Çaresizce yandık

24
Çaresizce yandık

PİRGO’DA BAŞLADI: Yeşilırmak’ta korkulu saatler yaşanmasına neden olan yangın dün saat 16.30 sıralarında Pirgo köyünün doğusunda başladı. İtfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ve askeri birlikler gereken tedbiri almasına rağmen bölgenin fiziki koşulları nedeniyle yangın kısa sürede yayıldı

HELİKOPTER İSTENDİ: Yangının kontrolsüzce doğuya doğru yayılması nedeniyle Türkiye ve BM’den yangın söndürme helikopteri istendi. Türkiye’den gelen helikopter kısa süre yangına müdahale etti ancak hava kararınca Ercan’da beklemeye alındı. BM ise Güney’deki yangınlar nedeniyle helikopter gönderemedi    

TEHLİKE GEÇMEDİ: Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndaki kontrol noktası yandı. Kısa sürede Yeşilırmak’ın yerleşim birimlerine dayanan yangın köyün boşaltılmasını gündeme getirdi. Rüzgarın yön değiştirmesi ile bölge nispeten rahat bir nefes aldı ancak tehlike devam ediyor. Vatandaşların yanı sıra yetkiler de “yangın helikopter olsaydı” yangın bu kadar yayılır mıydı konusunu tartıştı  

Bertuğ Topal – Abdullah Eğilmez

Yeşilırmak Sınır Kapısı’nın hemen yanındaki Pirgo köyü yakınlarında dün öğleden sonra başlayan yangın kısa sürede büyüdü. Sınırı aşarak Türk bölgesinde yayılan yangın birkaç saat içinde Yeşilırmak köyünü tehdit eder noktaya geldi. Yangına gece boyunca müdahale edildi ancak kontrol altına alınamadı. Tehlike ancak rüzgarın yön değiştirmesi ile nispeten uzaklaştı. Gün ışığı ile yangına itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ve askerin yanı sıra helikopterler de müdahale etmek için bekletiliyor.

Pirgo civarında çıktı…
Yangın saat 16.30 sıralarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kontrolündeki Pirgo köyü civarında başladı. Rum itfaiyesi yangına kısa bir süre müdahale etti ancak rüzgar yön değiştirince alevler Türk tarafına yöneldi. Kısa sürede cephesi genişleyen yangın yayılarak doğuya doğru ilerledi.

İtfaiye ve Orman Dairesi ekipleri müdahale etti…
Saat 17.30 sınırı geçen alevlere ilk olarak itfaiye ve Orman Dairesi ekipleri müdahale etti. Müdahaleye karşın yangın ilerlemeye devam etti. Yeşilırmak Kapısı’ndaki görevliler tedbir olarak geri çekildi.

Kapı geçişlere kapandı…
Kapıda görevli memurların geri çekilmesi ile Yeşilırmak-Pirgo Kapısı geçişlere kapatıldı. Yangının neden olduğu duman kısa sürede bölgedeki görüş mesafesini düşürdü.

Helikopter istendi…
İtfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ve askeri birliklerin müdahalesine rağmen yangın yayılmaya ve doğuya doğru hareket etmeye devam etti. Başbakan Sibel Siber Türkiye, Dışişleri Bakanı Kutlay Erk de BM’den helikopter talep etti.
Türkiye’den helikopter geldi…
Türkiye’den istenen helikopter gün batımına doğru bölgeye ulaştı. Helikopter birkaç sorti yaparak denizden aldığı suyu yangın bölgesine bıraktı. Kısa süre sonra havanın kararması ve uçuş emniyetinin azalması nedeniyle helikopter müdahaleyi durdurdu. Helikopter günün ilk ışıkları ile müdahaleye başlamak için Ercan’da bekliyor.

BM helikopteri gidemedi…
Birleşmiş Milletler’den de talep edilen helikopter Güney’deki başka yangınlara müdahale ettiği için yardıma gidemedi. Gün içinde birçok bölgede yangın çıktığı haberleri verildi.

Yangın ilerlemeye devam etti…
Takviye edilen itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ve askeri birliklerin müdahalesine rağmen Yeşilırmak Deresi’ni geçen alevler köye doğru ilerledi. Yangın kontrolsüz olarak yayılmayı sürdürdü…

Bölgeye ilk giden bakan Dayıoğlu…
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, bölgeye giden ilk kabine üyesi oldu.
Dayıoğlu, yangına müdahale çalışmalarını yerinde izledi. Dayıoğlu, saat 20.30 sıralarında yaptığı açıklamada yangının sınır kapısındaki kontrol noktasını aşarak Yeşilırmak köyüne doğru ilerlediğini kontrol altına alınamadığını duyurdu.

Kriz masası oluşturuldu…
Yangının kontrol altına alınamaması nedeniyle merkezi hükümet ve yerel yöneticilerin katılımı ile Lefke’de kriz masası oluşturuldu. Güzelyurt Kaymakamlığı’na da vekalet eden Girne Kaymakamı Gürkan Kara, dozer, iş makinesi ve su tankerlerini bölgedeki çalışmalara destek vermeye çağırdı.

Başbakan bölgeye gitti…
Başbakan Sibel Siber ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel saat 21.00 sıralarında felaket bölgesine gitti. Çalışmaları yerinde izleyen Başbakan ile İçişleri Bakanı’na Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı da eşlik etti.

Yangın, köyü tehdit etti…
İtfaiye müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre yangın bir ara Yeşilırmak köyünün 200 metre yakınına kadar ulaştı. Tedbir olarak köyün elektriği kesildi. Kriz masası köyü boşaltmayı tartıştı. Rüzgarın saat 23.00 sıralarında yön değiştirmesi ile köy yanma tehdidinden kurtuldu. 

Sağlık Bakanlığı tedbir aldı…

Sağlık Bakanlığı bölgeye 6 tane ambulans sevk etti. Dumandan etkilenen polis ve itfaiye ekiplerine ambulanslarda müdahale edilirken, dumandan ciddi etkilenen 2 kişinin Cengiz Topel Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi.

Yeşilırmak Kapısı kontrol noktası yandı…
Yangın sonucundan Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndaki tüm tesislerin yandığı belirtildi.
Yangını söndürmek üzere büyük bir çaba harcanırken, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmal Serdar Savaş, Polis Genel Müdür Birinci Yardımcısı Pervin Gürler ve Girne Kaymakamı Gürkan Kara da yangın bölgesindeki çalışmaları yerinde izledi ve yönetti.

Siber: Gerekirse köy boşaltılır

Başbakan Sibel Siber bölgede yaptığı incelemeler ve yetkilerden aldığı bilgiler sonrasında açıklama yaptı. Başbakan Siber, yangının sönmediğini ancak rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle tehlikenin nispeten uzaklaştığını söyledi. Başbakan Siber kriz masasının gelişmeleri yakından takip ederek gerekmesi halinde Yeşilırmak’ı boşaltma kararı da alabileceğini söyledi.

Alanya’da helikopter bekletiliyor…
Başbakan Siber, Ercan’da bekleyen helikopterin yanı sıra bir helikopterin de Alanya’da bekletildiğini belirterek gün ışığı ile her iki helikopterin müdahaleye başlayabileceğini kaydetti. Gerekmesi halinde Türkiye’den yangın söndürme uçağının da gönderilebileceğini ifade eden Siber, bu amaçla gereken temasları yaptığını açıkladı.

Fotoğraflar: Gürsel Karagözlü