Cumhurbaşkanı Eroğlu: Bu son şans olabilir

8 Haziran 2013 Cumartesi | 11:02
Cumhurbaşkanı Eroğlu: Bu son şans olabilir
Kıbrıs Town Houses

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta iki halkın yan yana barış içinde yaşayabilmesi için eksik olan anlaşmayı bulma gayreti içerisinde olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün akşam, Alaniçi Hasat Festivali’nin açılışında Kıbrıs konusuna değinerek,  Rum tarafının bugüne kadar çıkmış olan anlaşma metinlerini reddetmiş olmalarına rağmen  yeni lider olan Anastasiadis ile anlaşma imkanlarını araştıracağını söyledi.

Güney Kıbrıs’taki ekonomik kriz nedeniyle Kıbrıs müzakerelerinin Ekim’den önce başlatılamadığına dikkat çeken Eroğlu, en fazla 1-2 yıl içerisinde Kıbrıs sorununu çözme temennisini dile getirdi.

KKTC ve Türkiye’nin anlaşma iradesini Annan Planı ile ortaya koyduğunu kaydeden Eroğlu, Rum tarafının ise “anlaşmama” iradesini ortaya koyduğunu, Kıbrıs konusunun görüşülmeyen yanı kalmadığını tek eksiğin Rum tarafının anlaşma iradesi olduğunu beirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “İrade, yani anlaşma arzusu olmadığı sürece müzakereler bir 45 yıl daha  devam eder. Benim aradığım Rum tarafında bir anlaşma  iradesidir.  Eğer anlaşma iradeleri yoksa bunu artık herhalde bu toplantılarda, göreceğiz, anlayacağız ve ona göre yolumuzu çizeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, hiç bir kimsenin, hiç bir devletin  Kıbrıs Türk halkına 45 yıl daha müzakere masasında ne oluyor sorusunu sordurma hakkı bulunmadığını ifade etti.