Çavuşoğlu: Adalıer, ucuz kahramanlık yapıyor

23 Ağustos 2013 Cuma | 09:19
Çavuşoğlu: Adalıer
Kıbrıs Town Houses

“İSTİFA ETSİN”: Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili ve İçişleri ve Yerel Yönetimler eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in söylemlerinin artık sağlıklı davranmayıp düşünmediğini gösterdiğini söyleyerek Adalıer’i istifaya davet etti. Çavuşoğlu, Adalıer’i kendisi hakkında yalan iddialarda bulunmakla suçladı

Ceren ÖZBİL
Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili ve İçişleri ve Yerel Yönetimler eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in kendisi ile ilgili yaptığı suçlamalara yanıt verdi.  Çavuşoğlu, Adalıer’i yalan söylemek ve ucuz kahramanlık yapmakla suçladı. Adalıer’in ortaya attığı iddiaların asılsız olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Benden önceki bakan döneminde de bu sorunlar yaşanmaktaydı” dedi.

“Sağduyusunu yitirdi”
Çavuşoğlu, Mehmetçik Belediye Başkanı Adalıer’in 7 meclis üyesini dikkate almayarak sadece bir meclis üyesi ile karar alabileceğini düşünerek sağduyusunu yitirdiğini söyledi. Adalıer’in Mehmetçik Belediyesi’nin başına geldiğinden beridir bölge halkına ve belediye çalışanlarına sorun yaşattığını kaydeden Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Mehmetçik Belediye Başkanı yürüttüğü görevinde yedi meclis üyesini dikkate almayarak sadece bir meclis üyesi ile karar alabileceğini düşünecek kadar sağduyusunu yitirmiştir. Bütün demokrasilerde çoğunluk sistemi geçerli iken Mehmetçik Belediyesi’nde bir kendisi ve bir de meclis üyesi ile birlikte karar alabileceğini düşünmektedir.”

“Bu sorunlar hep vardı”
Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sorunların kendisinden önceki İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı zamanında da yaşandığını kaydeden Çavuşoğlu, “Belediye başkanı bu sorunları benden önceki bakan döneminde de hem halkına hem de çalışanlarına yaşatmaktaydı” dedi. Çavuşoğlu kendisi İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na geldiğinde Adalıer’i yanına çağırarak hem Başsavcı hem de Sayıştay Başkanı ile görüştürerek tavırlarının yanlış odluğunu anlattığını belirtti. Adalıer’e ortaya koyduğu ifade biçimi ile kimseyi görevden uzaklaştıramayacağının Yüksek Mahkeme ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından anlatıldığını ifade eden Çavuşoğlu, ancak ülkedeki yasaların eksikliğinden kaynaklanan sebeplerden dolayı belediye başkanının kendisini haklı göstermek adına her türlü yalanı söyleyebilmek adına sağa sola çamur attığını belirtti.

“Tavırları hastalık derecesine vardı”
Çavuşoğlu, Adalıer’in ortaya attığı Bafra Plajı’nı kendisinin özel bir şirkete vermek istediği yönündeki iddiaların belediye başkanının tavırlarının hastalık derecesine vardığının bir göstergesi olduğunu kaydetti. Tüm beldenin ve belediye başkanını yakından tanıyanların onun ruh halini bildiğini söyleyen Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:
Söylediklerinin arkasındaysa hangi plajı hangi özel şirkete vermek istediğimi çıksın ve açıklasın. Yoksa gazetelere yalan beyanlar verip, etrafa çamur atarak haklı çıkabileceğini zannediyorsa yanılmaktadır. Görevde bulunduğum süre boyunca kendi parti başkanı ve kendi akrabası olan bir doktorla sürekli iletişim halinde olarak tüm bölge halkına vermeye çalıştığı zararları gördüm.

“Yüzümüze söylemedi”
Yakın Geçmişte Mehmetçik Spor Kulübü’nde halka açık yapılan ve kendisinin de bulunduğu bir ortamda belediyenin içinde bulunduğu durumu paylaştıklarını kaydeden Çavuşoğlu ancak belediye başkanının hiçbir şeyi vatandaşın önünde söylemediğini belirtti. “Belli ki bizim olmadığımız ortamlarda sağa sola saldırarak ucuz kahramanlık yapıyor” diyen Çavuşoğlu, devletin katkı payını Mehmetçik Belediyesi’ne ödenmesi için tüm şartları zorladıklarını söyledi. Çavuşoğlu ancak belediye başkanının 3 yıl boyunca belediye bütçesini belediye meclisinden geçirmeyerek yaptığı yanlışı etrafta doğru gibi anlatmaya çalıştığını belirtti.  

“İstifa etsin”
Çavuşoğlu, Adalıer’in her fırsatta “Ben yemem yedirtmem”, “Vergileri artırmamı istiyorlar” cümleleri ile meclis üyelerini de zan altına bırakmaya çalıştığını kaydetti ve söylemleri ile halkı yanına almaya çalıştığını söyledi. Ancak belediye başkanının başkanlığı sürdürdüğü dönem içinde Mehmetçik Belediyesi’ni aldığı noktadan geriye götürdüğünü ve beldeyi tamamen köyleştirdiğini söyleyerek, Adalıer’i istifaya davet etti. 

“Sağlıklı düşünmüyor”
Belediye başkanının artık sağlıklı davranmadığı gibi sağlıklı düşünmediğini de kaydeden Çavuşoğlu, “Benim belediye meclis üyelerini kışkırttığım yalandır” dedi. Çavuşoğlu şu şekilde konuştu:
Söylemleri artık sağlıklı davranmadığı gibi sağlıklı düşünmediğini de ortaya koyuyor. Kendisinin hasta olduğu bir dönemde belediye meclis üyelerinin geçirdiği bütçe ile bugüne kadar gelebilmiştir. Bu nedenle ya bütçeyi geçirir ya da oradaki mağduriyet devam eder düşüncesindeyim. Belediye meclisini de kışkırttığım iddiaları tamamen yalandır. Kendisinin ben İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı olmadan da belediye meclis üyeleri ile arası açıktı. Kendi inadı yüzünden belediyeyi bu hale getirdi.