi sonrası Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkanı Muhammed Bedii gözaltına alındı.
Mısır güvenlik güçlerinin Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkanı Muhammed Bedii’yi ülkenin kuzeyindeki Mersa Matruh kentinde gözaltına aldı. Bedii’nin askeri bir helikopter ile Kahire’ye götürüldüğü açıklandı.

Facebook Comments