Büyükkonuk’ta turizm dibe vurdu

0
27
Büyükkonuk’ta turizm dibe vurdu

Büyükkonuk’ta Eko Turizm alanında 3 pansiyon faaliyet gösteriyor. Binlerce liraya inşa edilen pansiyonlar, yaz sezonunun ortasında olmamıza rağmen deyim yerindeyse sinek avlıyor.
“Karpaz Köy Pansiyonculuk Projesi” kapsamında Kalkınma Bankası’ndan binlerce lira kredi alan pansiyon işletmecileri, kredi taksitlerini ödemek bir kenarda dursun su faturalarını bile ödeyemiyor.
Kıbrıs kültürünü yansıtan pansiyonlar halen boş misafirlerini beklerken ekonomik bunalım içerisinde olan işletmecileri, iflasın eşiğinde can çekişiyor.

Pansiyon işletmecileri kan ağlıyor
“Karpaz Köy Pansiyonculuk Projesi” kapsamında Kalkınma Bankası’ndan aldığı 310 bin TL’lik kredi ile 4 yılda inşa edilen “Ay Phodios” isimli pansiyonun işletmecisi Gülay Komili, bölgede Eko Turizm’in dibe vurduğunu söyledi.
Yaklaşık 2 yıldır Eko Turizm alanında pansiyon işletmeciliği yaptığını söyleyen Komili, mevcut durumun devam etmesi halinde aralık ayında pansiyonculuk işini bırakacağını kaydetti.
Kalkınma Bankası’ndan aldığı kredinin taksitlerini ödeyemediğini söyleyen Gülay Komili, kazancının maliyetini dahi karşılamaya yetmediğini kaydetti.

Ay Phodios 4 ayda 6 misafir ağırladı
Eko Turizm Birliği üyesi, “Ay Phodios” pansiyonun işletmecisi Gülay Komili, mart, nisan ve mayıs itibarı ile pansiyonun tamamen boş olduğunu temmuz ayında ise pansiyonunda sadece 6 kişiyi ağırladığını söyledi.
Gülay Komili, “Yaz sezonunun ortasındayız ancak halen daha Eko Turizm’de hareketlilik yok. Mart, nisan ve mayıs ayında pansiyonun kapılarını sadece günlük bakım ve temizlik işleri için açtım. Haziran ayında 2 kişiyi misafir ettim, onlar da arkadaşımdı. Temmuz ayında ise hiç misafirim olmadı… Böyle devam ederse yılbaşında bu işi bırakacağım” dedi.

“Devlet desteğinden yoksun”
Havadis’e konuşan Gülay Komili, otellere verilen devlet teşvikinin Eko Turizm’e de verilmesi gerektiğini kaydetti. Eko Turizm’in bir devlet projesi olmasına rağmen devlet desteğinden tamamen yoksun olduğunu ifade eden Eko Turizm’e yönelik reklam yapılmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti.

“AKSA, Eko Turizm’i de vurdu”
“Ay Phodios” isimli pansiyonun işletmecisi Gülay Komili, zaten durgun olan işlerinin geçen hafta yaşanan AKSA felaketinin ardından iyice dibe vurduğunu söyledi.
Temmuz ayı için rezervasyon yaptıran bir grup İtalyan misafirinin AKSA olayını duyduklarını ve sağlıklarından endişe ettikleri için rezervasyonlarını iptal ettiklerini kaydetti.
Komili, Lefkoşa’dan arayan birkaç kişinin de aynı endişe nedeni ile ikilemde kaldığını, sonuç itibarıyla da misafir olmadıklarını söyledi.

Aşut Guest House’da da durum aynı
Büyükkonuk’ta 2010 yılında “Karpaz Köy Pansiyonculuk Projesi” kapsamında 450 bin TL’ye inşa edilen “Aşut Guest House” temmuz ayı itibarı ile hiç misafir ağırlamadı.
Pansiyon işletmecisi Ramazan Aşut, Eko Turizm’in Büyükkonuk’ta tamamen çöktüğünü söyledi.
Kredi taksitlerini ödemediği gibi, günlük giderlerini ve masraflarını da karşılayamadığından yakınan Ramazan Aşut, devlet desteği olmadan Büyükkonuk’ta Eko Turizm’in kısa süre içerisinde sona ereceğini ifade etti.

“Proje hayata geçti, yardım eli çekildi”
Ramazan Aşut, “Karpaz Köy Pansiyonculuk Projesi”nin Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın projesi olmasına karşın devletin yardım elini uzatmadığını söyledi.
Aşut, “Proje hayata geçirildi, sonrasında elimizden tutan olmadı. Defalarca ilgili bakanlığa ve Elçiliğe gittim ve durumu aktardım ancak herhangi bir sonuç alamadım. Turizm acenteleri ise bizi yok sayıyor. Acenteler, otele yolladığı her kişi için devletten teşvik alıyor. Biz otel sınıfına girmediğimiz için acenteler bize misafir getirmiyor” diye dert yandı.

“Yerli turist gelmiyor”
Pansiyon misafirlerinin tamamen yabancı turistler olduğunu söyleyen Ramazan Aşut, yerli turistlerin Eko Turizm’e karşı ilgili duymadığını ifade etti.
Ramazan Aşut, “Yerli turist, deniz, havuz istiyor. Bunlar biz de yok. Biz tamamen Kıbrıs kültürünü yansıtan, köy turizmi yapan işletmeleriz. Dolayısıyla yerli turistten ilgi görmüyoruz” dedi.