Bir sonraki Amerika Merkez Bankası Başkanı kim olacak?

0
33

Bir Ocak 2014’e daha çok var. Fakat Amerika Merkez Bankası’nın (Federal Reserve) Ben Bernake’den sonra gelecek başkanının seçilme işlemi ve beraberinde gelen tartışma son sürat gidiyor. Bu gidiş, Obama’nın başkan seçilmesinden sonra doruğa çıkmış olan, uzlaşmacı değil de kavgacı olmanın prim yaptığı Washington’a yakışır bir şekilde gerçekleşiyor.

* * *
Şu anda ismi en fazla geçen iki aday var: Larry Summers ve Janet Yellen. Larry Summers, Clinton döneminde Finans Bakanlığı, Obama döneminde ise Ekonomik Danışmanlar Konseyi’ne başkanlık etmiş akademik olarak son derece başarılı bir ekonomi profesörü. Harvard Üniversitesi Başkanlığı yapmış olan Summers, finans sektöründe de çalışmış birisi. Summers’in en önemli özelliklerinden biri ise ters ve patavatsız olması; “her zaman ben haklıyım” demeyi sevmesi.
* * *
Yellen de Summers gibi son derece başarılı bir ekonomi profesörü. O da Clinton döneminde Ekonomik Danışmanlar Konseyi’ne başkanlık etmiş ve şu anda da Amerikan Merkez Bankası başkan yardımcısı. Summers’in aksine özel finans sektöründe çalışmışlığı yok. Yine Summers’in aksine daha yumuşak konuşan, katılacağı tartışmalardan önce ev ödevini herkesten iyi yapıp gelen ve ayaküstü düşünüp konuşmak yerine hazırladığı, yazılı metinleri okumayı tercih eden birisi.
* * *
Benim düşüncem bu iki önde giden adayın en az bundan önceki Merkez Bankası başkanları kadar işi bildikleri. Özellikle Yellen’in bankaların çalışmalarını düzenlemede daha iyi bir iş yapacağı ve kararlarını verirken işsizlik oranını sürekli olarak göze alacağını düşünüyorum. Bu yüzden de benim tercihim Yellen. Fakat Summers her ne kadar patavatsız, yerli yersiz konuşan birisi ise de, Merkez Bankası başkanı olması durumunda gerektiği gibi hareket eder diyorum.      
* * *
Gelin görün ki, her konuda polarize olan ve her şeyi “benim adayım senin adayından daha iyidir” şekline dönüştürmüş olan taraflar, kendi adaylarını öne çıkartmak için diğer adaya çamur atmayı ve son derece küçük ve önemsiz olan konulara takılıp kalmayı yeğliyorlar. Örneğin, bir bayan olarak Yellen’in “gerekli ağırlığı” olmayacağı konuşuluyor; bu işi yapacak kapasitesi olduğundan değil de “bir bayan olduğu için” aday gösterilmesinin istendiği (bugüne kadar Amerikan Merkez Bankası başkanı olan bayan yok) çoğu zaman dolaylı olarak seslendiriliyor. Olası aday adaylarının kişisel ataklar ile yıpratılması ise beraberinde çok ciddi, potansiyel bir probleme yol açıyor: Bu problem “Dünyanın en güçlü insanı” diye isimlendirilen Amerikan Merkez Bankası (bir sonraki) başkanının daha işine başlamadan kredibilitesinin azaltılması ve dolayısıyla belirsizlik yaratılması. Belirsizlik sağlıklı ekonomik karar vermenin en büyük düşmanı olduğundan, bu hiç de olumlu bir durum değil.