BRT çağ atlıyor

0
BRT çağ atlıyor

TRT ile BRT arasında imzalanan protokol işlemeye başladı. Protokol çerçevesinde yapılması planlanan stüdyo için çalışmalar resmen başladı.
TRT’den gelen ekipler stüdyonun yapılacağı noktada incelemeler yaptı, planları oluşturmaya başladı.

“2014’ün ilk aylarında bu stüdyoyu kullanmaya başlayacağız”
Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Mete Tümerkan, BRT’nin, en az 5 farklı noktada çekim yapılabilen, kapsamlı ve son teknolojiyle donatılacak bir stüdyoya sahip olacağını söyledi.
Tümerkan, “umuyorum ki 2014’ün ilk aylarında bu stüdyoyu kullanmaya başlayacağız” dedi.
Stüdyonun Full HD olarak planlandığına dikkat çeken Tümerkan, “Tabii ki bu noktada çıkışlarımızın da HD olarak değiştirilmesi ve BRT’nin HD olarak izlenmesini sağlayacak dönüşümün gerçekleşmesi gerekecek. Şu anda önümüze 2’nci bir hedef koyduk. Bu stüdyonun tamamlanmasının hemen ardından veya onunla eş zamanlı bir şekilde uyduya çıkışımız ve verici anlamında diğer ihtiyaçlarımızın karşılanması ve dönüştürülebilmesi noktasında bir proje daha hazırlayacağız ve bu projeyi de eş zamanlı olarak hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.
Mete Tümerkan, BRT’nin böylece yayıncılık ve altyapı anlamında çağ atlayacağını vurguladı. Tümerkan, “BRT ciddi anlamda bir başka boyuta geçecek. Bu bizi gerçekten heyecanlandırıyor, gururlandırıyor. Bir an önce bitsin istiyoruz” dedi.

“BRT’de TRT nostalji kuşağı yer alacak”
Protokolün diğer ayaklarının da çalıştığını ifade eden Tümerkan, geçen hafta Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyarette TRT Genel Müdürü ve ilgili daire müdürleri ile toplantılar gerçekleştirdiğine işaret ederek, BRT’de TRT nostalji kuşağı açılacağını duyurdu.
Tümerkan, “Aşkı Memnu’yu, Yaprak Dökümü’nü, Çalıkuşu’nu izleyecek BRT izleyicisi. O eski ilk çekimlerini ekranlara taşıyacağız. Çizgi Filmler gelecek, belgeseller gelecek TRT’den” dedi.

“Telif hakları ile ilgili çalışma başlattık”
Mete Tümerkan, Telif hakları ile ilgili yaşanan sıkıntıları aşma yönünde de çalışmalar yapıldığını açıkladı.
“Telif Hakları genel Müdürlüğü ile Ankara’da toplantılar yaptık. O kapsamda çalışmalarımız devam ediyor. Türk filmi olsun, yabancı film olsun bunların gösteriminde telif hakkı sorunu yaşamamak için adımlar atacağız” diyen Tümerkan, şöyle konuştu:
“BRT’yi aslında olması gereken noktaya getireceğiz. Bir devlet televizyonu, kamu yayıncılığı yapan ve bu sorumlulukla hareket eden bir televizyon ve bunun gereklerini, uluslar arası anlamda tanınmıyor olsa da devletimiz, BRT’yi uluslar arası alanda tanınacak bir noktaya standartlara getireceğiz. Hedefimiz şu anda bu ve gelecek yılın ilk 4 ayında bu çalışmalarımızın tümünü tamamlama ve BRT’yi bir başka noktaya getirme konusunda kararlıyız”.              
Kuruma yeni kameraların, bilgisayar sitemlerinin alınacağını belirten Mete Tümerkan, binek araba alımı ve personelin daha sağlıklı bir ortamda çalışması için mefruşat alımına gidildiğini de anlattı.
Tümerken, yapılan yatırımların maliyetinin ise 8 milyon TL’yi aşacağını söyledi.