‘Canlı bomba’ son anda engellendi

1 Temmuz 2013 Pazartesi | 12:28
'Canlı bomba’ son anda engellendi
Kıbrıs Town Houses

Kabil'in Çarra-i Sedaret bölgesinde Afgan Gizli Servisi (NDS) binasını hedef almak isteyen intihar eylemcisi son anda fark edildi.

Askeri kıyafet giyen eylemci, binaya girmeye çalıştığı sırada vurularak öldürüldü.

Afganistan İstihbarat Teşkilatından (NDS) yapılan açıklamada “Kabil'i kana bulaması muhtemel bir terör saldırısı girişimi daha bertaraf edilmiştir" denildi.

İntihar saldırısının gerçekleştirilmek istendiği yer, Kabil'in en çok korunan bölgelerinden. Avrupa Birliği'nin Afganistan Misyon binasına da çok yakın mesafedeki NDS, aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’na da yakın bir noktada bulunuyor.

Afgan güvenlik güçlerinin ülke genelinde güvenliğin sağlanmasındaki tüm sorumluluğu devralmasının ardından Taliban ve diğer hükumet karşıtı silahlı gruplar, aralarında cumhurbaşkanlığı binasının da bulunduğu stratejik noktaları hedef almaya başladı.

Bu arada, ülkenin kuzeyinde bulunan Pervan vilayetinde de bir saldırı gerçekleştirildi. Valilik binasını hedef alan saldırıda can kaybı yaşanmazken maddi hasar meydana geldi.

Öte yandan, emniyet güçlerini hedef alan bir diğer saldırı da Bağlan'da meydana geldi.

İçişleri Bakanlığı, Bağlan vilayetinde devriye gezen bir polis aracının daha önceden yol kenarına yerleştirilen patlayıcıya çarpması sonucu, aralarında Nehrin Eminiyet Müdürü'nün de bulunduğu 4 polis hayatını kaybettiğini açıkladı.,