En Üst

29 Nisan 2017

Çerkez: KKTC’de sürdürülebilir ekonomi şart

Çerkez: KKTC’de sürdürülebilir ekonomi şart
Haber İçi Üst

Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Çerkez bu konudaki açıklamayı dün kendisini ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Burak Erdenir başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptı.
Açıklamada, konuk heyete, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin’in de eşlik ettiği belirtilerek, görüşmede, Türkiye’de AB uyum süreci çerçevesinde atılan adımlar hakkında kısa bilgilendirme yapıldığı kaydedildi.

“Özenerek takip ediyoruz”

Oda başkanı Günay Çerkez, Türkiye’nin AB uyum süreci çerçevesinde 10 yılda attığı adımları “büyük” bir mutlulukla, ama aynı zamanda “özenerek takip” ettiklerini söyledi.

Çerkez, KKTC’de de benzer bir sürecin olmasının önemine değinerek, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için sürdürülebilir bir ekonominin şart olduğunu vurguladı.

Çerkez, AB standartlarında bir mevzuatla birlikte, ekonomi odaklı bir siyaset sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun için kamuda, özel sektörde ve yaşamın her alanında bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

KTTO’nun Avrupa’daki lobi çalışmaları hakkında bilgi veren Çerkez, Doğrudan Ticaret’in önemi ve Yeşil Hat üzerinden yapılan ticaretin sınırlarını da örneklerle anlattı.

Kuzey Kıbrıs’ın AB toprağı olmasına rağmen, müktesebatın askıda bulunduğunu hatırlatan Oda Başkanı Çerkez, Kıbrıslı Türklerin bu durumu hak etmediğini belirtti. Çerkez, müktesebatın askından indirilmesi yönünde girişimleri yoğunlaştırma talebinde bulundu.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King