Canına kastedip adamı soydular

398
Canına kastedip adamı soydular

Lefkoşa’da ikamet eden Barış Erkmen isimli kişi, önceki gün Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne giderek, ölüm tehdidi ile 500 TL parasının çalınıp, aracına el konulduğunu iddia etti.
Erkmen, polise verdiği ifadede, olayın zanlılarının aynı gece Çağlayan Parkı’nda birlikte oturup sohbet ettiği Ümit Ertuğrul ve Mahmut İri olduğunu söyledi.
Barış Erkmen’in şikayeti üzerine soruşturma başlatan polis, aradan 24 saat geçmeden Ümit Ertuğrul ve Mahmut İri isimli kişileri Lefkoşa’da tespit ederek “Soygun” ve “Şiddet tehdidi” suçlarından gözaltına aldı.
Her iki zanlının da polise gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiği öğrenildi.
Zanlılar dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde tutukluluk talebi ile yargıç önüne çıkarıldı.

Gece yarısı sokak ortasına atıldı
Polisten edinilen bilgiye göre, zanlılar Ümit Ertuğrul ve Mahmut İri, 23 Ağustos 2013 tarihinde saat 03.00 sıralarında Çağlayan Parkı’na gittiği sırada karşılaştıkları Barış Erkmen ile parkta oturup bir süre sohbet etti.
Daha sonra iki zanlı ve Barış Erkmen, Barış Erkmen’in kullanımındaki JL 585 plakalı araca binerek Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ne gitti.
Erkmen aracını durdurduğu sırada zanlılardan Ümit Ertuğrul, pantolonundaki kemeri çıkararak Erkmen’in boğazına doladı ve kemeri sıkarak, “Bu olanları birine anlatırsan seni öldürürüm” diyerek şiddet tehdidinde bulundu.
Zanlı Ümit Ertuğrul, daha sonra Barış Erkmen’in cebindeki para cüzdanından 500 TL nakit parayı da alarak, direksiyona geçti.
İki zanlı ve Barış Erkmen, JL 585 plakalı araç ile Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nden ayrıldı. Zanlılar Küçük kaymaklı bölgesinde Barış Erkmen’i araçtan indirerek, yoluna devam etti.

Paraları orada burada eğlencede harcadı
Barış Erkmen’den rızası dışında aldığı 500 TL nakit parayı zanlı Ümit Ertuğrul’un Girne, Güzelyurt ve Lefkoşa’da eğlence amaçlı harcadığı bildirildi.
Polisten edinilen bilgiye göre, polise gönüllü ifade veren zanlılar, suçlarını kabul etti.
Barış Erkmen’in JL 585 plakalı aracı ise zanlı Ümit Ertuğrul’un yönetiminde tespit edilerek kanıt olarak alındı.
Polis ayrıca, zanlı Ümit Ertuğrul’un üzerinde bulunan 11 TL 50 kuruşu da kanıt olarak aldı.

“Sarhoştum hatırlamıyorum” dedi
Lefkoşa’da dün öğle saatlerinde tespit edilerek gözaltına alınan zanlılardan Ümit Ertuğrul, dün çıkarıldığı mahkemede, söz konusu olayın yaşandığı sırada aşırı alkollü olduğunu söyleyerek, “Olan biteni hatırlamıyorum. Çok sarhoştum” diye kendini savundu.
Mahkemeden özür dileyen zanlı Ümit Ertuğrul, çok pişman olduğunu dile getirdi.

İri, suçu arkadaşının üzerine attı
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarılan zanlı Mahmut İri ise mahkemeden söz hakkı alarak “Ben suçsuzum. Her şeyi Ümit yaptı. Arkadaşımın böyle bir şey yapacağından haberim bile yoktu. Ben zaten daha sonra Ümit’in kullandığı araçtan indim, evime gittim. Benim suçum yok ama bu suçtan mahkemeye geldiğim için özür dilerim” dedi.

İki zanlı da 3 gün poliste tutuklu kalacak
Zanlılar hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, zanlıların işlemiş olduğu suçların ciddiyetine işaret ederek her iki zanlının da halen devam eden soruşturma maksatlı 3’er gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme, zanlıların bu aşamada serbest kalmaları halinde soruşturmayı olumsuz etkileyebilecekleri hususunda bulgu yaparak, her iki zanlının da 3 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına emir verdi.