Daha iyisi olabilirdi

20

Geçtiğimiz pazar akşamı Genç TV’de Londra Türk Karması ile KKTC Karması’nın futbol karşılaşmasını izledim.

Tanınmamış bir ülke olmanın çaresizliği içerisinde yıllardır çırpınıp dururken, sadece kendi aramızda oynadığımız, dar çerçeveli, dışa açılamayan spor faaliyetlerimiz var.
Türkiye’deki takımların antrenman niyetinde de olsa, KKTC’deki takımlarla maç yapamadığı bir futbol döngüsü içerisindeyiz.
Bu kısır döngü içinde de zaman zaman Londra’da yaşayan Türklerin kurduğu takımlardan oluşan karma ile gerek KKTC’de gerek Londra’da maçlar yapıp, bu dışa açılamama sıkıntımızı biraz olsun gidermeye çalışıyoruz.
Londra’da oynanacak bu karşılaşma öncesinde profesyonel bir stat ayarlandığı, daha sonra bu stat için de 7000 pound istendiği yerel basınımızda haber olarak çıkmıştı.
Maçın oynanacağı bu stat için daha sonra da Rum lobisi tarafından engelleme olduğu iddia edilmişti. Tüm bunlar konuşulurken, karşılaşma Londra’da her mahallede bulunan yedek kulübelerinin futbolcuları sığmadığı bir “saha” da oynandı.
Standart boyutlarından bile kuşku duyduğum bu sahada, yarısı yabancılardan oluşan Londra Türk Karması adı altındaki takım ile KKTC Karması oynadı. KKTC karması futbolcuları ile kıyafetleri, yönetici ve teknik kadrosu ile daha olumlu bir görüntüdeydi. Bu organizasyonun gerçekleşmesi için birçok kişinin emek verdiği, uğraştığı, para harcadığı kesin. Buna saygım sonsuz. Bu koşullarda da olsa maçta mücadele eden futbolculara sözüm yok.
Ancak, KKTC’de buluna ve çoğu zaman da şikâyet ettiğimiz birçok stadın bu maçın oynandığı sahadan daha iyi olduğu tartışılmaz. Bu organizasyona geçirdiği operasyondan dolayı katılamayan Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı katılamayan Hasan Sertoğlu amacı TV’den izlemiş ve bu olumsuzlukları gözlemlemiştir herhalde.
Banana kasasında getirilen şilt veya madalyalar, masadaki kupaların başında duran iki görevlinin kupaların yerini 4 kez değiştiği olayın basitleştiğini adeta gözümüze soktu. Sayın Sertoğlu bu göreve geldikten sonra, futbolumuzu bir yerlere getirmek için bir mücadele başlattı.
Rum Futbol Federasyonu ile görüştü. UEFA yetkilileri ile görüştü. Daha da ileri giderek bu konuları yurt dışında ele almak hususunda randevulaştı.
Kıbrıs Türk futbolunu daha ileri götürmek açısından bu ciddi girişimler varken, daha ciddi oluşumlara olanak sağlamalıyız. Böyle bir oluşuma da katılacaksak, olması gibi yapmalıyız. Örneğin geçen yıl KKTC Milli Takımı’nın katıldığı “Viva” Cup gibi turnuvalara katılmalıyız.
Dünya standartlarında olduğumuzu veya en azından bu standardı yakalamak için elimizden geleni yaptığımızı göstermeliyiz.
Sertoğlu’nun çabasının da bundan farklı olmadığına eminim. Hatta,
Sertoğlu geçen akşamki maçı TV’den seyretmişse, gördüğü ortamdan sonra eğer böyle olacaksa olmasın diye düşündüğünden de eminim.
İmkanlar doğrultusunda tabi ki maç yapalım. Ancak bunu dünyanın gözüne soka soka yapalım. Organizasyonlarımız bu yönde olsun. Aksi halde kimseye bir şey anlatamaz ve gösteremeyiz. Geçen yıl katıldığımız Viva Cup güzel bir organizasyondu. Hala daha Youtube’da bu maçlar ile görüntüler var. Böyle ve buna benzer oluşumlara katılarak dünyanın gözüne haklılığımızı sokmalıyız. Aksi halde olduğumuz yerde saymaya devam ederiz.
Bu konularda bir yerlere de varmak istiyorsak, Sertoğlu’nun başlattığı bu çalışmalara her daldan destek vermeliyiz.
Bu arada Londra’daki bu karşılaşmayı bazı aksaklılar da olsa tüm dünyaya canlı yayınlayan Kıbrıs Genç TV’yi de kutlamak istiyorum.