Büyük kaçakçılık

94
Büyük kaçakçılık

Nadire KRAŞLIOĞLU- SİGARA… Gazimağusa Serbest Limanı’nı sık sık kullanan Flamingo ve Sirena isimli yük gemilerine “sahte belge düzenleme” operasyonu yapıldı ama altından büyük sigara kaçakçılığı çıktı. Mağusa’yı üs olarak kullanan kaçakçılar Doğu Akdeniz’i kontrol ediyorlar

15 TUTUKLU… KKTC polisi Flamingo ve Sirena gemilerine yaptığı operasyonda çok sayıda sahte belge düzenleme aleti ele geçirdi. Ve ikisi kaptan 15 mürettebatı tutukladı. Gemilerin hiç gitmedikleri Suriye’nin Tartus Limanı’na yük boşalttıklarıyla ilgili sahte belgeler düzenlendiği belirlendi

POLİS PEŞİNDE… KKTC polisi Mağusa Serbest Limanı’ndan yüklenen 11 konteyner sigaranın nereye götürüldüğünü araştırıyor. Sigaraların yasa dışı yollardan KKTC’ye sokulması olasılığı üzerinde de duruluyor

Gazimağusa’da önceki gün polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda Flamingo ve Sirena isimli iki yük gemisinden çok sayıda sahtelenmiş giriş çıkış belgesi ve bu belgeleri sahteledikleri fotokopi makineleri ele geçirildi. Suriye’nin Tartus Limanı’na uğramadıkları halde Tartus Limanı’ndan çıkış belgesi almış gibi Gazimağusa Limanı’na gelerek liman başkanlığına sahte belge verip söz konusu sahte belgeleri tedavüle süren ikisi gemi kaptanı toplam 15 kişi tutuklanarak dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme suçlamalarıyla Yargıç Tacan Reynar’ın huzuruna çıkarılan zanlılar aleyhinde 3 gün tutukluluk süresi temin edildi.
Mahkeme huzuruna çıkarıldılar
Düzenlenen operasyon sonucu tutuklanan Flamingo isimli yük gemisi kaptanı Mohammad Tabouch, gemi mürettebatı Ahmad Khaddam, Ali Dabbagh, Mohammad Diab, Hosni Zefitawi, Mustafa Khalil ile Sirena isimli yük gemisi kaptanı Mustafa Zefitawi ile gemi mürettebatı Qousay Zefitawi, Ahmad Baroud, Ali Yassin, Mohammad Beyazid, Bahaa El Din, Bilal Ali Dib, Habibi Mourad ve Alac Zefitawi ayrı ayrı mahkeme huzuruna çıkarıldılar. Zanlılar tercüman yardımıyla mahkemede aktarılan şahadeti dinledi.
Kont: Gemilerin Tartus Limanı’na uğramadıkları tespit edildi
Meselenin soruşturmasını yürüten polis çavuşu İbrahim Kont mahkemede yeminli şehadet sundu. 24 Şubat 2013 tarihinde Flamingo isimli yük gemisinin sigara yüklenerek Gazimağusa Limanı’ndan ayrıldığını belirten Kont, söz konusu geminin 27 Şubat 2013 tarihinde boş olarak Gazimağusa Limanı’na geri döndüğünü açıkladı. Kont, geminin limana geri dönüşünün ardından Flamingo isimli yük gemisi kaptanı Mohammad Tabouch’un Gazimağusa Liman Başkanlığı’na giderek, Suriye’nin Tartus Limanı’na uğramadıkları halde uğramış ve limandan çıkış belgesi temin etmiş gibi sahtelediği belgeleri liman başkanlığına sunduğunu açıkladı. Meseleyle ilgili olarak yapılan araştırmada söz konusu geminin Tartus Limanı’na herhangi bir giriş çıkış yapmadığının tespit edildiğini belirten İbrahim Kont, 8 Mart 2013 tarihinde düzenlenen bir operasyon sonucunda gemi kaptanı Mohammad Tabouch ve 5 gemi mürettebatının tespit edilerek tutuklandığını açıkladı.
Fotokopi makineleri bulundu
Meselenin soruşturmasını yürüten İbrahim Kont, 7 Şubat 2013 tarighinde Togo bandıralı Sirena isimli yük gemisinin de Gazimağusa Limanı’ndan aldığı 11 konteyner sigara ile limandan ayrıldığını ve geminin 12 Şubat 2013 tarihinde 4 konteyner sigara ile yeniden Gazimağusa Limanı’na döndüğünü açıkladı. Sirena isimli geminin de yine Suriye’nin Tartus Limanı’na uğramadığı halde uğramış gibi gösterilip sahte çıkış belgesinin Gazimağusa Liman Başkanlığı’na verildiğini belirten Kont, söz konusu sahte belgelerin gemi kaptanı Mustafa Zefitawi tarafından doldurularak tedavüle sürüldüğünün tesit edildiğini açıkladı. Mahkeme emriyle gemilerden yapılan aramada çok sayıda üzeri mühürlü boş giriş çıkış belgesi ve belgeleri sahteledikleri 2 adet fotokopi makinesinin bulunarak emare alındığını açıklayan Kont, gemi kaptanlarının suçlarını itiraf ettiklerini ifade etti.
Kont: Sigaraların nereye bırakıldığı araştırılacak
Polis çavuşu İbrahim Kont şahadetinde Gazimağusa Limanı’ndan sigara yüklenen ve limandan çıkış yapan Flamingo ve Sirena isimli gemilerin, Tartus’a gitmediklerinin tespit edilmesi üzerine söz konusu sigaraların yasal olmayan yollardan KKTC’ye sokulup sokulmadığının araştırılacağını açıkladı. Meseleyle ilgili başlatılan tahkikatın henüz yeni olduğuna dikkat çeken Kont, tüm zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.
3 gün tutuklu kalacaklar
Huzurunda aktarılan şehadet ve beyanları değerlendiren Yargıç Tacan Reynar, zanlıların ilk nazarda suçla bağlantıları olabileceği hususunda bulguya vardı. Reynar, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadıyla tüm zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmaları yönünde emir verdi.