Bu bize yakışmadı

Bu bize yakışmadı
Kıbrıs Town Houses

HOYRATÇA KİRLETİYORUZ: Son 5 günde binlerce kişinin denize girmek için akın ettiği Karpaz özel koruma alanı hoyratça kirletiliyor. Koruma alanı içerisinde yer alan Apostolos Andreas Manastırı’nın doğusundaki koy tatilcilerin geride bıraktığı atıklar nedeniyle içler acısı

HER YER ÇÖP: Bölgedeki işletmecilerin de değerini bilmediği eşsiz koyda öbek öbek biriken çöpler insan sağlığıyla birlikte bölgedeki hayvanları da tehdit ediyor. Karpaz’ın turizm elçisine dönüşen “yaban eşekleri” de yiyecek bulabilme ümidiyle insanların geride bıraktığı çöpleri karıştırıyor

Havadis ÖZEL
Fotoğraflar: Ada Diren KURT

Ramazan Bayramı’nın hafta sonu ile birleşmesi turizmde de hareketliliğe neden oldu. Uzayan bayram tatilini yurt dışında geçirme imkanı bulamayan vatandaşlar KKTC’deki turizm tesislerini tercih etti. İç turizmdeki bu hareketlilikten en büyük payı alan ise Karpaz bölgesi oldu.
Pansiyonlar doldu…
Karpaz bölgesindeki birçok pansiyon hafta sonu ile birleşen bayram tatilini iç turizmde yaşanan hareketlilik sonucu dolu geçirdi. Şehrin ve iş yaşamının rutininden uzaklaşmak isteyen vatandaşların birincil tercihi Karpaz oldu.
Günübirlik ziyaret de arttı…
Bayram ve sonrasındaki hafta sonunda özellikle Dipkarpaz ve Zaferburnu’na günübirlik ziyaretler de arttı. Vatandaşlar Karpaz’ın berrak sularından yararlanmak için pansiyonların yanı sıra karavanlarda ve çadırlarda konakladı. Bunu yapamayanlar ise günübirlik ziyaretle Altın Kumsal’ın keyfini yaşadı.
Araç trafiğinde yoğunluk yaşandı…
Yol yapım çalışmalarının devam ettiği güzergahta zaman zaman trafikte yoğunluk yaşandı.  Karpaz’daki koruma alanına doğru seyreden araçların yolu sık sık Karpaz’ın sevimi dostları “yaban eşekleri” tarafından kesildi.
Turizm elçisi gibi…
“Yaban eşekleri” de turizme adapte oldu. Yolunu kestikleri araçların pencerelerinden içeri sarkan eşekler araçtaki yolculardan ikram beklerken, Apostolos Andreas Manastırı önünde rehber edasıyla dolaşmayı ihmal etmedi. Yabanlığı adında kalan eşekler yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
Değer bilen yok…
Karpaz’ın eşsiz güzellikteki altın kumu ve doğal havuzları andıran koylarının değeri bilinmiyor. Berrak deniz ve altın kum tatilcilerin geride bıraktığı çöplerle kirletiliyor. Bölgeye elektik götürülmesiyle daha çok imkana kavuşan işletmeler de bu eşsiz güzelliğe gereken değeri vermiyor. Apostolos Andreas Manastırı’nın doğusundaki koy dün insanların geride bıraktığı atıklarla kötü bir görünüme büründü.

Doğal bir havuzu andıran koydaki kumsala inen yolda öbek öbek çöpler dikkat çekiyor

Yabani olmaktan çıkarak turizm elçisine dönüşen “Karpaz eşekleri” yolunu kestiği araçlardan ikram bekliyor

Bölgedeki işletmecilerin depolamakta özensiz davrandığı çöpler özgür eşeklerin de hayatını tehdit ediyor

 

Facebook Comments