BM’den liderlere yemek daveti

0
37
BM'den liderlere yemek daveti

T.A.K: BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer dün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve diğer bazı BM diplomatlarına Kıbrıs sorununun çözümü sürecine ilişkin bilgi verdi.

Politis: “Uzlaşı Noktalarıyla Yemek” başlığı altında verdiği haberinde, geçtiğimiz günlerde adaya gelerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasadis’le görüşen Downer’in, dün de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a bilgi verdiğini yazdı.

Habere göre Downer Ban’a bilgilendirmesinde, Güney Kıbrıs’taki ekonomik kriz sebebiyle müzakerelerin Eylül ayından önce başlamasını imkansız kıldığı bilgisini verdi, ancak iki liderin arada kalan dönemde, gerek danışmanların kendi aralarında gerekse Downer’in müzakere gurubuyla tanışma niteliğinde temaslarda bulunabileceklerini ifade etti.

Diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde gazete, Downer’in Nisan sonunda adaya gelerek ara bölgedeki bir restoranda liderleri hem sosyal hem de çalışma yemeği niteliği taşıyan bir akşam yemeğine davet etme niyetinde olduğunu yazdı.

Habere göre Downer söz konusu yemekte, BM’nin tasarrufunda bulunan ve eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas-2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Hristofyas-Eroğlu görüşmelerinde uzlaşıya varılan noktaları içeren belgeyi liderlere sunacak.

Liderlerden söz konusu belgede yer alan unsurlardan hangilerine onay verdiklerini hangilerini kabul etmediklerini, daha sonraki bir aşamada kendisine bildirmelerini isteyeceğini yazan gazete, bu çerçevede Downer’in Mayıs ayında da adaya gelmesi olasılığından söz etti.

Downer ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin Nisan ayı sonuna kadar belirleneceği yönünde Anastasiadis’ten taahhüt aldığını da Ban’a iletti.

GÜVEN YARATICI ÖNLEMLERİN İLERLEMESİ GÜÇ

Öte yandan gazete, Downer’in New York’taki temasları sırasında, doğrudan müzakereler başlayana kadar Güven Yaratıcı Önlemlerin (GYÖ) ileri götürülmesini isteyen Kıbrıs Rum tarafının bu isteğine Türk tarafının yanıt vermesinin “güç olduğu” değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Downer, Kıbrıs Türk tarafının doğalgaz konusunu da GYÖ’lere dahil etme arzusu ve bu konunun kapalı bölge Maraş’ın açılması karşılığında Gazimağusa limanının açılması gibi diğer önlemlerle birlikte ele alınamamasının, GYÖ’lerin ileri götürülmesine engel teşkil ettiği görüşünü de savundu.

Gazete, BM’nin GYÖ’ler konusuna olumlu baktığını, ancak henüz taraflardan herhangi belirli bir öneri almadığını belirtirken, Downer’in bu konuyu Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüşme girişiminde bulunacağını öne sürdü.

Gazete ayrıca, Downer’in dün geç saatlerde New York’tan Avustralya’ya hareket etmeden önce ABD Daimi Temsilcisiyle görüşmesinin beklendiğini, Downer’in hali hazırda Yunanistan, Türkiye, Fransa, Güney Kıbrıs, Çin ve İngiltere daimi temsilcileriyle görüşmüş olduğunu vurguladı.