Çin’in büyüyen orta direği

0
26

Son yıllarda verdiği ticaret fazlasından dolayı Çin dünyanın döviz rezervleri en büyük olan ülkesi konumunda. Büyük bir kısmı Amerikan doları olan Çin’in döviz rezervlerinin miktarı 3,5 trilyon dolar olarak tahmin ediliyor. Bu miktar dünyada ikinci en büyük döviz rezervi olan Japonya’nınkinin üç katından fazla. Bu kadar çok parası olan Çin, doğal olarak üretim yapmak için ihtiyaç duyduğu doğal ve enerji kaynaklarını dünyanın neresinde olduğuna bakmaksızın sistemli bir şekilde satın alıyordu. Bir de Almanya ve diğer gelişmiş ülkelerdeki imalat sanayindeki şirketleri, örneğin İsveç’in Volvo araba şirketini ve daha birçok şirketi de satın alıp onların üretim teknolojilerini ve işletme yöntemlerini de öğrenmeye çalışıyordu.
* * *
Öyle görünüyor ki Çin şimdi de gıda üretimi yapan şirketleri satın almaya başlıyor. Geçtiğimiz hafta içinde Çin’in en büyük domuz eti üreticisi olan şirketi, kendinden çok daha büyük ve dünyanın en büyük domuz eti üreticisi olan Amerikan şirketi Smithfield’i almak için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Yapılan anlaşmaya göre Çinliler neredeyse 5 milyar dolar ödeyip Smithfield’i satın alacaklar. Tabii, önce federal hükümet yetkililerinin bu satışın ülkenin stratejik çıkarlarını ve güvenliğini zedeleyecek bir satış olmayacağı kararını vermesi, yani bu satışı onaylaması gerekiyor.
* * *
İlginç bir şekilde Çinliler bunu ne Amerikan pazarına daha kolay ulaşmak ne de Smithfield’in kendilerininkinden daha iyi olan teknolojisini ele geçirmek için yapıyor. Bu seferki motivasyonları tamamen farklı.
* * *
Yapılan tahminler Çin’deki orta gelirli insan sayısının 650 milyona ulaşmak üzere olduğunu gösteriyor.  Her yerde olduğu gibi, Çin’deki orta direğin yaşam biçimi ve bunun bir parçası olan tüketim alışkanlıkları düşük gelir grubundakilerden farklı; orta direğin diyeti pirinç ve sebze ağırlıklı olmak yerine et ağırlıklı. Çin’de en yaygın olarak tüketilen et ise domuz eti.
* * *
İstatistikler, Çin’deki domuz eti tüketiminin kırk yıl önce 7 milyon ton civarında, yirmi yıl önce otuz milyon ton, on yıl önce 40 milyon ton ve bu günlerde ise 50 milyon ton olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle, her yıl ortalama yüzde beş civarında arttığını gösteriyor ve bunun önümüzdeki yıllarda hızlanarak artması bekleniyor. 
* * *
Domuz etinin Amerika’nın güvenliği için stratejik önemi olmadığı çok açık. Son yıllarda Amerika’daki domuz eti satışlarının bırakınız artmayı azaldığı da biliniyor. Hal böyle olunca bu anlaşmanın federal hükümet yetkilileri tarafından onaylanması bekleniyor. Halka açık bir şirket olan Smithfield şirketinin hisse senetlerine Çinli alıcıların şu andaki fiyatının %30 üzerinde bir fiyat ödemeyi önermesi de sanırım bu anlaşmanın onaylanmasını kolaylaştıracak.
* * *