Bitki özleri radyasyona karşı koruyor

15 Haziran 2013 Cumartesi | 10:37
Kıbrıs Town Houses

Bitki ekstrelerinin, vücudu radyasyondan koruyucu özellikleri olduğuna dair bilimsel kanıtlar vardır.

Radyasyonun neden olduğu DNA hasarını önleyerek hücreleri koruyan bitkilerden bazıları şunlardır:

ZERDEÇAL: Zerdeçal ve diğer bazı Güney Asya baharatlarından elde edilen kurkumin; antioksidan özelliği sayesinde radyasyona karşı güçlü bir savaşçıdır. Kurkumin; DNA hasarını ve tümör oluşumunu azaltır.

DOĞAL ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

SARIMSAK VE ZENCEFİL: Bu ikili, birlikte alındığında şaşırtıcı derecede yüksek bir koruma sağlar. Sarımsak; kükürt ve glutatyon gibi doğal antioksidanlar içerir. Sarımsak ekstreleri; alyuvar hücrelerini radyasyon hasarından korur. Zencefil ekstresi ise sarımsakta bulunan glutatyon'un işlevini artırır. Sarımsak ve zencefil; radyasyonla oluşan serbest radikalleri anında yok eder.
GINGKO BILOBA: Radyasyona maruz kalan kişiler ve hayvanlarda oluşan DNA hasarını azaltır. Bu bitki öyle güçlüdür ki; Çernobil faciasında radyasyona maruz kalan işçilerin tedavisinde bile fayda sağlamıştır.
GINSENG: Ginseng, önemli radyoaktif etkileri olan ve geleneksel tıpta kullanılan diğer önemli bir bitkidir. Çeşitli ginseng ekstreleri; antioksidan özelliği sayesinde sağlıklı dokuları radyasyon hasarından korur.

SÜPER ÜÇLÜ: A, C VE E VİTAMİNİ
A, C ve E vitaminleri; bilimsel olarak kanıtlanmış antioksidan özelliklere sahiptir. Bu vitaminlerin yüksek miktarda alınması; radyasyonun neden olduğu kromozom hasarına karşı koruma sağlar. A vitamininde bulunan beta-karoten; ilk olarak Çernobil nükleer kazasında, bölgedeki çocukların tedavisinde kullanılmıştır. Çalışmalar A vitamininin, radyasyonun kansere yol açabilecek gen hasarını önlediğini ve sağlıklı hücreleri koruduğunu gösteriyor. C vitamini; doğal bir antioksidan olan glutatyon ile birlikte DNA'nın kromozom hasarından korunmasına yardımcı olur. C vitamini ayrıca, kan hücrelerinin radyasyon sebebiyle ölmesini de engeller. C ve E vitaminleri; serbest radikalleri oluşur oluşmaz yok eden ve toksik etkilerini azaltan önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca E vitamini; kanser dokusunun büyümesini azaltırken, normal hücreleri eşzamanlı olarak korur.

TIBBİ GÖREVLİLER İÇİN DE ÖNEMLİ
Röntgen teknisyenleri arasında yapılan bir çalışma; vitaminlerin ne kadar kuvvetli antioksidanlar olabileceğini ortaya koydu. Yaşamları boyunca yüksek oranda radyasyona maruz kalan radyoloji teknisyenlerinde, doku oksidasyonu sıkça görülür.

HER GÜN VİTAMİN VERİLDİ
Bir grup teknisyene 15 hafta boyunca yüksek miktarda C ve E vitamini verildiğinde, doku hasarında azalma görüldü. Diğer yandan, vücutlarındaki doğal antioksidan seviyesinin de arttığı tespit edildi. Serbest radikalleri oluşur oluşmaz yok eden C ve E vitamini, radyasyondan korunmada hayati önem taşır.

KEMİKLER İÇİN ÇİNKO
Vücudun antioksidan sisteminin fonksiyonunu yerine getirebilmesi için mineraller çok önemlidir. Bu mineraller arasında özellikle çinko; radyosyona karşı tam vücut direncinin sürdürülmesinde büyük önem taşır. Çinko ve katkıları; alyuvar hücrelerini radyoaktif yolla harekete geçen oksidanlara karşı korur ve hasar görmesini engeller. Kemik iliğini de koruyan çinko, aynı etkiyi tümör hücreleri üzerinde göstermez.