CTP, hükümet olasılıklarını değerlendiriyor

17
CTP

 “SOMUT BİR GELİŞME YOK”… CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin kurulması yönünde henüz bir çalışma olmadığını açıkladı. Parti içinde sadece ön değerlendirme yapıldığını belirterek, “Hükümetin kurulması bir süreç işi. Henüz somut bir gelişme yok” dedi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, seçim sonuçlarını değerlendirdi.
Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı İrsen Küçük’ün Meclis’e bile girememesine dikkat çekerek, “Halkın UBP’nin politikalarını benimsemediği açık ve nettir” dedi.
Hükümetin kurulması için ise henüz sürecin başlamadığını belirten Yorgancıoğlu, ancak parti olarak ön değerlendirme yapmaya başladıklarını kaydetti.

“Sözümüzün arkasındayız”
Yorgancıoğlu, seçim öncesinde CTP-BG’nin oy talep ederken Kıbrıs sorununun çözümü, yeni dönemde şeffaflık, adalet, ekonominin kendi ayakları üzerinde durması, sivilleşme ve demokratikleşmenin hayat bulması gibi sözler verdiğini belirtti.

CTP’nin program ve vizyonu ile oylarını arttırdığına dikkati çeken Yorgancıoğlu, şöyle konuştu:
“Halkımız bu seçimlerde hiçbir partiye iktidar kuracak kadar destek vermemiş olsa bile partimize hükümet kurma görevinin verilmesini işaret etmiştir. Biz halkımızdan oy talep ederken Kıbrıs sorunun çözümü, yeni dönemde şeffaflık adalet ekonominin kendi ayakları üzerinde durdurulması sivilleşme ve demokratikleşmenin hayat bulması konularında ısrarcı olacağımız çok net olarak ifade etmiştik. Biz halkımıza bu alanlarda verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Önümüzdeki günlerde bunların hayat bulması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyacağız. Partimiz için esas olan halkımızın daha iyi koşullarda yaşamsı. Daha iyi bir gelir düzeyinin sağlanması daha demokratik hesap sorabilir ülkede yaşamsı ve kendi siyasal iradesine sahip çıkması.”

Hükümet için ön değerlendirme başladı…

Hükümetin kurulmasının süreç işi olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, ancak parti içi ön değerlendirmeler yapıldığını söyledi. Yorgancıoğlu, hükümetin kurulması ile ilgili somut bir gelişme olmadığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:
Hükümet kurmak bir süreç işi. Önce YSK’nın kesin sonuçları açıklaması gerekir. Arkasından meclis iç tüzüğüne bağlı olarak yeni dönem milletvekillerinin yemin etmesi ve ardından da Cumhurbaşkanı’nın görevlendirmesi gerekir. Bu süreç henüz başlamadı. Biz doğaldır ki bir parti olarak bazı ön değerlendirmeler yapıyoruz. İlerledik sonrada yetkili organlar bu değerlendirmelere devam edecek. Henüz somut bir gelişme yok.”

“Siyasetçilere önemli görev düşüyor”
Seçime katılım oranının yüzde 70 civarında olmasının çok düşük bir rakam olmadığını ancak bu konuda seçime katılımı artırmak için yine de siyasetçilere önemli bir görev düştüğünü belirten Yorgancıoğlu şu ifadeleri kullandı:
Yüzde 70 civarında katılım çok düşük olduğu anlamına gelmiyor. Ancak siyasetçilerin katılımı artırmak adına da daha özenli davranması gerekir. Bütün bu yaşananların topluma da siyasilere de bir hatırlatma yapması gerekir. Hatırlayın İrsen Küçük her konu da kendi dediğinin bildiğinin doğru olduğu iddiasındaydı. Demek ki toplum bunu kabul etmiyor. Toplumla iyi bir iletişim içinde olmak gerekir.”