Belirsiz bir sürecin parçası olmam

0
13
Belirsiz bir sürecin parçası olmam

ENDİŞELİYİM… Meclis Başkanı Hasan Bozer,  hem güvensizlik önergesi hem de erken seçim önergesini aynı anda sunan muhalefetin bir belirsizlik ortamı yarattığını söyledi. Gelecek günlerle ilgili ciddi endişeleri olduğunu anlatan Bozer, “Ülkeyi zor günler bekliyor” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Meclis Başkanı Hasan Bozer, hem erken seçim önerisi hem de güvensizlik önergesinin aynı anda Meclis’e getirilmesinin sağlıklı olmadığını, kurulacak yeni hükümet süreciyle ilgili ciddi anlamda endişeleri olduğunu söyledi.
Bozer, Havadis Gazetesi Genel Müdürü Başaran Düzgün’ün, seçim hükümeti kurulması ve başına da, Meclis Başkanı olan kendisinin geçmesi önerisini değerlendirdi.

“Hesap iyi yapılmadı”
Bozer, “Başaran Bey’e gösterdiği nezaketten dolayı teşekkür ederim o kendi güzelliği” dedi ve böyle bir şeyi düşünmesinin dahi mümkün olmadığını kaydetti.
Bozer, olayın detaylarına bakıldığında erken seçim ve güvensizlik önergesi girişimlerinin organize şekilde yapılmadığını söyledi. Bozer, iki önerinin de acele ile yapıldığını, hem erken seçim hem de güvensizlik önergesinin beraber verilmesinin kaosa yol açabileceği endişesi içinde olduğunu vurguladı. Hesabın iyi yapılmadığını,  Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda erken seçim onaylandığı andığı anda ileri bir tarih olamayacağının düşünülmediğini belirtti.

“Cumhurbaşkanı onaylasa bile…”
Bozer süreç ve endişeleri ile ilgili şunları dile getirdi:
“Erken seçim kararı çıktığı zaman 60 gün ileri sayılır ve bir geri gün olan pazar alınır, seçim yapılır olur. Bu da; 21 Temmuz’a denk geldi. Biz törenleri de dikkate alarak 28 Temmuz’da olması için kendi inisiyatiflerimizi kullanarak ve kuralları zorlayarak geçirdik ve başardık. Bu noktada erken seçim Temmuz sonu olacaktır. Öte yandan bir de güvensizlik önergesi illa oylatılsın diye bir baskı oldu.  Biz elbette kuralları uyguluyoruz. Erken seçim tarihinde hükümet kurmak  ancak kağıt üstünde olacak gibi görünüyor.  Cumhurbaşkanı onayının ardından parlamento boyutu var. Meclis’te görüşülecek, iki gün sonra genel görüşmesi yapılacak ve 48 saat sonra oylama olacak. Güvenoyu verilecek.  Seçim kararı  almak, Meclis’te seçime beş kala yoğun çalışıp bunları yerine getirecek mi diye endişelerim var. Cumhurbaşkanı onaylasa bile parlamentoda tıkanacağına dair bir öngörüm var. Pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.”

“Hükümet güvenoyu almazsa demokrasi yara alacak”
Bozer, programını sunan hükümete güven oyu çıkmazsa bunun da demokrasi için ayrı bir sorun yaratacağını kaydetti ve “Bir taraftan değişen bir hükümet diğer taraftan erken seçim zamanında güven oyu alamayan başka bir  hükümet.  Temel sorun protokolleri yapanlar. Bu süreçleri incelediğimde bu süreci detaylandırmaları gerektiğini görüyorum. Ya sadece erken seçim diyeceklerdi ya da sadece güvensizlik önergesi verilecekti” diye konuştu.

“Böyle bir sürecin parçası olmam”
Bozer,  hem güvensizlik öneresi hem de erken seçim aynı anda sunulduğu için ciddi endişeleri olduğunu vurguladı ve “Bu belirsizlik içinde benim başkanlığımda bir seçim hükümeti kurulması önerisini kabul etmem mümkün değil. Ben parlamentoya halk için geldim. Bu şekilde bir sürecin parçası olmam. Hizmette her zaman varım ama belirsizlik içinde bir sürecin parçası da olmam” dedi.