Biri canından diğeri özgürlüğünden oldu

19 Haziran 2013 Çarşamba | 09:08
Biri canından diğeri özgürlüğünden oldu
Kıbrıs Town Houses

ALKOL VE SÜRAT 2 YILINA MAL OLDU… Aşırı sürat ve alkol, bir gencin canına diğerinin ise 2 yılına mal oldu. Lefkoşa-Güzelyurt anayolu kavşağında 16 Aralık 2012 tarihinde alkollü ve süratli şekilde araç kullanarak Erhan Bişmiş’in ölümü ile sonuçlanan kazaya sebebiyet vermek suçundan yargılanan Cenk Atunlar hakkındaki dava dün karara bağlandı. Atunlar 2 yıl hapse mahkum edildi

Duygu ALAN
Lefkoşa-Güzelyurt anayolu kavşağında 16 Aralık 2012 tarihinde meydana gelen ve Erhan Bişmiş’in ölümü ile sonuçlanan kazada araç sürücüsü Cenk Atunlar, hakkındaki dava dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.
Başkan Bahar Saner, Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Cenk Atunlar’ın 24 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Ölümlü trafik kazasının kararını Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi okudu.

Araçlarda mekanik arıza bulunamadı
Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, 16 Aralık 2012 tarihinde, sanık Cenk Atunlar’ın yönetimindeki KE 043 plaklı salon araç ile Gönyeli Atatürk Caddesi boyunca güney istikametine seyrederken Lefkoşa-Güzelyurt anayolu kavşağına geldiğinde süratli bir şekilde anayola doğru dönüş yapması sonucu direksiyon hâkimiyetini kaybedip yoldan çıkıp orta kaldırım üzerinde bulunan aydınlatma direğine çarptıktan sonra karşı şeride geçerek o sırada Güzelyurt istikametine seyreden iki araca çarptığını söyledi.
Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, kaza sonucunda KE 043 plakalı araçta yolcu olarak bulunan 19 yaşındaki Erhan Bişmiş’in yaşamını yitirdiğini aynı araçta yolcu olarak bulunan Buse Özvurulmuş isimli kişinin ise ağır yaralandığını kaydetti.
Kıdemli Yargıç Gazi, araç sürücüsü Cenk Atunlar’ın da kaza sonucu aldığı darbeler sonucu ağır yaralanarak bir süre Yoğun Bakım servisinde tedavi gördüğünü belirtti.
Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, kaza sonucu yapılan incelemeler sonucu, kazaya karışan her üç araçta da kazaya neden olabilecek mekanik bir arıza tespit edilmediğini söyledi.

Kanında 75 promil alkol tespit edildi
Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, sanık Cenk Atunlar’ın “dikkatsiz ve kontrolsüz” araç kullanarak 1 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini ayrıca yapılan tetkikler sonucu kaza sırasında KE 043 plakalı araç sürücüsü sanık Cenk Atunlar’ın kanında 75 promil etil alkol tespit edildiğini açıkladı.

Sabıkası var
Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, kazanın, alkollü araç kullanmak, aşırı sürat yapmak, kontrolsüz ve dikkatsizce araç kullanmak sonucu meydana geldiğine işaret etti.
Kıdemli Yargıç Gazi, ölümlü kaza sanığı Cenk Atunlar’ın daha önceden de “Alkollü içki tesiri altında motorlu araç kullanmak” suçundan sabıkasının bulunduğunu dile getirdi.
Kıdemli Yargıç Gazi, sanığın 24 yaşında “genç suçlular” kategorisinde bir kimse olduğunu, küçük yaşta anne ve babasının boşandığını, annesi ile birlikte İngiltere’de ikamet ettiğini, sanığın İngiltere’de üniversite öğrencisi, 24 yaşında hayat tecrübesi olmayan bir kimse olduğunu belirterek sanığa ceza takdir ederken lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdiklerini ifade etti.

Hem alkol hem sürat
Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, KKTC’de son zamanlarda ölümle sonuçlanan trafik kazalarında artış yaşandığına işaret etti.
Kıdemli Yargıç Gazi, “Küçücük ülkemizde bir anlık dikkatsizlik, alkolden kaynaklanan ve ölümle sonuçlanan trafik kazaları insanlarımızı acıya boğarken, bu kazaların sayısı son günlerde artış göstermektedir. Ölümlü trafik kazalarında sanıklara verilen cezalar caydırıcı ve ibret verici olmalıdır. Sanık Cenk Atunlar da hem alkollü hem de dikkatsiz ve kontrolsüz bir şekilde araç kullandığı için 19 yaşındaki Erhan Bişmiş’in ölümüne sebep olmuştur” dedi.

2 yıl hapis cezasına çarptırıldı
Sanık Cenk Atunlar hakkındaki Ağır Ceza Heyeti’nin kararını okuyan Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, 1 kişinin ölümüne 1 kişinin de ağır yaralanmasına sebep olan 24 yaşındaki sanık Cenk Atunlar’ın 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.