Bin kişi öldü, On Bin’i aşkın yaralı

15 Ağustos 2013 Perşembe | 09:03
Bin kişi öldü
Kıbrıs Town Houses

Mısır güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesi sürerken, ölü ve yaralı sayıları her geçen sürede artıyor.

Mısır güvenlik güçlerince darbe karşıtlarına yönelik düzenlenen müdahalelerde ülke genelinde ölü sayısının bin, yaralı sayısının ise 10 bini bulduğu bildirildi. Güvenlik güçlerinin müdahalesinin sürmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Darbe karşıtı göstericilere müdahale sırasında polislerin Nahda Meydanı'ndaki bazı protestoculara molotofkokteyli attı. Bunun sonucunda çıkan yangında 3 göstericinin yanarak hayatını kaybettiği iddia edildi.

ÖLENLER ARASINDA KADIN VE ÇOCUKLAR DA VAR

Mısır güvenlik güçlerinin Rabiatul Adaviye ve Nahda meydanlarına müdahalesinde ölenlerin arasında çocukların da bulunduğu bildirildi.

Darbe Karşıtı Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, saldırıda 2 çocuğun da hayatını kaybettiği belirtilirken, Rabiatul Adaviye Meydanında yaralıları tedavi etmeye çalışan bir doktorun da açılan ateş sonucunda hayatını kaybettiği ifade edildi. Rabiatul Adaviye Meydanında darbeye karşı gösterilerde yer alan El Ezher ulemasından yaklaşık 30 kişinin de saldırı sırasında hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Meydandaki sahra hastanesindeki doktorlar, ölen kişilerin kimliklerine ilişkin açıklamanın daha sonra yapılacağını kaydetti.

MUSTAFA MAHMUD MEYDANI'NDA 19 KİŞİ ÖLDÜ, BİNİ AŞKIN KİŞİ YARALANDI

Kahire'deki Mustafa Mahmud Meydanı'nda darbe karşıtlarına ateş açılması sonucu 19 kişinin öldüğü, 1000'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Mustafa Mahmud Meydanı sahra hastanesi yöneticisi Muhammed Abdulfettah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mustafa Mahmud Meydanı'nda güvenlik güçlerinin askeri darbe karşıtı göstericilere ateş açması sonucu 19 kişinin öldüğünü, bini aşkın kişinin yaralandığını kaydetti. Abdulfettah, durumu kritik 20 yaralının Mühendisler semtindeki Es-Selam ve Dımaşk hastanelerine sevk edildiğini ifade etti.

İSMAİLİYE'DE KİMLİĞİ BELİRSİZ KİŞİLERİN SALDIRISINDA BİRİ ALBAY 2 ORDU MENSUBU ÖLDÜ, 1 ASKER YARALANDI

Mısır'ın kuzeyindeki İsmailiye'de kimliği belirsiz kişiler tarafından askeri araca düzenlenen saldırıda biri albay 2 ordu mensubunun öldüğü, 1 askerin yaralandığı bildirildi.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, İsmailiye kentinin Mefarik Ebu Suveyr bölgesindeki askeri araç, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına maruz kaldı. Olayda Albay Muhammed Kumi ve 1 askerin olmak üzere 2 ordu mensubu öldü, 1 asker ağır yaralandı. Görgü tanıkları ise plakasız arabadan askeri araca ateş açıldığını ifade etti.

KATLİAM HABERLERİ GELİYOR

Mısır güvenlik güçlerinin Rabiatul Adaviye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtlarına müdahalesi sürerken, başkent Kahire dışındaki kentlerden de katliam haberleri gelmeye başladı.

Başta Minye ve Asyut kentleri olmak üzere Helvan kentinde de polisin göstericilere müdahalesi sonucunda onlarca kişinin hayatını kaybettiği, bu 3 kentte 2 binden fazla yaralı olduğu bildiriliyor.

Kahire ve diğer kentlerde polis müdahalesine rağmen darbe karşıtlarının gösterileri sürüyor.

İHVAN'DAN SOKAKLARA DÖKÜLÜN ÇAĞRISI

İhvan, meydandaki göstericilere destek için Mısırlılardan "Sokaklara dökülmelerini" istedi. İhvan yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi.

Bilteci, Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki şehit, yaralı, çocuk ve kadınlara destek için Mısırlıların "sokaklara dökülmesi" çağrısı yaptı.

MISIR'DA OLAĞANÜSTÜ HAL

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülke genelinde 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini, ordunun polise yardımcı olmak için görevlendirildiğini açıkladı. İlan edilen olağanüstü hal kapsamında, "Başsavcılığın izni beklenmeksizin kişiler gözaltına alınabilir, evlere baskın yapılabilir" gibi isnistai uygulamalar da yer alıyor.

BORSA, LİMANLAR VE MÜZELER KAPATILDI

Giza kentindeki piramitlerin bulunduğu bölge ile Kahire'deki Mısır Müzesi ve İskenderiye'de bulunan bazı müzelerin ziyarete kapatıldığı bildirildi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, Giza'da piramitlerin bulunduğu bölgeyi ve başkentteki Mısır Müzesi ile İskenderiye'deki bazı müzeleri ziyarete kapattı. Bakanlık, ayrıca idare merkezlerinin de derhal boşaltılması kararını aldı.

Mısır Borsa Başkanı Muhammed Umran ve Mısır Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, ülkedeki olumsuz gelişmeler üzerine başta Merkez Bankası olmak üzere ülkede faaliyet gösteren tüm bankaların ve borsanın perşembe kapalı olacağı duyurdu.

Suveyş Kanalı ve Kızıldeniz limanlarının da 4 günlüğüne kapatıldığı bildirilrdi. Mısır Kızıldeniz Limanlar Kurumu Başkanı Tümgeneral Hasan Falah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kızıldeniz limanında mal ve yüklerin indirilip boşaltılma işlemleri 4 gün boyunca durdurulmuştur" dedi.

2 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarının düzenlediği gösterileri dağıtmak için yaptığı müdaheleler esnasında, İngiltere merkezli SKY News televizyonu Kameramanı Mick Deane ve Dubai merkezli bir basın kuruluşunda çalışan Habibe Ahmed Abdulaziz (26) hayatını kaybetti. Çalıştıkları kurumlarca yapılan açıklamalara göre, iki gazeteci de darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği Rabia'tül Adeviyye Meydanın'a güvenlik güçlerinin yaptığı müdahele esnasında vurularak hayatlarını kaybetti. Olayları takip ederken gözaltına alınıp haber alınamayan çok sayıda gazeteci olduğu bildiriliyor.

Mısır'da ordu yanlısı yayınlarıyla tanınan Orbit TV kanalı ekibinin Nahda Meydanı'na girişinin engellendiğini aktardı. Avrupa Basın fotoğrafı Ajansı'nın (EPA) Kahire fotomuhabiri Halid Elfiki'nin fotoğraf makinesine el koyulurken, Reuters haber ajansı ekibinden Asma Wagueh'in bacağından mermiyle vurulduğu belirtildi. Associated Press Haber ajansından fotomuhabir Halil Hamra'ya biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandığı ancak sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi. Sabah saatlerinde ordu müdahelesini takip eden, AA ekibinden Ahmet Said ve Mohammed Hossam, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra çektiği fotoğraf ve görüntülere el koyulduktan sonra serbest bırakıldı.

İHVAN LİDERLERİNDEN BİLTACİ SİVİL İTAATSİZLİK ÇAĞRISI YAPTI

Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci, "Mısır'ın bütün meydanları devrim meydanlarına dönüşecek. Askeri darbeyi birkaç gün içinde sona erdireceğiz" dedi.

El-Cezire televizyonuna konuşan Biltaci, ordu komutanlarına ve polis yöneticilerine seslenerek, "Emirlere itaat etmeyin. Abdulfettah es-Sisi sizin ellerinizi kana bulayarak suçuna ortak etmek istiyor, sizi kendisine kan kardeşi yapmak istiyor. Emirlere itaat etmeyin çünkü bu ordu şerefini kaybetmiştir, insanlığını kaybetmiştir. Mısırlıları katleden bu ordunun emirlerine itaat etmeyin. Evlerinize dönün" çağrısı yaptı.

RAMSES VE MUSTAFA MAHMUD MEYDANLARINA DA MÜDAHALE EDİLDİ

Mısır güvenlik güçleri, Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarına müdahalesinin ardından, Ramses ve Mustafa Mahmud meydanlarında toplanan göstericilere de müdahaleye başladı.

Polisin göstericilere müdahalesi sonucunda, kentin doğu ile batı yakasını birbirine bağlayan 6 Ekim Köprüsü trafiğe tamamen kapatıldı.

EZHER ŞEYHİ ÇATIŞMALARI BASINDAN ÖĞRENDİ

Ezher Şeyhi Tayyib, göstericilerin tahliye edilmesine yönelik yürütülen çalışmaları, bu sabah basından öğrendi. Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Mısır ordusunun darbe karşıtı gösterilere ev sahipliği yapan meydanları tahliye girişimine yönelik müdahalesini, sabah basında yer alan haberlerden öğrendiklerini belirtti.

TEMERRÜD'DEN İHVAN'A KARŞI ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI

Mısır'da "30 Haziran gösterilerini" başlatan Temerrüd (İsyan) Hareketi, darbe karşıtlarının düzenleyeceği yeni gösterilere engel olunması için halk komiteleri oluşturma çağrısında bulundu.

Temerrüd Hareketi, resmi internet sayfasında yaptığı yazılı açıklamada, Kahire'nin Mustafa Mahmud ve En-Nur camilerinin çevresinde düzenlenen gösteriler başta olmak üzere yeni gösterilere engel olunması için halk komiteleri oluşturulması yönünde çağrı yaptı.

Öte yandan darbeden sonra göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradai istifa ettiğini bildirdi.