Bozkır: “Rumlar Köşeye Sıkıştı”

21 Mart 2013 Perşembe | 12:25
Bozkır:
Kıbrıs Town Houses

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, twitter üzerinden Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan kritik durumuna dikkat çekerek Rumların “köşeye sıkıştığı” için “bir çılgınlık yapabileceği” uyarısında bulundu.

Volkan Bozkır, Twitter hesabında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi için “GKRY köşeye sıkıştı. Dikkat edilmesi gereken bir noktada. ‘Şımarık’ veya ‘şımartılmış’ ‘çocuk’ bir çılgınlık yapabilir” diye yazdı.

Güney Kıbrıs’ın 17 milyar euro tutarında bir açığını kapatamaması halinde iflas edeceğini ve bunun euro bölgesini olumsuz etkileneceğine işaret eden Bozkır, GKRY parlamentosunun banka mevduatına getirilen istenen vergiyi reddettiğini de anımsattı.

“GKRY Maliye Bakanı apar topar Rusya'ya başvurdu. Rusya'nın GKRY deki 32 milyar € banka mevduatı var. ‘Kara para aklama’ amacı aşikar” diyen Bozkır, şunları da yazdı:
“Rusya, kucağına düşmüş GKRY ile kedi-fare oyunu oynayacaktır. Hava ve deniz üssü talep ettiği yolunda rivayetler basında yer alıyor.

Bunun bölgede ne kadar önemli stratejik denge değişimi ifade ettiğini anlamak güç değil. Batı dünyası buna karşı çıkacaktır.”

Volkan Bozkır, sonunda GKRY’nin herkes tarafından "feda" edilecek bir konumda kalabileceğini, o zaman "kötülük yapanın yanında kar kalmaz" atasözü haklı çıkacağı uyarısında bulunduğu mesajlarında şöyle devam etti:
“GKRY, KKTC'nin hakkını yiyerek AB üyesi, Euro bölgesi üyesi, AB Dönem başkanı olurken keyif alan AB ülkeleri şimdi ektiklerini biçecek.

Türkiye ve KKTC'nin gelişmeleri yakinen izlemesi ve değişik senaryolara göre stratejiler üretmesi önem arz ediyor. Bu da yapılıyor.” gazetevatan