En Üst

27 Nisan 2017

BKP: Tarım planlaması şart

BKP: Tarım planlaması şart
Haber İçi Üst

Efendi, partisi adına yaptığı açıklamada, Başbakan Sibel Siber’in tarım ürünlerindeki ilaç kalıntılarıyla ilgili açıklamasını “ülkedeki denetimsizliğin ve plansızlığın birinci ağızdan itirafı” olarak niteledi.

Bu tür açıklamaların hem üreticiyi hem tüketiciyi zor durumda bıraktığını kaydeden Efendi, kullanılan ilaçların büyük bir kısmının yasal olmayan yollardan KKTC’ye girdiğini savundu.

İlaçlar dışında baz istasyonları, atmosfere salınan gazlar, ülke topraklarında yapılan analizler sonucunda limit üstü tespit edilen arsenik, ithal edilen gıdalardaki  katkı maddeleri, proteinlerin yanması sonucu oluşan “maylart reaksiyonu” ve bir çok nedenin kansere neden olduğunu belirten Efendi, bunun önüne ancak planlı, programlı ve denetime tabi bir tarım planı ile geçilebileceğini kaydetti.

Efendi, hükümet ve yeni gelecek hükümete önerilerinin, tarım master planının yapılması, üreticiye devlet tarafından yapılan yetersiz desteğin arttırılması, ithal edilen meyve ve sebzelerin fonlanması, üretim üzerindeki fonların kaldırılıp üreticinin teşvik edilmesi olduğunu belirtti.

Üreticinin elinden yok pahasına alınan ürünlerin tüketiciye fahiş fiyata satılmasının önüne geçilmesini, planlı üretime geçilmesini, ihraç ürünleri önündeki engellerin kaldırılmasını, üretimdeki girdilerin üzerindeki vergilerin ve fonların kaldırılmasını, kalite ve verimliliği artırmak için devlet tarafından bilgi ve araç-gerecin üreticiye destek olarak verilmesini, borç içindeki üreticilerin kredilerine çözüm bulunmasını isteyen  Efendi, “Önce hükümet edenler gerekli üretim şartlarını üreticiye sağlayıp görevlerini yapacak, sonra denetimi olacak. Yoksa böyle palyatif tedbirlerle sorun çözmek değil şov yapmaktan öteye gidemezler” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King