CTP, UBP’ye kapıyı açtı

27 Ağustos 2013 Salı | 09:50
CTP
Kıbrıs Town Houses

DÖRT GÜN YETER: Yorgancıoğlu, “Dört günlük süre bize rahatlıkla yeter, eğer her şey yolunda giderse çarşambaya kadar bu işi halledebiliriz. Çarşambadan sonra da hükümetin ayrıntılarını konuşuruz” şeklinde konuştu

DP’YE AÇIK KAPI: UBP ile görüşecek olan CTP, DP’ye de açık kapı bıraktı. Yorgancıoğlu’nun, “UBP dahil her türlü seçenek değerlendirilecek” sözü DP ile de iplerin tamamen kopmadığının göstergesi olarak algılandı

Bertuğ TOPAL
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler, dün akşam kritik Parti Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada hükümet kurma çalışmalarında Ulusal Birlik Partisi dahil tüm seçenekleri zorlama kararı çıktı.
Toplantının bitmesinin ardından CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile Genel Sekreteri Asım Akansoy, basına bir dizi açıklamada bulundu.

SOSYAL MEDYA'DA CTP-UBP MESAİSİ

Yorgancıoğlu, Parti Meclisi’nden çıkan karar doğrultusunda bugün itibarıyla bir dizi görüşme yapılacağını, UBP dahil bütün seçeneklerin değerlendirileceğini ifade etti.
Elde edilen sonuçların çarşamba akşamı Parti Meclisi’nde yeniden değerlendirileceğini belirten Yorgancıoğlu, “CTP’nin halka olan sorumluluklarını yerine getirme adına dur durak bilmeden sabah akşam toplanarak sonuca varmak için çabalayacağız” dedi.

Tüm seçenekler denenecek
Cumhuriyetçi Türk Partisi yapılan toplantının ardından basına açıklama yaptı ve gelinen son durum değerlendirildi. Genel başkan Özkan Yorgancıoğlu gelinen noktada Ulusal Birlik Partisi dahil tüm seçeneklerin değerlendirileceğini ve bir uzlaşı için ortaya net bir çaba konulacağını belirtti.

Parti Meclisi UBP dedi
Yorgancıoğlu, geçtiğimiz cuma günü tüm ilçelerde gerçekleştirilen Genişletilmiş İlçe Meclis’lerinde Ulusal Birlik Partisi ile bir koalisyon çalışması yapılıp yapılmamasının tartışıldığını ve gerekli eğilimin Parti Meclisi’ne bildirildiğini söyledi. Parti Meclisi’nin bu doğrultuda toplandığını söyleyen Yorgancıoğlu, parti meclisinin UBP dahil tüm şartların zorlanması noktasına varıldığını ifade etti.

Sivil toplum örgütlerinin görüşü alındı
Görüşmelerin başladığı ilk günden beridir sivil toplum örgütlerinin görüşünün de alındığını belirten Yorgancıoğlu, Demokrat Parti Ulusal Güçler ile görüşmelerin tıkanması ve UBP ile görüşme konusunun gündeme gelmesiyle sivil toplum örgütleri ile tekrardan bir araya gelindiğini söyledi.
Seçim döneminde söyledikleri gibi yeni dönemde yapacakları bütün işleri sivil toplum örgütleri ile birlikte görüşerek konuşarak yapma kararlılığını burada da gösterdiklerini kaydeden Yorgancıoğlu şöyle konuştu: “DP ile görüşmelerin tıkanması sonrasında ortaya çıkan bu tıkanıklığı aşmak adına cumartesi günü ve dün tekrardan sivil toplum örgütlerinin görüşlerini yeniden aldık. Bunu Parti Meclisimizle paylaştık. Bu sürece UBP’nin katılıp katılmaması yönündeki görüşlerini de aldık.”

Görüşmeler bugün başlıyor
CTP Parti Meclisi’nin dün akşamki kararından sonra bugün Ulusal Birlik Partisi ile görüşmeler başlayacak. Görüşmelerin çarşamba günü tamamlanması ve Çarşamba akşamı elde edilecek sonuçların Parti Meclisi’nde değerlendirilmesi planlanıyor.

“Dur durak bilmeden görüşeceğiz”
CTP’nin cuma gününe kadar bir sonuç elde etmek zorunda olması nedeniyle dur durak bilmeden görüşmeleri sürdüreceklerini ifade eden Yorgancıoğlu, CTP olarak kendilerinin halka karşı sorumluluklarının bulunduğunu bu yüzden de ellerinden gelen çabayı ortaya koyacaklarını söyledi. Herhangi bir parti ile temasa geçmediklerini de belirten Yorgancıoğlu, bugün sabahleyin bunun programının planlanacağını açıkladı.

“3’lü koalisyon değerlendirilebilir”
Yorgancıoğlu, “3’lü bir koalisyon imkanı var mı?” sorusuna ise eğer böyle bir seçenek çıkar ise bunu da değerlendireceklerini söyledi. Uzlaşı olması halinde konunun gündeme gelebileceğini söyleyen Yorgancıoğlu, son kararı yine Parti Meclisi’nin vereceğini de ekledi.

“Muhalefette olmak bizi sıkıntıya sokmaz”
Yorgancıoğlu, kurulacak herhangi bir hükümetin dışında kalma konusunun kendilerine yabancı olmadığını söyleyerek, “bizim dışımızda kurulacak bir hükümet konusunda uzlaşma olursa doğal olarak CTP dışarıda kalacaktır. Bu bizi sıkıntıya sokmaz” şeklinde konuştu.

4 gün yeter
Sürenin yetip yetmeyeceğinin sorulması üzerine Yorgancıoğlu, önlerinde dört gün olduğunu ve bu süresinin rahatlıkla kendilerine yeteceğini söyledi. Bu zamanı sabah akşam verimli kullanmaya çalışacaklarını belirten Yorgancıoğlu, “Eğer her şey yolunda giderse çarşambaya kadar bu işi halledebiliriz. Çarşambadan sonra da hükümetin ayrıntılarını konuşuruz” dedi.

“Kurultay bizi etkilemez”
Ulusal Birlik Partisi’nde cumartesi günü yapılacak kurultayın kendilerini etkilemeyeceğini, bunun sözünü UBP’li yetkililerden aldıklarını ifade etti.

DP’ye açık kapı
UBP ile görüşecek olan CTP, DP’ye de açık kapı bıraktı. Yorgancıoğlu’nun basının karşısına geçip “UBP dahil her türlü seçenek değerlendirilecek” sözü Demokrat Parti ile de iplerin tamamen kopmadığının göstergesi olarak algılandı.

CTP Parti Meclisi’nden notlar… CTP Parti Meclisi’nden notlar… CTP Parti Meclisi’nden notlar…

PORTAKALIN ALTINDA SİYASET: CTP Genel Merkezi’nde bulunan portakal ağacı birçok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Dün gün boyu ve gece de yaşanan kritik Parti Meclisi toplantısına tanıklık etti. Toplantı öncesi partinin ileri gelenleri yine portakal ağacı altında görüşlerini birbirleriyle paylaştılar.

BRT’DE GECE MESAİSİ: Devlet televizyonu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu da gece boyunca CTP Genel Merkezi’nden gerçekleştirdiği canlı yayınlar ile siyasi gelişmeleri halka an be an aktardı. Genel başkan Yorgancıoğlu toplantı öncesi BRT’ye yaptığı açıklamada UBP ile bir koalisyon görüşmelerine başlayacağı sinyalini vermişti.

YÜZLER GÜLÜYOR: Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’de geçtiğimiz Parti Meclisi toplantılarının aksine dün akşam yüzler gülüyordu. Gerek toplantı sırasında gerekse toplantının ardından yapılan basın açıklamasında yüzlerin gülmesi ülke adına bazı şeylerin iyi gittiği görüşünü yarattı.

BASINA ‘PORTAKAL AĞACI’ YASAĞI: Basın, geçtiğimiz Parti Meclisi toplantılarını toplantının yapıldığı salonun yanında bulunan meşhur portakal ağacının altında takip ediyordu. Dün akşam ise yapılan düzenleme ile basına portakal ağacının bulunduğu bölgeye geçmeme kuralı konuldu. Basın mensuplarına farklı bir yer ayarlanarak toplantıyı oradan takip etmeleri sağlandı.

TOPLANTI SONRASI KULİS: Parti Meclisi üyeleri ve CTP Genel Merkezi’ne gelen üyeler toplantının ardından alınan kararı değerlendirdi. Toplantı sonrasında da yaklaşık yarım saat Parti Meclisi üyeleri ve CTP’li sempatizanlar görüş alışverişinde bulundu.

İLK KEZ BU KADAR KALABALIK: Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin koalisyon çalışmaları sırasında toplanan üç Parti Meclisi toplantısının en kalabalığı dün akşam yaşandı. Neredeyse tüm üyelerin katıldığı bu kritik toplantıda birçok üye söz alarak ileriki süreç için görüşlerini aktardı

YORGANCIOĞLU DP GÖRÜŞMESİNİ DOĞRULADI: CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Havadis’in haber paketi ile halka duyurduğu CTP’nin DP ile görüştüğü haberini doğruladı. Yorgancıoğlu, yüz yüze bir görüşme yapılmadığını ancak telefon aracılığıyla bazı konuların görüşüldüğünü belirtti. Yorgancıoğlu görüşmenin detayıyla ilgili bir şey söylemekten kaçındı.