En Üst

31 Mart 2017

Büyük gelişme sağlandı

Büyük gelişme sağlandı
Haber İçi Üst

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ''1974 Barış Antlaşması'nı yaptığımızda hiçbir şeyimiz yoktu. Fert başına düşen milli gelir 570 dolardı. O günlerden bugünlere tabii ki büyük gelişmeler sağlandı ancak refah seviyesini daha da arttırmak için yatırımcıya ihtiyaç duymaktayız'' dedi.

Eroğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaretinde yaptığı konuşmada, daha önce Bursa'ya 1970'li yılların ikinci yarısında siyasete atıldığı dönemde geldiğini, o dönemden bu zamana Bursa'nın büyük bir gelişme olduğunu gözlemlediğini söyledi.

KKTC ile Bursa'nın ticaretinin gelişmesinin kendisini memnun edeceğini belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

''Bu şimdi de Bursa'ya ikinci gelişim. O günlerden bugünlere Bursa'da büyük bir gelişme olduğunu görüyoruz. Tabii ki böyle bir şehir ile ticaretin geliştirilmesi beni memnun eder. Biz özellikle gelecek yatırımcılar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kalkındırabileceğimize inanıyoruz. 1974 Barış Antlaşması'nı yaptığımızda hiçbir şeyimiz yoktu. Fert başına düşen milli gelir 570 dolardı. O günlerden bugünlere tabii ki büyük gelişmeler sağlandı ancak refah seviyesini daha da arttırmak için yatırımcıya ihtiyaç duymaktayız. Bu çerçevede KKTC'de ticaret ve sanayi odaları ile görüşüp sizleri bir araya getirme gayreti içinde olacağım.''

Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC ile Bursa arasında direkt uçuşların gerçekleştirilmesi noktasında şirketlerin ve Bursalı iş adamlarının istekli olmalarının önemli olduğunu vurgulayarak, ''Bugüne kadar İstanbul, İzmir ve Antalya'ya uçuşlar gerçekleştirildi buna Bursa da eklenebilir. Bu noktada karlılık da önemli bir faktör. Bursalı iş adamlarının istekli olması halinde bu gerçekleştirilebilir'' diye konuştu.

 

PARSEKER: “TİCARET VERİMLİ HALE GELEBİLİR”

BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker de Bursa'nın Türkiye'nin en önemli sanayi başkentlerinden biri olduğunu belirterek, ''Otomotivin de başkenti, şehirde 3 tane otomotiv imalat fabrikası bulunmakta. Türkiye'nin 2. büyük ihracatçısıydık ancak AB'deki krizden dolayı 3. sıraya düştük. Aynı zamanda tekstil fabrikalarının da her türlüsünün olduğu bir yer. Ama bugüne kadar gelinen sürede Kıbrıs ile olan ticaretimiz istenen seviyelerde değil inşallah bu ziyaretlerle iş hacmimiz artar. Mevcut ticaretin her iki taraf için de verimli hale gelebileceğini düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ZİYARETİ

Eroğlu, daha sonra Uludağ Üniversitesi'ne giderek Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek'i makamında ziyaret etti. Kendisinin de tıp mezunu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, üniversitenin çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Rektör Dilek ise askerliğini kısa dönem er olarak KKTC'de yaptığını belirterek, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu üniversitelerinde ağırlamaktan dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Dilek, daha sonra Cumhurbaşkanı Eroğlu'na günün anısına plaket takdim etti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King