Bu köyde sabır taşı çatlamak üzere

28 Mart 2013 Perşembe | 09:45
Bu köyde sabır taşı çatlamak üzere
Kıbrıs Town Houses

Duygu ALAN
Meriç köyünde yaşayan halk, şikayetlerini Havadis’e anlattı. Meriç’te kanser vakalarının artış gösterdiğini öne süren bölge halkı, köy merkezinde bulunan baz istasyonunun yerleşim yerlerinden uzağa taşınmasını istedi.
Meriç anayoluna ve köy içerisindeki ara yollara yıllardır el değmediğini belirten köy halkı, ayrıca mandıraların yerleşim yerleri ile iç içe olduğunu belirtti ve bu durumdan rahatsız olduklarını ifade etti.
Mandıraların merkezden bir an önce taşınmasını isteyen bölge halkı, bunu yaparken hayvan üreticisinin de mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.
Meriç’teki büyük sorunlardan birinin işsizlik olduğunu kaydeden köy halkı, gençlerin bu yüzden diğer bölgelere göç etmek zorunda kaldığını anlattı.
Meriç’te bazı vatandaşlar, hükümetten yana da dert yanarak Meriç’te 2009 yılında meydana gelen sel felaketinin yaralarının da halen sarılmadığını söyledi.

Hacıkadiroğlu: Köylünün sabır taşı çatlamak üzere
Meriç köyü esnaflarından Mehmet Hacıkadiroğlu, köydeki çözümsüz bırakılan sorunlardan hükümeti sorumlu tuttu. Hacıkadiroğlu, hükümet yetkililerine olan tepkisini, “KKTC’de devlet var ama hükümet yok” diyerek ortaya koydu.
“Köylünün sabır taşı çatlamak üzere” diyen Mehmet Hacıkadiroğlu: “Köy merkezindeki baz istasyonu sağlığımızı tehdit ediyor, kaldı ki, zaten köyde çok sayıda kanser hastası var. Mandıralar ise hala daha evlerle iç içe. Hayvancı, çiftçi desteklenmiyor. Aksine hükümet üreticiye köstek oluyor. Köydeki tüm yollar bozuk, ova yollarının stabilize edilmesi gerekiyor. İşsizlik ise tavan yapmış durumda” şeklinde konuştu.
Hükümet yetkililerin ilgisizliğinden yakınan Mehmet Hacıkadiroğlu, tepkisini seçim zamanı sandığa da taşıyacağını söyledi, “Bundan sonra hiçbir siyasiye oy vermeyeceğim” dedi.
Hacıkadiroğlu, “Devlet var ama hükümet yok. Sistem yok. Bugün bana hizmet etmesi için koltuğa taşıdığım siyasiler sadece kendi çıkarını düşünüyor. Yerli üretim baltalanıyor, üretici iflasa sürükleniyor. Vatandaş mağdur, emekli şikayetçi, özel sektör çalışanları borç batağında. Cezaevi ekonomik nedenlerden ötürü suçlu durumuna düşen insanlarla dolup taşıyor” diye konuştu.

Keçecioğlu: Ülkeyi yangın yerine çevirdilerMeriç’te ikamet eden Şener Keçecioğlu, hükümeti eleştirdi ve yanlış politikalarla ülkenin yangın yerine dönüştürüldüğünü söyledi.
Üreticinin dibe vurduğunu, memurun geçinmekte zorlandığını söyleyen Keçecioğlu, yükselen hayat pahalılığı karşısında özel sektör çalışanlarının ise borç batağında olduğunu savundu.
Kıbrıs Türkü’ne ait değerlerin de bir bir özelleştirilerek elden çıkarıldığını iddia eden Şener Keçecioğlu “Çiftçi, hayvancı, memur, işçi dibe vurmuş durumda. Hükümet biraz halkı düşünmeye başlarsa iyi olacak. Öte yandan, eğer beceremiyorlarsa, iş bilen gelecek, beceriksiz gidecek. Hükümetteki iş bilmezlerin hatası yüzünden kurumlarımızın batırılması veya özelleştirme adı altında elden çıkarılması da kabul edilemez” diye konuştu.
Ülke genelinde yaşanan sıkıntıların yanı sıra Meriç köyünde süre gelen sorunlara da değinen Şener Keçecioğlu, mandıraların, hayvan üreticileri mağdur edilmeden köy dışarısına taşınmasını, köy merkezindeki baz istasyonunun bir an önce bulunduğu yerden alınarak, köy dışına çıkarılmasını istedi.
Şener Keçecioğlu, ayrıca, köyde yıkık dökük yapıların onarılmasını, anayolun ve ova yollarının tadil edilmesini istedi.