CTP-DP koalisyonuna doğru

5 Ağustos 2013 Pazartesi | 10:42
CTP-DP koalisyonuna doğru
Kıbrıs Town Houses

UBP’NİN DERDİ BAŞKA: Ulusal Birlik Partisi milletvekilleri, bir an önce İrsen Küçük’ün istifa etmesini bekliyor. “UBP kendi evini temizlemeli” görüşünde birleşen milletvekilleri, kurultaya odaklandı. UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, “Bize verilen görev muhalefet” dedi

CTP PM’Yİ TOPLUYOR: Milletvekilleri bugün mazbataları alacak, 12 Ağustos’ta ise milletvekilleri yemin edecek. CTP-BG, yarın Parti Meclisi’ni toplantıya çağırdı. CTP, net yol haritasını Parti Meclisi sonrasında belirleyecek

“BİRLİK” MESAJI: UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu ise, gönlünden geçenin UBP-DP koalisyonu olduğunu söyledi. Sucuoğlu, “UBP-DP birleşmesi” çağrısı da yaptı, ancak önceliğin UBP kurultay süreci olduğunu söyledi

Gizem ÖZGEÇ
Seçimin ardından, hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından henüz verilmese de, gayriresmi temaslar başladı. Eroğlu’nun koalisyonu hükümetini kurma yetkisi vermesi beklenen Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, salı günü Parti Meclis’ini toplayarak net tavır belirleyecek. CTP ve DP arasında gayriresmi pazarlıkların başladığı yayılsa da,  CTP’den yapılan açıklamalar temkinli. Yapılan açıklamalarda ne DP ne de UBP’ye meyil yok.

Yoğun görüş: CTP-DP koalisyonu
Havadis’in konuştuğu siyasiler, en güçlü formülün CTP-DP hükümeti olacağı görüşünde.  Koalisyona en hazır iki partinin CTP ve DP olduğunu ima eden siyasiler iki partinin bir araya gelmesinin de daha kolay olduğunu düşünüyor.  Ayrıca geçmişte her iki partinin birlikte çalışması ve koalisyon ortaklığı etmiş olması da bir avantaj olarak görülüyor.

UBP önce kendi evini temizleyecek
UBP’de genel görüş hükümete girmemek. Şu anda genel başkan krizi ve seçim sonrası hüsran yaşayan UBP’de genel eğilim, “ana muhalefette kalmak”. UBP bugünlerde yeni yol haritasını belirliyor. Havadis’e konuşan UBP yöneticileri, bu süreçte partinin hükümet dışında kalmasını daha sağlıklı bulduklarını söyledi. Halkın kendilerine ana muhalefet görevi yüklediğini belirten UBP’liler, önce kendi ev ödevlerini tamamlamak zorunda olduklarını da dile getirdi. 

Numan: Bize düşen görev ana muhalefet
UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, kendilerinin şu anda gayriresmi olarak hiçbir parti ile görüşme yapmadıklarını, zaten halkı kendilerine muhalefet yapma görev yüklediğini söyledi. Numan, parlamentoda 14 milletvekili ile çalışacaklarını ve kurulacak hükümete, halkın yararına olacak tüm yasalarda destek olacaklarını kaydetti. Numan, “Tüm partilerinde halk yararına olacak ortak söylemleri var. Bu memlekette artık Anayasa’da dahil değişmesi gereke yasalar var. DP-CTP’nin sayıları yeterlidir. Anayasa’yı da değiştirecek güçtedirler. Kendilerine bunun için destek vereceğiz. Toplumu rahatsız eden yasalar değişsin biz hepsine varız” diye konuştu.

“İç meselelerimizle uğraşıyoruz”
Numan, şu ana kadar ne DP ne de CTP’den kendilerine görüşme talebi gelmediğini de ifade ederek, önce resmi sürecin tamamlanması gerektiğini belirtti. Şu anda konuşulan her şeyin spekülasyondan öte olmadığını dile getiren Numan, şöyle konuştu: “Önce yasal süreç tamamlansın, sonra gerekirse oturup hükümet konusunu değerlendiririz.  Biz hiçbir partiye yakın ya da uzak değiliz. Ancak şu anda biz kendi iç meselelerimize yoğunlaştık.  Sayın Küçük’ün istifası halinde olağanüstü kurultay var.  Eğer bize görev düşerse, bu ana muhalefet görevidir. Ancak yine de olaylar farklı gelişir ve ir oluşumun içinde yer almamız noktasına gelirse,  bu DP de CTP de olabilir.”

Sucuoğlu: Önce kendi evimizi düzene sokalım
UBP Lefkoşa Milletvekilliğine seçilen, İlçe Başkanı Dr. Faiz Sucuoğlu,  parti içinde hükümet konusunu konuşulmadığını söyledi ve kendi şahsi düşüncesinin UBP’nin bu dönemde hükümet dışı kalması olduğunu dile getirdi. Sucuoğlu, “Önce kendi evimizin içini düzene sokmamız gerekiyor. Parti yönetim nasıl bir karar alacak, istifa edecek mi bunları bekliyoruz” dedi ve bu koşullarda hükümet ortağı olmanın sakıncalı bir durum olduğunu vurguladı. UBP’de yenilenme döneminin varlığına işaret eden Sucuoğlu, şunları kaydetti: “İçeride kendi konularına konsantre olmaya çalışan,  henüz düzenini sağlamayan bir partinin şu anda hükümette ortak olması zararlı olabilir. Önce parti içini düzene sokmak gerekir. Gerekli yeniliklerin yapılması gerekir.  Bir müddet sonra,  zaten biz de görevden kaçmayız. Ancak mutlaka belli bir süreye ihtiyaç var.”

Sağda birliktelik arzusu
Sucuoğlu, sağda birlik istediğini de söylerken, gönlünde yatan koalisyon hükümeti modelinin UBP- DP olduğu mesajını da verdi. Sucuoğlu,”Her zaman için özlediğim ve istediğim, sağda birliktelik sağlamaktır” dedi.

“Önce Küçük istifa edecek, sonra adaylar konuşulacak”
Sucuoğlu, kendisine de başkanlık içinde tabandan istekler geldiğini ifade ederken, öncelikli olarak parti başkanı Küçük’ün istifa adımının beklendiğini söyledi. Küçük istifa etmeden isim telaffuz etmenin hoş olmayacağının üzerinde duran Sucuoğlu, şunları ekledi “Önce sayın başkanın kararını vermesi gerekir. Adaylar ona göre ortaya çıkar. Benim de bu durumda adayım ya da düşünüyorum demem doğru olmaz. Önemli olan parti tabanı ve partililerin isteğidir. Eğer böyle bir istek ortaya çıkarsa değerlendirmek gerekir. Herhangi bir görevden kaçınma, hiçbir vekile ve yetkiliye de yakışmaz. Parti tabanı ne derse odur ve gereği yapılır.  Ancak bunları düşünmek ve seslendirmek için erken.”

Akansoy: Son söz PM’nin
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy,  CTP’nin henüz tavrında bir değişiklik olmadığını, son kararı Parti Meclisi’nin vereceğini söyledi. PM’nin salı günü toplanacağını ifade eden Akansoy, bu süre zarfında geriye kalanın söylenti olacağını dile getirdi. Akansoy, bugüne kadar DP veya UBP ile de herhangi bir toplantı yapılmadığını belirtti. Akansoy, “Her iki partinin de koalisyon ortaklığı için dezavantajları varken, bunu iyice değerlendirmek gerekir.  Elbette UBP özelinde kurultay sorunlarını aşmamış bir partiyle çok kolay olmaz. Ancak önyargılı olmak istemiyoruz. Eşit duruşumuzu sürdürüp, PM’nin önüne koyacağız. Sanırım Salı’dan sonra durum daha çok şekillenecek” diye konuştu. 

Angolemli: Olması gereken, CTP-DP
TDP Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, CTP-DP hükümeti kurulması gerektiğini belirtti. Angolemli, halkın da zaten bu formülü istediğini gösterdiğini kaydetti. Ne UBP tabanının ne de CTP tabanının iki partinin koalisyon ortaklığına sıcak baktığının altını çizen Angolemli,  şu ifadeleri kullandı: “CTP ve  DP, ayıları 33’ü buluyor.  Başkalarına ihtiyaçları yok.  Her şekilde hükümeti kuracaklardır.  Geçmişten de deneyimleri var.  Daha sonra önümüzde 2014 yılında yerel seçimler var. 2015’te de cumhurbaşkanlığı var. Özellikle  cumhurbaşkanlığı seçimleri  hükümeti etkileyecek. Hükümet tekrar bozulup kurulabilir.  Yeni formüller çıkabilir.2015’e kadar CTP-DP hükümeti söz konusudur.”

Çavuşoğlu: CTP-DP hükümeti kurulmalı
UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümetin CTP-DP arasında kurulması gerektiğini kaydetti. Çavuşoğlu, “UBP’li bir vekil olarak, önce partimizin kendi ev ödevlerini yapması gerektiğine inanıyorum.  Halk UBP’ye muhalefet görevi verdi. Öncelikle bunu yapmamız gerekiyor. Hükümet görevini CTP-DP yapsın.  Halka vadettikleri, söz verdikleri çok şeyler var. Şimdi buna olanakları var” dedi.

Arabacıoğlu: Partilerin hedeflerinin örtüşeceği bir koalisyon olmalı
DP Lefkoşa Milletvekilliği’ne yeniden seçilen Mustafa Arabacıoğlu, hangi partilerin koalisyon hükümeti kuracağından ziyade, bu partilerin yapacaklarının örtüşmesinin önemli olduğunu vurguladı. Arabacıoğlu, “ortak hedeflere hangi iki parti daha iyi ulaşacaksa, bu şekilde bir koalisyon hükümeti kurulsun” dedi ve  “Olay o parti veya bu parti davası değil. En rahat örtüşme hangi partiler arasında olacaksa, hedefe daha kolay ulaşılır. Ülkede var olan sorunların güçlü bir şekilde üzerine gidilmesi lazım.  Görüşmelere başlamadan net bir şey söylemek yanlış olur” diye konuştu.

“Seçmenin mesajı okunmalı”
Arabacıoğlu, partilerin masaya oturdukları zaman ne verebileceklerinin de önemli olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Hükümet DP ile veya DP’siz olabilir.  Ancak seçmen bir mesaj verdi. Bir partiyi sandıkta cezalandırdı. Diğer partilere ise daha farklı bir mesaj verdi. Bu mesaja göre hareket edilecektir.”