Bu seçim yaşanacak…

10

Kaçınılmaz artık. Bu seçimi yaşayacağız. Tarihi doğruydu yanlıştı, katılım düşük olacak yüksek olacak tartışmaları abes. Bu seçim tam on bir gün sonra yapılacak. Seçim dönemi boyunca özellikle öne çıkan konular, partilerin ekonomik ve sosyal programlarından çok, mühür vurulsun karma oy kullanılsın, boykot yapılsın şeklinde oldu. Sanırım seçmen ön plana çıkan üçlü yönlendirme doğrultusunda seçimi geçirecek… Bana göre üçü de sizin en demokratik ve anayasal hakkınız. Aklınıza sıkanı yapın. Kimse sizden daha akıllı değil ya…
Bu yazımda, seçim sürecince biraz daha gölgede kalmış tartışma konularına dokunacağım kendimce. Okuyun ama siz yine bildiğinizi yapın. Dediğim gibi bende sizden daha akıllı değilim neticede…

Hekim ve hukukçu adaylar
Milletvekili seçimleri gelip çattı mı, her dönem dile dolanan klasik laflar tekrar ortaya çıkar. “Doktor aday sayısı çok fazla… Meclis’te bu kadar doktora ne gerek var?” diye ekranlardan döktürür millet. Ne var ki bütün bu olumsuz propagandaya rağmen her defasında ortalama on beş hekim veya diş hekimi Meclisimize vekil olarak seçilir.
İddia ediyorum. Yine öyle olacaktır. Meclisimizde on beş-on sekiz dolaylarında hekim temsiliyet hakkını kazanacaktır. Umarım bu kez halkımız, eskilerden gerçek anlamda vekillik yapmayanları eler. Yenilere daha çok şans verir. Bu şansı verirken de geçmişlerine bakarak sivil toplum örgütlerinde çalışmışlıklarına ve bu yöndeki deneyimlerine bakar. Böyle adayların var olduğunu biliyoruz. Lütfen kısa bir araştırma yapınız ve ona göre destekleyiniz.
Ve hukukçular… Çok kıymetli hukukçular aday bu yıl. Halk nedense avukatlara oy vermekten kaçınıyor. Oysa Meclis’in gerçek anlamda hukukçu vekile ihtiyacı olduğu her vesile ile vurgulanıyor. Açıkçası ben bu iddianın gerçekleştiğinde ne olacağını merak edenlerdenim. Bu nedenledir ki hukukçu adaylara mutlaka şans verilmesini diliyorum.

KKTC’de engelli olmak…
Kabul edelim ki bu ülkede engelli insanları gerçekten de dikkate aldığımız yok. Sadece işin şov kısmındayız maalesef. Her iş yeri belirli oranda engelli istihdam etme zorunda güya. Ama ne mümkün? Devlet bile uymuyor bu kurala…
Ne sinemalarımızda düşünüyoruz ne düğün salonlarında onları, ne de diğer sosyal ortamlarda.
Hade bırakın bunları en demokratik haklarını kullanırken bile düşünülmüyorlar. Bakın yakında seçim var. Kurulan sandık kutuları engellilerin tek başlarına oy kullanmalarına da engel. Oylarını kimse görmeden kullanabilme yetkisine sahip engelliler bu engeli aşamadıklarından yanlarında mutlaka biride sandığa giriyor. Bu oy kullanacak kişiyi rahatsız ettiği kadar, sandık etrafındaki gözlemci parti yetkililerini de rahatsız ediyor ama kimse de çare üretmiyor. Üretemiyor. Ya da üretmek istemiyor.
KKTC’de engelli olmak gerçekten çok zor.

Genç aday-yaşlı aday
Bu seçimlerde gündemde ki bir başka tartışma konusu ise genç ya da yaşlı adayların tercih edilmesi olarak ön plana çıktı. Listelerde genç isimler yer aldı. Gerçi yıllardır politikanın kurdu olmuş, seçimlerde ki “tinyozlukların” kitabını yazmış deneyimli siyasetçiler onlara pabuç bırakır mı ? Buna Vasfiye teyze ağzı ile cevap vermek gerek her halde: “mecbuuuur!!!”… Zira millet umudunu büyük ölçüde yitirmiş ve bu umudu yeniden yeni yüzlerde bulmak istiyor. İşte bu sebeptendir ki yeni adayların bu seçimde şansı daha çok olacaktır.
Aslında sorulması gereken soru “yeni adayların şansı var mı?” şeklinde olmamalıdır. Esas sorgulama, genç adaylar seçildiklerinde, eskilerin parti içindeki tahakkümlerini kırıp kıramayacaklarına yönelik olmalıdır ki, bunu da yaşamadan görüp anlamamız mümkün değildir. Zamanı geldiğinde bu olursa ne ala, yok olmazsa işte o zaman umutlar iyice yok olacaktır.
Bu benim son seçim yazımdı… Tüm adaylara iyi şanslar…

Anlayamadıklarım
Nathalia Cole gibi bir dünya yıldızı, Mağusa Kültür ve Sanat Festivali’nde sahne alırken, onu izlemeye gitmeyip de sokaklarda parti bayrağı sallamayı tercih edenleri hiç anlamıyorum…

Ve Şiir

Seçim

Hiç bilmeyen
Yanıldığını bile bilmeyecek
Bu kadar mutlu kişiyi
Kim seçmeyecek?

Özdemir Asaf