Büyükler kirletti, çocuklar temizledi

24
Büyükler kirletti

Tepebaşı, Çamlıbel ve Kozanköy İlkokulları dün, Güzelyalı Sahili’nde temizlik gerçekleştirdi.
Lapta Belediyesi ile Karşıyaka Turtle Watch Derneği’nin katkılarıyla 09.00 -10.30 saatleri arasında yapılan temizlikte, öğrenciler, deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından bir tanesi olan sahilde, kaplumbağalar için tehlike yaratan plastik çöpleri temizledi.
Etkinliğe, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Karşıyaka Turtle Watch Derneği Başkanı Tricia Dann ile Tepebaşı, Çamlıbel ve Kozanköy İlkokulları öğretmen ve öğrencileriyle belediye personeli katıldı.

Namsoy: Öğrencilere çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılanıyor

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy yaptığı konuşmada, Lapta Turizm Festivali kapsamında düzenlemekte oldukları temizlik kampanyalarında Akdeniz köyünün ardından Güzelyalı Sahili’nde temizlik gerçekleştirdiklerini belirterek, Dünya Çevre Günü’ne denk gelen etkinlikte öğrencilerin deniz kaplumbağalarının üreme alanları olan sahilleri temizlediğini anlattı.
Böylesi etkinliklerin öğrencilere çevre bilinci yanında doğa sevgisi aşıladığını ifade eden Namsoy, bunun yanında tüm canlıların yaşam alanlarını da koruma ve sahip çıkmayı öğrettiğini kaydetti.

Dann: Çöpler kaplumbağaları öldürüyor

Karşıyaka Turtle Watch Derneği Başkanı Tricia Dann ise sahil temizliğinin özellikle deniz kaplumbağaları için hayati önem taşıdığını belirterek, plastik çöplerin ölümlere neden olduğunu vurguladı.
Karşıyaka Merkez İlkokul Müdürü Özbay Palaz da, etkinliğe katkı koyan okullar adına yaptığı konuşmada, etkinliğin öğrencilere çevre bilinci kazandırılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, katkı koyan okullara teşekkür etti.