Bisikletin ilişkisi Facebook kadarmış

0

Bisiklet Federasyonu Başkanı İnsel Paralik dün bir basın açıklaması yaparak Türkiye Bisiklet Şampiyonası’nda sporcularımızın tasnif dışı sayılmasına ilişkin beyanda bulundu.

İnsel Paralik, KKTC’li sporcuların Türkiye’deki şampiyonada yarışıp tasnif dışı sayılmaları ile ilgili hatanın ne kendilerinde ne de Türkiye Bisiklet Federasyonu’nda olmadığını söyledi. Tek sorumlu Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) olduğunu belirtti.
Hatta konu hakkında Türkiye Bisiklet Federasyonu’na sözlü ve yazılı saldırıda bulunan, DAÜ Bisiklet takımı sporcusu ve ayni zamanda Türkiye’de yarışıp tasnif dışı sayılan sporculardan Taçam Gökbörü’nün de söyledikleri ve sosyal paylaşım sitesine (Facebook) yazdıklarından dolayı KKTC ve TC Bisiklet Federasyonları arasındaki ikili ilişkilerin zedelendiğini söyledi.
Yani bugüne kadar gerçekleşen hiçbir şey için yazı yazmıyordum. Yazmak da çok istemiyordum. Herkes birbirleri ile yeme içmeler, tavla oynamalar, yürümeler, havuzda yüzmeler, karşılıklı ödül vermeler derdinden dolayı sporda özellikle son 1 yıldır hiçbir çarpık yapıdan bahsedilmiyordu.
Biz de bunları yazanlar olarak hep kötü insanlar oluyor, hep eziliyorduk. Bu düşünde karşısında “memleketi ben mi kurtaracağım” dedim ve milleti yeme içmesi ile bırakarak, son 1 yıldır gazetelerde sporun her şeyin güllük gülistanlık olduğu haberleri okuyarak günü kurtarmaya baktım.
Ama bisikletle ilgili yapılan açıklamaya “pes” dedim. Türkiye’de son yapılan ve uluslar arası olmayan bisiklet yarışına katılıyor bisikletçilerimiz. Ve sanırım 1987’den beri de pedal çeviriyorlar bu yarışta. Hani şu atletizmde, masa tenisinde, yüzmede (ki yüzmede KKTC rekoru bile kabul ediliyor TC’de), voleybolda falan katılıyor ya sporcularımız takımlarımız. İşte o organizasyonlardan birine katılmaya çalıştılar bisikletçilerimiz.
Ancak KKTC Bisiklet Federasyonu’nun zamanında temas kurmayarak, TC ile zamanında irtibata geçmeyerek sporcularımızı yarışma için bildirmeyince sporcular tasnif dışı sayıldı. Ve bu sporcular masterlerde birincilik bir de üçüncülük kazanırken gençlerde yarışan sporcumuz ise altıncı oldu. Türkiye Şampiyonası’ndan bahsediyorum. Ama üçü de, yarışı katılan toplam 4 KKTC’li de tasnif dışı sayıldı. Bugün futbolda bile KKTC vatandaşları TC’de yabancı sayılmıyor. Aziz Behiç örneği var. Bisiklet Federasyonu neyin açıklaması peşinde? Bu duruma isyan eden kendi sporcularını da gün sonunda suçluyor.
TC Bisiklet Federasyonu ile ilişkileri zedelenmiş. E senin ikili ilişkin facebookta yazılan yazı ile zedelendiyse zaten ikili ilişkin falan yok demektir. Tasnif dışı sayılan sporcular KKTC’li ve senin federasyonunun sporcusudur ey KKTC Bisiklet Federasyonu. Kimi savunuyorsun? Neyin yanındasın? Yapılan beyanatlar gelecek neslin önünü tıkamakta değil aksine önünü açmak içindir. Geleceğin önünün tıkanması, sizin yaptığınız açıklama gibi, KKTC’li sporcuları tasnif dışı sayanlara destek çıkma ile olur.
Ve bir söz. Sporcunun emeğine saygı, o emeğe sahip çıkmaktan geçer!