En Üst

25 Temmuz 2017

Haber Üst

Cankurtaran Değil Para Kurtaran

Cankurtaran Değil Para Kurtaran
Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Sel felaketinden sonra zarar görmüş yüzbinlerce banknot Euro, Almanya Merkez Bankası-Deutsche Bundesbank'ta bulunan 13 kişilik bir ekip tarafından 'kurtarılıyor'.

Mainz'da bulunan Para Analiz Laboratuvar'ına selden sonra yaklaşık 3 milyon Euro değerinde, 100 binden fazla banknot gönderildiği biliniyor.

Pfaffenbach, ekipte bulunan uzmanların, 2'şerli gruplar halinde, paralarda bulunan küf, mantar vs gibi kalıntıların çalışanların sağlığını etkilememesi için özel olarak havalandırılan küçük laboratuvarlarda çalıştığını belirtiyor.

Çok dikkatli bir şekilde küçük ve keskin aletlerle çalışan uzmanlar, incelemeleri sonrasında sahte olmadıkları anlaşılan ve toplam değeri tespit edilen paraları, imha edilmek üzere özel torbalara yerleştiriyor. Hesaplanan değer miktarındaki para ise, banknotların sahibinin hesabına yatırılıyor.

Ekipte bulunan uzmanlar deneyimlerinden yola çıkarak, insanların paralarını çok enteresan yerlere sakladıklarını söylüyor.

Merkez Bankası'nda bulunan uzmanlar 2012 yılında, 32 milyon Euro değerinde 840 binden fazla banknot analiz ettiklerini, bunlardan bir kısmının ise garip yerlerde saklanan ve varisler tarafından bulunan Alman Markları olduğunu belirtiyor.

 

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App