Çelebi: Ülkemizin en güzel bölgesi olacağız

14
Çelebi: Ülkemizin en güzel bölgesi olacağız

NÜFUSUMUZ AZ GÖSTERİLDİ: Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Ulusal Birlik Partisi’nin başkanlarını kendi partisinden olmayan belediyelere ilgi göstermemekle suçladı. Dikmen bölgesinin nüfusunun da az gösterilmeye çalışıldığını kaydeden Çelebi “Bölgede en az 14 bin kişilik nüfus var” dedi

Ceren ÖZBİL
Maddi sıkıntılar Dikmen Belediyesi’ne bağlı köylerde gerçekleşecek projelerin önüne geçemedi. Bölgede asfaltlama ve çevre temizliği gibi çalışmalar devam ederken, birçok sosyal proje de yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. On üç köyün bağlı olduğu Dikmen Belediyesi yeri geldiğinde Avrupa Birliği’nden ve Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği Yardım Heyeti’nden destek alarak projelerini hayata geçiriyor.

Projeler belediye personeli tarafından yapılıyor
Dikmen Belediyesi ayrıca belediyenin ekonomisini dengede tutmak adına gerçekleştireceği hiçbir projede ihaleye çıkmıyor. Dikmen Belediyesi Başkanı Yüksel Çelebi’nin başkanlık döneminde gerçekleşen projeler, belediye işçilerinin çabasıyla gerçekleştiriliyor.

İSO kalite yönetim belgesi aldı…
Dikmen Belediyesi’nin başarılı projelere imza atması Avrupa Birliği tarafından da takdir gördü. Belediye Avrupa Birliği tarafından İSO kalite belgesine laik görüldü.

Çelebi: Birçok sosyal proje gerçekleştirdik
Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin en yeni belediyelerden biri olmasına rağmen birçok başarılı projeye imza attığına dikkat çekti. Çelebi şu şekilde konuştu:
Dikmen Belediyesi kurulan en yeni belediyelerden biridir. En yeni belediye olmasına rağmen birçok sosyal projeyi hayata geçirmiştir. Özellikle son 7 yılda şehirlerde yaşayan insanları kıskandıracak boyutta yatırımlar yaptık. Parklar, bahçeler konusunda bir marka haline geldi. Çok güzel mekanlar oluşturduk. Bu insanımızın rahatça nefes almasını sağlayan projelerdir. Belediyemiz her köye bir park projesi ile yürüyor. Dikmen’de güzel parklar ve Pınarbaşı’nda parkın açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. 7’den 70’e herkese kullanabileceği bir park. Taşkent’teki bitiyor. Oradaki parkın havası çok farklı olacak. Bunun dışında Boğazköy, Dağyolu, Akçiçek’e başlıyoruz. Bunun yanında çocuk oyun alanı olarak düşündüğümüz zaman Boğazköy’de polis lojmanlarının bulunduğu yerde bir çocuk oyun alanı yaptık. Oray Sitesi’nin içinde kafeterya fitness aletleriyle güzel bir proje hazırladık. Yukarı Dikmen’de bulunan ve başka belediyede bulunmayan fitnes salonu var. Tüm köylerden arzu eden bayanları ücretsiz olarak getiriyoruz. 2010 yılından beri devam ediyor.

“Tek hedefimiz insanımıza rahat nefes aldırmak”
28 belediye içinden Dikmen Belediyesi’nin İSO belgesine layık görüldüğünü kaydeden Çelebi “Tek hedefimiz insanımıza rahat nefes aldırmak” dedi ve şu şekilde konuştu:
Asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Yağmur suyuna yönelik Dikmen Merkez’de mücadelemiz devam diyor. Temel hedefimiz insanımızın yaşamını kolaylaştırmak. Bu çerçevede çalışıyoruz. Tamamen insana hizmet. 7 yıldır buradayım. 7 yılıdır ellenmedik konu bırakmadık. Sorun demeyeceğim. Çünkü bize sorun olarak gelen her şey çözüm buluyor. Hem biz hem bölge halkı mutlu. 28 belediye içinde Dikmen İSO kalite yönetim belgesi almış bir belediyedir. Bu bizim için büyük gurur. Tek hedefimiz insanımıza rahat bir nefes aldırmaktır. Biz bu belgeyi yaptığımız projeler doğrultusunda aldık. Bu projeler yapılırken bölgede yaşayan insanların ihtiyaçlarını belirledik.

“2008’den sonra on köy daha bağlandı”
2008 yılından sonra Dikmen Belediyesi’ne on köyün daha bağlandığını kaydeden Çelebi, bunun üzerine hemen harekete geçip projeler hazırlamaya başlattıklarını anlattı. Çelebi şu ifadeleri kullandı:
Hayata geçirdiğimiz projeler hem halkımız ihtiyacını karşılasın hem kullanılabilir. Dikmen Belediyesi 1986’dan 2008 yılına kadar sadece Dikmen’e hizmet veriyordu. 2008 yılında yerel yönetimler reformu çerçevesinde 10 yeni köy bağlandı. Yeni projelere ihtiyaç vardı. Belediye olarak seyirci kalamazdık. Olayları kendi akışına bırakamazdık. Hemen harekete geçtik ve bu planı hazırladık. Stratejik gelişim planı. Hedef koyduk Dikmen ve bölgesini ülkemizin en güzel bölgesi yapmaktır. Bu kıt imkanlarla olanaksız gibi görünse de belediye ve insanımızın çabasıyla bunu başaracağız. Ben belediye başkanı olarak zaten halkın içindeyim. İnsanlarımız bize o mesajı veriyor ve hayata geçirdiğimiz bütün projelerde bize destek oluyor. Vergilerini mümkün oldukça ödeyerek gösteriyor. Ben inanıyorum ki Dikmen Kuzey Kıbrıs’ın en güzel bölgesi olacaktır.

“UBP, çok acımasız davrandı”
Ulusal Birlik Partisi’nin, başkanı Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’den olan belediyelere çok acımasız davrandığını kaydeden Çelebi, nüfus sayımlarında bile başkanları CTP-BG’li olan belediyelerin nüfusunun az gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Çelebi şu şekilde konuştu:
Son hükümet dönemin UBP döneminde özellikle CTP’li belediyelere yönelik acımasızca saldırı var. Nüfus oranları doğru yansıtılmadı. Bu bizim hak etmediğimiz bir durum. Dikmen nüfusu 14 bin dolayların ancak DPÖ açıklamasına göre 9 bin 120 diyor. 4 bin 500 civarı su sayacı var. Her evde iki kişi yaşasa o kadar eder. Bu olamayacağına göre bu imkansız. 190 kilometrelik yol. 66 kilometresi devletin sorumluluğunda hesaplandığında çok farklı bir durum ortaya çıkıyor.  9 bin 120 kişilik devlet katkısıyla 190 kilometrelik yol var bizim bölgemizde. Bu kaynaklarla 9 bin 120 kişilik devlet atkısı ile hem personeli ödüyoruz hiçbir kurum ve kurulaşa borcumuz yok. Dolayısı ile ben beklerdim bütün belediyelere hak ettikleri oranda devlet katkısı verildin. Biz kaynaklarımızı çok dikkatli kullanıyoruz. Bizim sokağa atacak paramız yok. Kaynaklarımızı da çok idareli kullanılıyor. Projelerimizi de hayata geçirirken ihaleye çıkmıyoruz. Dikmen belediyesinin bünyesinde bulunan işçiler tarafından yapılıyor. Dikmende bütün inşa edilen parklara kadar belediye çalışanlarımız tarafından yapıldı. Bu kaynaklarımızın doğru kullanıldığı yönündedir. İşçilerimiz gününde ödeniyor, İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırılıyor.

“Yeni hükümetten bölgemize ilgi bekliyoruz”
Ulusal Birlik Partisi’nin hükümette olduğu süre boyunca Dikmen bölgesindeki hiçbir sorunla ilgilenilmediğini belirten Çelebi şu şekilde konuştu:
Yeni hükümetten beklentimiz bölgemize bugüne kadar ilgi gösterilmedi. İki defa sel yaşadık. Geçmiş olsun bile denmedi. Sırtımıza basıp Alsancak ve Lapta’ya gittiler. 2010 ve 2012’de yaşadık. Bölge halkı da belediye de çok kısa sürede yaşamı normale döndürdü. Burada yaşayan insanlar da KKTC vatandaşı. Ama mağdur oldu. Belediyemiz çok ciddi projeler hayata geçirdi ve bize uygulanan farklı uygulamayı insanlarımıza hissettirmeden kendi kendine yeter bir belediye yaşatıyoruz. Bunu insanlarımız hak etmiyordu. Biz belediye olarak insanlarımızın hak ettiği her projeyi hayata geçiriyoruz.

Liste
Eski Belediye Başkanları: Besim Akesen, Yaşar Gülsev
Nüfus: 9 bin 120
Bağlı köyler: Aşağı Dikmeni Yukarı Dikmen, Aşağı Taşkent, Yukarı Taşkent, Güngör, Boğazköy, Ağırdağ, Kömürü, Göçeri, Şirinevler, Dağyolu, Pınarbaşı, Akçiçek
Muhtarlıklar: Aşağı Dikmeni Yukarı Dikmen, Aşağı Taşkent, Yukarı Taşkent, Güngör, Boğazköy, Ağırdağ, Kömürü, Göçeri, Şirinevler, Dağyolu, Pınarbaşı, Akçiçek

Belediye meclisi:
As başkan Osman İncirli
Asbaşkan yardımcısı Fatma Ekdal
Meclis üyesi  Çelen Özkaynak
Meclis üyesi  Ramadan İzci
Meclis üyesi  Turan Tornacı
Meclis üyesi   Ahmet Kanat
Meclis üyesi  Mehmet Özsezer
Meclis üyesi  Yusuf Barbet
Meclis üyesi   Lütfiye Çakli
Meclis üyesi   ÖZbay Abik

Personel sayısı
Kadrolu personel sayısı  31
Daimi işçi sayısı   54
Geçici işçi sayısı   19

 Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL