En Üst

25 Nisan 2017

Çakıcı, Olaylar Ilımlı İslam Modeline Duyulan Tepkidir

Çakıcı, Olaylar Ilımlı İslam Modeline Duyulan Tepkidir
Haber İçi Üst

 

Yazılı açıklamasında, İstanbul’da Taksim Gezi Parkı’nda alışveriş merkezi yapılması için ağaçların sökülmesi kararına karşı çıkanların başlattığı eylemlerin, toplumsal bir direnişe dönüştüğünü, polisin aşırı şiddet kullanması ve biber gazı kullanmasının da bunu tetiklediğini belirten Çakıcı, “Polisin tutumu ve halka karşı gösterdiği şiddet asla kabul edilemez. Polisin bu tutumu olayların yatışmasına değil, tam tersine büyümesine neden olur” dedi.

Gezi parkına alışveriş merkezi yapılacağı gerekçesiyle ağaçların katledilmesinin çevre açısından taşıdığı önem kadar, Koruma Kurulu’nun ret kararına rağmen, bu projede ısrar edilmesinin işin bir başka boyutunu daha ortaya koyduğunu savunan Çakıcı, resmi kurumların kararlarına ve halka rağmen, alışveriş merkezinde ısrar edilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Mehmet Çakıcı, baskıcı ve tek tip kimlik yaratmaya yönelik siyasetlere toplumsal tepki duyulmasının ve direniş gösterilmesinin doğal bir süreç olduğunu, bu tür baskıcı siyasetlerin toplumsal barışı bozduğu gibi, demokrasinin işleyişine de engel olduğunu öne sürdü.

Taksim’de halkın gösterdiği direnişi desteklediklerini belirten Çakıcı, orantısız güç kullanımından endişe duyduklarını kaydetti ve “Şiddet asla çözüm olmadı, olamaz. Çare mutlaka vardır, o da ancak akılla ve demokrasi çerçevesinde bulunmalıdır” diye konuştu.

AKP Hükümeti’nin aklı selim davranarak toplumu kucaklaması ve halkın sesine kulak vermesi gerektiğini kaydeden Çakıcı, “Farklı görüşler, faklı inanışlar, farklı politik duruşlar düşmanlık olarak değil, Türkiye’nin zenginliği olarak görülmelidir” dedi.

TOKSÖZ: “TÜRKİYE’DEKİ DİRENİŞÇİLERİ SELAMLIYORUZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü de, Türkiye’de Taksim Gezi Parkı’nda direnişe başlayan ve bu direnişi kararlılıkla devam ettiren tüm kişileri saygı ile selamladığını belirtti.

TDP Gençlik Örgütü Başkanı Savaş Toksöz, farklı yaşam tarzlarına saygı duymayan, kendinden olmayana yaşama şansı tanımayan zihniyeti şiddetle kınadıklarını belirtti.

Toksöz, “Kendi yurttaşlarının sesine kulak vermeyen, farklı sesleri ötekileştirip orantısız güç kullanarak toplumsal huzur ve barışı bu şekilde sağlamaya çalışanlara karşı diyoruz ki; Taksim Gezi, artık onur meselesi” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King