Bozer: Olay savcılığa intikal ettirilmiştir

19
Bozer: Olay  savcılığa intikal ettirilmiştir

Parlamentoda hoş olmayan bir olay yaşandığını kaydeden Bozer, sadece iddia sahiplerinin değil parlamento ve parlamenter sistemin de bundan ciddi bir yara alacağını kaydetti.

Bugün bir kabulü sonrası gazetecilerin gündemdeki “rüşvet” iddiaları hakkında sorularını yanıtlayan Meclis Başkanı Bozer, iddia olsa dahi bu tür şeylerin parlamentolara yakışmadığını, halk önünde imajının zedelendiğini belirtti.

DOKUNULMAZLIK KALDIRILIR MI?

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki soruyu da yanıtlayan Bozer, Savcılığın kimin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini bildirmesinin ardından Meclis’in gereğini yapacağını, kuralların bunu gerektirdiğini bildirdi.

Yasal boyutla ilgili başka bir noktadan bakılması gerektiğinde; dokunulmazlığın kaldırılmasının “bireysel bir tercih” de olabileceğini söyleyen Hasan Bozer, resmi müracaatını yapan milletvekilinin bu talebinin parlamentoda onaya sunulabileceğini fakat genellikle bunun savcılık talebiyle yapıldığını ifade etti.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI SONRAKİ AŞAMA

Meclis Başkanı Hasan Bozer, disiplin soruşturması yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soru üzerine de, “Bu daha sonraki aşamadır, bu talep edildi ama o aşamada değiliz. Olayı savcılığa intikal ettiririz, o araştırmasını yapar, kesin sonuç çıkar ki, ben de ondan sonra o temel ışığında disiplin soruşturması başlatırım” şeklinde konuştu.