Büyük ayıp

7 Haziran 2013 Cuma | 09:29
Büyük ayıp
Kıbrıs Town Houses

SKANDAL… Lefkoşa Vakıf Anaokulu, Yeni Yüzyıl Anaokulu, Şht. Tuncer İlkokulu ve Esentepe İlkokulu’nda çarşamba gününden başlayarak kesilen elektrikler, eğitim yılının bitimine kısa süre kala büyük bir skandalın yaşanmasına neden oldu

 TAM BİR KRİZ… Elektrik kesintisi nedeniyle tuvaletler susuz kaldı, sınıflardaki klimalar çalıştırılamadı. Bilgisayar ortamında hazırlanan karne ve diplomalar yazılamadı, yıl sonu etkinlik çalışmaları durdu. Okullarda büyük bir öfke hakim. Eğitim Bakanlığı da topu Maliye Bakanlığı’na attı

Bakiye LORD
Okulların kapanmasına günler kala, KKTC genelinde dört ilköğretim okulunda elektrikler kesildi. Kesilen elektrik öğrenci, öğretmen ve okul idarelerine sıkıntılı günler yaşattı.
Lefkoşa Vakıf Anaokulu, Yeni Yüzyıl Anaokulu, Şht. Tuncer İlkokulu ve Esentepe İlkokulu’nda çarşamba gününden başlayarak kesilen elektrikler, eğitim yılının bitimine kısa süre kala büyük bir skandalın yaşanmasına neden oldu.
4 yaş öğrencilere eğitim-öğretim veren Vakıf Anaokulu çarşamba gününden itibaren elektriksiz kalırken, dün gün boyu da Yeni Yüzyıl Anaokulu,  Şehit Tuncer İlkokulu ve Esentepe İlkokulu’nun elektrikleri borçlarından dolayı kesildi.
Okul müdürlerinin yaptığı açıklamaya göre, elektrik borçlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Maliye Bakanlığı’na ödemesi ve Maliye’nin Kıb-Tek’e ödememsinden kaynaklandığı belirtildi.

Yaşanan sıkıntının tarifi yok
Aynı zamanda, elektriği kesilen Şehit Tuncer İlkokulu Müdürü Güven Varoğlu, yaşanan kesintiler nedeniyle yaşanan sıkıntıyı tarif etmekte zorlandığını belirtti.
Okul gibi bir kamu kuruluşunda elektriklerin kesilmesinin, öğretmen ve öğrencilerin mağdur edilmesini anlayışla karşılamanın mümkün olmadığını ifade eden Varoğlu,  “Bu eğitime karşı yapılan bir sömürüdür. Hükümet düşmüş ve devrilmiş olabilir. Hükümet düşmeden de yine bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmıştık. Şu anda okullarımız diploma, karne ve sergi hazırlıkları gibi çok önemli bir süreç içindedir. Ve elektrik enerjisine en çok ihtiyaç duyulma aşamasında iken,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bu sorumsuz davranış karşısında elektriği kesilen okullar çok zor durumdadırlar” dedi.

“Çirkin ve sorumsuzca”
Güven Varoğlu, sorunun en kısa sürede çözülmesini beklediklerini ifade ederek, bunun eğitime karşı çirkin ve sorumsuzca bir hareket olduğunu belirtti.
Varoğlu şöyle devam etti:
“Bizler bu sorunun en kısa sürede aşılmasını ve bizlere layık görülen bu çirkin sorumsuzluğun bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Bu arızadan kaynaklanan bir olay değildir. Görüştüğümüz kadarıyla Eğitim Bakanlığı’nın Maliye’ye ödeme yaptıklarını, Maliye Bakanlığı’nın Kıb-Tek’e ödeme yapmadığını söylüyorlar.
Ancak sonuç itibarı ile bizler şu anda elektriksiz durumdayız. Bunu şiddetle protesto ediyoruz ve en kısa zamanda bu sorunun giderilmesini istiyoruz. Bu sorun giderilmediği takdirde, her türlü eylemleri yapacağız. Vakıf Anaokulu’nda dün sabah dokuz itibarı ile kesilen elektrik bugün sabah saatlerinde de bizde gerçekleşti.
Biz sendika olarak daire müdürünü aramıştık ama bu kez sendika başkanının okulunun da elektriği kesildi. Şu anda çökmüş bir sistem ile karşı karşıyayız.”

Vakıf Anaokulu Müdürü, Suna Elcil:
Vakıf Anaokulu Müdürü Suna Elcil, iki gündür elektriğin kesik olduğunu belirtti. Önceki gün başlayan kesintinin, dün de devam ettiğini ifade eden Elcil, “Saat 11.00 civarında Kıb-Tek’in elektrikleri kestiğini öğrendik. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Dairesi Müdürü Bumin Paşa ile görüştük ve dünden bize bu sorunu aşacağı konusunda söz vermişti.  Ancak bu gün de elektriksiz kaldık. Bu süre zarfında Bumin Paşa ile sürekli temas halindeydik ha şimdi bağlanacak ha şimdi bağlanacak derken yine okulun mesai bitimine geldik ve elektriklerimiz halen daha bağlanmadı” dedi.

Elcil şöyle devam etti:
“Yaşadığımız mağduriyetten dolayı bir sürü aksilikler yaşadık. Henüz 4 yaşında olan öğrencilerimize yaşatılmaması gereken bir mağduriyet yaşattılar.
Elektriğin olmayışı, başta tuvaletlerde su sıkıntısına sebep oldu. Sınıflarda klimaların çalıştırılmayışı ve çocuklara sıcak sınıflarda eğitim vermemize sebep oldu.
Öğrencilere vereceğimiz duyuruları biz bugün Milli Eğitim Bakanlığı’nda bastık ve gönderdik. Karne hazırlıklarımız şu anda durdu.
Cuma akşamı okulumuzda düzenlenecek bir yıl sonu etkinliğimiz var ve bunlar elektriksiz olamayacak bir etkinliktir. Bir an önce bu konunun çözümlenmesini diliyorum. Yaşadığımız sıkıntının tarifi yok.”

Lefkoşa Vakıf Anaokulu, Yeni Yüzyıl Anaokulu, Şht. Tuncer İlkokulu ve Esentepe İlkokul’unun elektriği kesildi