Bisiklete Türkiye ambargosu

16
Bisiklete Türkiye ambargosu

Cem DAĞDELEN

Türkiye Bisiklet Federasyonu hafta sonu düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası’na KKTC’den gidecek sporcuları ancak tasnif dışı yarıştırma kararı aldı.
Çorum’da 21-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan genç, büyük, master kategorileri ve Konya’da 29-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan yıldız A, yıldız B, bayanlar kategorilerindeki “Türkiye Yol Şampiyonası” Türkiye Bisiklet Federasyonu yarış komitesinin aldığı karar neticesinde KKTC sporcularının katılımları halinde dereceye alınmayacağını açıkladı. KKTC’den katılmak isteyen sporcular ancak tasnif dışı yarışabilecek.

Önce izin verilmedi daha sonra tasnif dışı

Ambargo nedeniyle KKTC gençliğinin sporda tek çıkış noktası olan Türkiye’de bazı federasyonların uygulamaları şok etkisi yaratıyor.
İki hafta önce İzmir’de düzenlenen turnuvaya davet edilen Mağusa Türk Gücü U15 Futbol Takımı organizasyon dışına itilirken ayni akıbet bisikletçilerin de başına geldi.
Türkiye Bisiklet Federasyonu Yarış Komitesi Çorum’da ve Konya’da yapılacak yarışlarda ilk aldığı kararda KKTC’den sporcuların müsabakaya katılmasına izin vermedi. Ardından iki ülke bisiklet federasyonu ile yaşanan temas sonrasında KKTC’li sporcuların ancak tasnif dışı yarışmasına müsaade edildi.