“BM’nin tıkanıklığı kamufle yöntemi”

13
“BM’nin tıkanıklığı kamufle yöntemi”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat iki liderin yemekli toplantısını değerlendirerek toplantıyı, “kesintiye uğramış, ilerletilemeyen bir sürecin tıkandığını göstermemek için BM’nin bir gayreti” olarak yorumladı.
2. Cumhurbaşkanı Talat, BRT’de katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Talat, BM’nin görevinin müzakereleri başlatmak olduğunu söyleyerek, sosyal toplantılarla yetinilmemesi gerektiğini belirtti.

İrade eksikliği

Talat, bir soru üzerine Kıbrıs sorununun çözümünde irade eksikliği olduğunu kaydederek, Rum tarafındaki irade eksikliğinin ancak bir kısmının ekonomik nedenlere bağlanabileceğini söyledi.

Başka bir soru üzerine Ankara’nın ancak süreci motive edebileceğini, Kıbrıs’ta “Ankara ne isterse o olur” şeklinde bir inanç olduğunu ve bunun son derece yanlış olduğunu söyleyen Talat, UBP’nin bölünmesini buna örnek gösterdi ve “Ankara bunu engelleyemedi” dedi.

Talat “Atı zorla dereye götürebilirsiniz ancak su içiremezsiniz” diyerek, Kıbrıs’ta Ankara’ya çok fazla sorumluluk atfetmemek gerektiğini, sorumluluğun büyüğünün Kıbrıslılarda olduğunu söyledi.

Çözüm heyecanı

Başka bir soru üzerine Talat, çözüm heyecanının Türk tarafında olması gerektiğini anlattı ve şu sıralarda böylesi bir durumun görünmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun iç konularda ve UBP konusunda büyük bir heyecan yaşadığını söyleyen Talat, bunun Kıbrıs sorununda görülmediğini savundu.

Müzakereler nasıl başlamalı?

Müzakerelerin nasıl başlayacağı şeklindeki bir soruyu değerlendiren Talat, Anastasiadis’in geçmişte elde edilen ilerlemeleri kabul etmediğini ve sıfırdan başlamak istediğini söyleyerek, Cumhurbaşkanının buna mutlaka tepki göstermesi ve BM ile Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerini göreve davet etmesi gerektiğini kaydetti.

Talat, “Henüz Anastasiadis’in politikaları tam olarak ortaya çıkmış değil. Bunları görebilmek için masaya oturmak şarttır. Belki de bugün söylenenler hükümet ortaklarını yörüngede tutmak içindir” şeklinde konuştu.

Anastasiadis’in şu andaki sorununun kendi iç cephesini sağlam tutmak olduğunu ve bunun için uğraştığını söyleyen Talat, bunun karşısında da Kıbrıs sorununda iç cephe aktörlerine boyun eğildiğinin düşünülebileceğini kaydetti.

Her mahalleye bir vekil

Parlamenter sistem gereği bugüne kadar siyasi sürecin erken seçimlerle sürüp gittiğini kaydeden Talat, nüfusun küçüklüğüne dikkat çekerek, büyük şehir ölçeği düşünülürse neredeyse her mahalleye bir milletvekili seçildiğini savundu.

Talat bunların ortadan kalkması için milletvekili seçimlerinde “tek seçim bölgesi” ve “Başkanlık sistemine” geçilmesinin yararlı olacağı görüşünü savunarak, yasama ile yürütmenin de böylelikle ayrılacağını söyledi.

Talat, bu gidişle hiçbir hükümetin beş yılını tamamlayamayacağını iddia ederek, milletvekilliğinin şimdiki gibi amatör değil profesyonel olması gerektiğini, yasamanın böylece fonksiyon kazanacağını anlattı.

Başkanlık sisteminin yaygın şekilde tartışılması gerektiğini söyleyen Talat, ancak partilerin kendilerini parlamenter sisteme bağladığını, çoğunluğunun Başkanlık sistemine karşı olduğunu söyledi.

Başkanlık sisteminde yetki bölüşümü ve kontrol olduğunu ifade eden Talat, bu sistemde bakanların, dış ülkelerde görevlendirilecek Büyükelçilerin ilgili meclis komitelerinden onay aldıklarını hatırlattı.

Başkanlık sisteminde yürütme ve yasamanın birbirinden ayrı olduğunu kaydeden Talat, başkanın yasamaya kesinlikle müdahale edemediğini ve meclisin otonom olarak çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde istikrar var

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin istikrarlı olduğuna dikkat çeken Talat, bunun her beş yılda bir yapıldığını, bunun ancak Cumhurbaşkanı’nın istifasıyla değişebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nda beş yılın kesintisiniz sürdüğünü belirten Talat, halbuki Parlamento seçimlerinde muhalefetin seçimlerden hemen sonra erken seçim istemeye başladığını söyledi.