CTP’nin Aday Adayları Belli Oldu

0
225
CTP'nin Aday Adayları Belli Oldu

CTP Lefkoşa aday adayları belli

CTP’de adaylık başvuruları sona erdi. Lefkoşa’da toplam 26 aday milletvekilliği adaylığı için yarışacak

 

ÜÇ KONTENJAN… CTP’de parti genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu parti tüzüğü gereği ilk sıradan aday olacak. Akademisyen Tufan Erhürman, Dr. Sıla Usar İncirli ve Dr. Sibel Siber, CTP’nin Lefkoşa kontenjan adayları olarak listede yer alacak. 23 kişi ise delegeden onay isteyecek

Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’de, adaylık başvuruları tamamlanırken, en çok başvuru Lefkoşa’da görüldü. Kontenjanlar ile birlikte Lefkoşa’da toplam 27 aday adayı var.
Parti genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu parti tüzüğü gereği ilk sıradan aday olacak. Akademisyen Tufan Erhürman ve Dr. Sibel Siber, CTP’nin Lefkoşa kontenjan adayları olarak listede yer alacak. 19 kişi ise dört bayan aday aday dışında kalan listede yer alacak diğer 13 kişi arasında yer almak için delegeden onay isteyecek.
Başvuralar arasında dikkat çeken bir olgu da, kısa sütre önce LTB Belediye Meclis üyeliğine seçilen Önol Aktolga ve Alev Şensoy’un da adaylık başvurusunda bulunması.
Geçtiğimiz seçimlerde çok sayıda sendika kökenli isim CTP listelerinde yer alırken, bu yıl sadece Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, Dev-İş Yönetim Kurulu Üyesi Koral Aşam ve KTAMS Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Oduncuoğlu adaylık başvurusunda bulundu.

Güzelyurt değil Lefkoşa
Uzun süre ismi Güzelyurt bölgesinde aday olacağı yönünde anılan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Avukat Ürün Solyalı, başkent Lefkoşa’dan aday olmak için başvurdu.
23 aday adaylığı başvuruları arasında, sadece dört kadın dikkat çekiyor. LTB Meclis Üyesi Alev Şensoy, Doğuş Derya, Emel Ulaş ve Sibel Sorakın kadın kotası kapsamında, ön seçime girmeden, sadece sıralama için delegeden onay isteyecek.

Gülle yeniden onay istedi
2005-2009 yılları arasında Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapan Dr. Ahmet Gülle, 4 yıllık bir aranın ardından, yeniden parlamentoya dönmek için aday adaylığı başvurusunda bulundu.
Milletvekilleri Özdil Nami ve Mustafa Yektaoğlu da yeni dönemde de Cumhuriyet Meclisi’nde yer almak adına, adaylık başvurusu yaptı.

Babalarının izinde…
Partinin merhum genel başkanlarından Özker Özgür’ün oğlu akademisyen Birikim Özgür ile kadın haklarına yönelik aktivitelerle dikkat çeken eski milletvekili Ahmet Derya’nın kızı Doğuş Derya da adaylık başvurusu yapanlar arasında yer aldı.

23 kişi…
Parti başkanı Özkan Yorgancıoğlu, kontenjan adayları Tufan Erhürman, Dr. Sıla Usar ve Dr. Sibel Siber yanında, listede yer almak için delegeden onay bekleyen listenin tamamı şöyle:
CTP Lefkoşa Milletvekilliği aday adayları listesi şöyle:
Özkan Yorgancıoğlu (tüzük gereği ilk sıra), Tufan Erhürman (kontenjan), Dr. Sıla Usar (kontenjan), Dr. Sibel Siber (kontenjan), Ahmet Gülle, Alev Şensoy, Ali Volkan, Birikim Özgür, Doğuş Derya, Emel Ulaş
Hasan Alicik, Hasan Ekingen, Hüseyin Gürşan, Hüseyin Hasan özarın, Hüseyin Özel, İbrahim Oduncuoğlu, Koral Aşam, Mehmetali Güröz, Mehmet Kayra, Mustafa Yektaoğlu, Önol Aktolga, Özdil Nami, Sibel Sorakın, Şevket Abohurlu, Taner Akcan, Turgut Çalıcı, Ürün Solyalı.

CTP-BG Güzelyurt aday adaları belirlendi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG) 28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçim için Güzelyurt milletvekilli aday adayları belirlendi. Aday adayları arasında şu anda CTP-BG Güzelyurt milletvekili olan Mehmet Çağlar ve Fatma Ekenoğlu da yer alıyor.
Aday adayları listesi arasında Armağan Candan ve Tunç Adataş gibi genç isimlerin de yer alması dikkat çekti. Kontenjandan aday olacak iki isim arasında ise Doktor Hüseyin Erçal ve Doğan Baykur yer alıyor.

Aday adayları listesi ise şöyle:
Mehmet Çağlar
Fatma Ekenoğlu
Abdullah Cangil
Armağan Candan
Tunç Adataş
Türkay Derelioğlu
Kadir Dağcan
Ayhan Niyazi Korel

Mağusa’ya 14 başvuru

CTP Mağusa İlçesi’ne üç kontenjan adayı yanında, 11 kişi de milletvekilliği adaylığı için başvuruda bulundu. Ferdi Sabit Soyer son anda başvurdu. Ön seçimle, sadece bir isim liste dışı kalacak

 SOYER AĞLAYARAK İMZALADI… Ferdi Sabit Soyer, dün Mağusa İlçesi’nde toplanan partililer tarafından aday olmaya ikna edildi. Soyer’e, “Adaylığınız parti görevi. Parti menfaati için aday olmalısınız” dendi, Soyer başvuruyu partililerin alkışları arasında, ağlayarak imzaladı

3 KONTENJAN 11 BAŞVURU… İşte adaylar: Sonay Adem, Teberrüken Uluçay, Ferdi Sabit Soyer, Dr. Arif Albayrak, Hanife Mert, Asım Akansoy, İsmail Gündost, Ali Gulle, Abdullah Tuğer, Hüseyin Nevzat Latif (Amerikalı) ve Erkut Şahali. Mağusa’daki kontenjan adayı ise Esen Beyköylü, Hande Güzoğlu Öncü, Osman Cevit

Nadire KRAŞLIOĞLU
Mağusa İlçesi’nden 14 kişi 28 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek olan erken genel seçimlerde CTP’den milletvekilliği adaylığına başvuru yaptı. CTP Mağusa İlçe binasında milletvekilliği adaylığı için dün saat 13.00’e kadar başvuru kabul edildi. Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali Havadis’e yaptığı açıklamada bazı sağlık sorunları nedeni ile milletvekilliği için aday olma konusunda kararsızlık yaşayan CTP Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in dün karar vererek başvuru formunu imzaladığını açıkladı. Soyer’in, Mağusa, İskele, Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt ilçe örgütlerinin isteği sonucu karar değiştirerek milletvekilliğine yeniden aday olduğu öğrenildi.

Soyer ağlayarak imzaladı
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde, Ferdi Sabit Soyer, Mağusa bölgesi milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu imzaladı.
Mağusa CTP İlçe binası, dün, ülkenin farklı bölgelerinden gelen CTP’lileri ağırladı. Partililer, Soyer’in “milletvekili adayı olmama” kararına karşı çıktı.
Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali, Soyer’in önüne koyduğu dosyayı imzalamasını isteyerek, “Ferdi Bey, bu partide, parti disiplinini sizlerden öğrendik. Mağusa İlçesi olarak, size görev veriyoruz. Bu seçimde adaylığınız partimiz için önemli. Lütfen adaylık başvurusunu imzalayınız” cümlelerini kullandı.
Soyer’in, partililerin ve ilçe başkanı Erkut Şahali’nin çıkışı üzerine oldukça duygulandığı ve ağladığı görüldü. Soyer, adaylık başvurusunu da gözyaşları içerisinde uyguladı.

İlk sırayı reddetti
Soyer, aday olmak istememe gerekçesini, “parti- hükümet işlerinin birbirinden ayrılması” temeline dayandırıyordu.
Soyer, aday olmayarak partililere de, aday belirleme süreci öncesinde, “birbirinizi ezmeyin, parti disiplininden kopmayın” mesajı vermek istediğini açıklamıştı.
Bu süreçte, “ön seçime girmek istemiyor, üst sıradan aday olmak istiyor” yönündeki söylemleri de reddeden Soyer, genel merkezin kendisine ilk sıradan aday olmayı teklif ettiğini ancak bunu “tüzüklere aykırı olduğu, tabana da güvendiği” gerekçesiyle kabul etmediğini açıkladı.

Adaylar çarşamba günü belirlenecek
28 Temmuz tarihinde gerçekleşecek olan erken seçimde milletvekilliği için Mağusa bölgesinden yarışacak olan CTPli adaylar çarşamba (yarın) günü 19.30’da olağan üstü ilçe kongresinde belirlenecek. Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşecek olan kongrede 14 aday arasından oylama yapılarak milletvekili adayları belirlenecek ve seçim için sıralama oluşturulacak.