Birbirlerinden kopmadılar

10 Haziran 2013 Pazartesi | 09:42
Birbirlerinden kopmadılar
Kıbrıs Town Houses

Ceren ÖZBİL

Pikniğe KKTC’de yaşayan ve Hamit Buba soyundan gelenlerin yanı sıra, yurt dışında yaşayan ve Hamit Buba soyundan gelen birçok kişi de katıldı.

Sosyal paylaşım sitesinde başladı…
Birçok aileye de örnek olacak bu birliktelik beş altı yıl önce Hamit Buba soyundan gelen Mehmet Altuner’in soy ağacını hazırlarken sosyal paylaşım sitesine yansıtması ve aile bireylerinin birbirini tanımak istemesiyle başladı. İlk düzenlenen aile pikniğine yaklaşık 80 kişi katılırken ikinci yıl bu rakam iki katına ulaştı.

Akrabalarını tanıma şansı buldular…
Akrabaların bir birinden kopmaya başladığı bu dönemde, Hamit Buba soyunun düzenlediği piknikle bu soydan gelenler birbirini tanıma şansı buldu ve akraba olduğunu bilmeyen birçok kişi piknik vasıtası ile akraba olduğunu öğrendi.

Akraba olduklarını piknikte öğrendiler…
Yıllardır birbirini tanıyıp akraba olduğunu bilmeyen birçok kişi piknikte karşılaşınca büyük şaşkınlık yaşadı. Özellikle çocuklar sınıf arkadaşlarını piknikte görmekten ve akraba olduklarını öğrenmekten büyük mutluluk duydu.

Çevre temizlendi…
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin katkıları ve pikniği organize eden kişiler tarafından piknik düzenlenecek bölge günler öncesinden temizlendi. Lefkoşa’ya güzel bir piknik alanı kazandırıldı. Ayrıca “Goca Hamit Buba Pikniği”nin düzenleneceği alana piknikçiler tarafından seyyal tuvalet de getirildi.

Küçük Kaymaklılılara çağrı…
Havadis Gazetesi’ne konuşan Ali Zeybekoğlu Küçük Kaymaklı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurmak için de çalışmalar başlattıklarını belirtti. Kendini Küçük Kaymaklı hisseden ve Küçük Kaymaklı kökeninden gelen herkese bu derneğe üye olmaları için çağrı yapan Zeybekoğlu şu şekilde konuştu:
“Biz Küçük Kaymaklılı halk olarak çok çile çektik. Bu nedenle bir dernek kurmak için girişimlerimizi başlattık. Derneğe üye olmak isteyenler ben yani Ali Zerybekoğlu, Kemal Buba ve Mehmet Altuner’e ulaşabilir.”