Çınarlı Kültür Sanat Festivali başlıyor

22

Açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılması beklenen festivalde, kına gecesi, konserler, tiyatro gösterileri, Şair Özker Yaşın’ı anma gecesi, doğa yürüyüşü yapılacak; yemek stantları ve çocuklar için etkinlikler düzenlenecek; Grup Frekans ve Örge Volkan konser verecek.

Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara dün Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısıyla festivalle ilgili bilgi verdi.
Buhara, festivalin amacının, Kıbrıs Türk kültürünü, halkın yaşantısını ve yansımalarını tüm kamuoyuna ve yurtdışına yaymak olduğunu kaydetti. Buhara, kültür-sanat festivalinin ileri götürülmesi ve uluslararası hale getirilmesi için çalışacaklarını kaydetti. Ülke değerlerini ortaya çıkarma ve unutulmuş gelenekler ile kişileri hatırlatmayı amaç edindiklerini söyleyen Buhara, festivalde yalnız müzik ve eğlenceyi değil, kültür ve sanatı ön plana çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının yetiştirdiği yazar ve şairler olmadan kültür sanat festivali hazırlanamayacağını söyleyen Buhara, bundan hareketle şair Özker Yaşın’ı anma gecesi düzenlediklerini kaydetti. Buhara, gecede Yaşın’ın kitapları ve eserlerinin tanıtılacağını, şiirlerinin okunacağını anlattı.

Festival programı

Festival, 7 Haziran Cuma gün saat 19.30’da düzenlenecek törenle açılacak. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara konuşma yapacak. Festivalin ilk günü Şehit Ziya Acaroğlu ve Mehmet Oltan Anı Koşusu yapılacak; gecede saat 22.30’da Grup Frekans konser verecek.
Festivalin ikinci gününde, saat 20.00’de şair Özker Yaşın’ı anma gecesi düzenlenecek. Aynı gece saat 21.00’de Taner Öğmen saz dinletisi yapılacak, saat 21.30’da tiyatro gösterisi; “Ben Senin Yaşındayken” sahnelenecek. Gece saat 22.30’da düzenlenecek İrem Barani konseri ile son bulacak.

Festivalin son gününde ise, saat 07.00’de kanser ve diyabete karşı Doğa Yürüyüşü yapılacak. Saat 20.50’de “En Yaşlı Kadınımız Ödül Töreni” düzenlenecek; saat: 21.00’de Bingöl ve Orkestrası müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Festival, saat 22.20’deki Örge Volkan konseri ile tamamlanacak.