Belediyeyi batırmak istedi

34
Belediyeyi batırmak istedi

ADALIER ÇAVUŞOĞLU’NA ATEŞ PÜSKÜRDÜ: Mehmetçik Belediye Başkanı Mehmet Adalıer, içişleri ve Yerel Yönetimler eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu Bafra Halk Plajı’nı özel bir şirkete peşkeş çekmek istemekle suçladı. Adalıer, kendisinin bunu kabul etmemesi üzerine Çavuşoğlu’nun belediyeyi batırmaya çalıştığını iddia etti

KATKI PAYI ALAMIYOR: Mehmetçik Belediyesi’nde başkan ve meclis üyeleri arasında yaşanan sorun nedeniyle 2012 yılına ait bütçe onaylanamadı. Bütçenin onaylanamamasından dolayı belediye 4 aydır devletten katkı payı alamıyor. Belediyenin devletten 4 aylık katkı payı alacağı yaklaşık 600 bin TL

Mehmetçik Belediyesi’nde belediye başkanı ve meclis üyeleri arasında yaşanan sorun 2012 yılı bütçesinin onaylanamamasına neden oldu. Bütçesi onaylanamayan Mehmetçik Belediyesi 4 aydır devletten katkı payı alamadı.
Gelirleri iyice düşen belediye bu ay çalışanlarını da ödeyemedi. Çalışanlar dün belediye binası önünde oturma eylemi yaptı. Belediyenin devletten 4 aylık katkı payı olarak alacağı ise yaklaşık 600 bin TL var.

Başsavcılık ve Sayıştaylık’tan görüş alındı…
Nazım Çavuşoğlu’nun İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı yaptığı dönemde belediyeden katkı payının ödenmesi için Başsavcılık ve Sayıştaylık görüşü alması istendi. Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’den edinilen bilgiye göre Başsavcılık da Sayıştaylık da bir önceki yıla göre belediyeye katkı payı verilebileceği görüşünü sundu. Ancak belediyeye hala katkı payı ödemesi yapılmadı.

Adalıer, Çavuşoğlu’nu suçladı…
Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer, Mehmetçik Belediyesi’nin yaşadığı ekonomik krizden İçişleri ve Yerel Yönetimler eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu sorumlu tuttu. Adalıer, Çavuşoğlu’nun hedefinin Mehmetçik Belediyesi’ne ait Bafra Halk Plajı’nı alıp bölgedeki özel işletmelerden birine vermek olduğunu ve kendisinin bunu kabul etmemesi nedeniyle Mehmet Belediyesi’ni iflasa sürüklemeye çalıştığını iddia etti.

“Meclis üyelerini üstüme kışkırttı”
Meclis üyeleri ile arasının açılmasından da Nazım Çavuşoğlu’nu sorumlu tutan Adalıer, “Belediye meclis üyelerini üstüme kışkırttı” dedi. Adalıer şu ifadeleri kullandı:
Bafra bölgesinde bir daha özel bir işletmeye verilmeye çalışıldı. Bunu fark edip itiraz etmeye gittiğimde oradaki güvenlikler tarafından darp edildim. 8 gün hastanede yattım. Bu süreç içinde meclis üyeleri bana gelip yanımda olduklarını söylediler. Bende görevi asbaşkana devrettim. Bu süreç içinde asbaşkan çalışan maaşlarını yüzde 40 arttırdı. Buradaki hedef belediyeyi iflasa sürüklemek ve Bafra sahilini elimizden almaktı. Ayrıca Bafra Halk Plajında çalışanlarında görev yeri değiştirildi. Bu konuda iş bilmeyen personel oraya kaydırıldı.

“Her gün bakanla görüşüyorum”
Katkı payını alıp çalışanlarını ödeyebilmek için hemen hemen her gün Lefkoşa’ya gelip İçişleri ve yerel Yönetimler Bakanı ile görüştüğünü kaydeden Adalıer, “Bakan değişti ancak müsteşar müdürler ayni” dedi. Adaler, bakanın katkı payının verilmesini onayladığını ancak müdür ve müsteşarların buna engel olduğunu söyledi.

“Belediyeyi borçlu devraldım”
Üç dönemdir belediye başkanlığı yaptığını kaydeden Adalıer, bu göreve geldiğinde belediyenin yüklü miktarda borç içinde olduğunu anlattı. Adalıer çalışanları ödeyebilmek için eşinin emekli maaşını kullandığını belirtti ve “Ben ne para yerim ne de yedirtirim. Kimseye partisine göre ezmem ve yüceltmem” dedi.

“Belediye binası yaptım”
Adalıer göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği projeler arasında yeni belediye binası yapılması olduğunu belirtti ve bu binayı yaparken birkaç tane özel şirket haricinde hiçbir yerden destek almadıklarını söyledi. Mehmetçik Belediyesi’ne kalıcı eserler bırakma hedefinde olduğunu belirten Adalıer,  ancak belediyenin ekonomik durumu nedeniyle şu an hizmetlerden kısma yapmak zorunda kaldığını kaydetti.

“Yine adayım”
Adalıer, bu dönem yapılacak yerel seçimlerde başkanlığa yeniden aday olacağını açıkladı ve “Olmamayı düşünüyordum ama bu yaşananlar ana tekrardan aday olma kararı aldırdı” dedi. Halk için olan hiçbir yerin peşkeş çekilmesine izin verilmeyeceğini söyleyen Adalıer aday olup mücadeleye devam edeceğini ifade etti.

“Toplantıya katılmadılar”
Belediye meclis üyelerinin art arda birçok toplantıya katılmaması nedeniyle üyeliklerinin düştüğünü kaydeden Adalıer, bunun açıkça yasa d da görüldüğünü söyledi. Adalıer yasada açıkça art arda 3 toplantıya ya da bir yılda 6 toplantıya katılmayan üyelerin üyeliklerinin düşürüldüğünü ifade ederek kendini mağdur hissedenlerin ise mahkemeye başvurabileceğini söyledi. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen mahkemeye başvuran belediye meclis üyesi olmadığını ifade eden Adalıer, “Bu durumda üyelikleri düşmüştür” dedi.

“600 bin TL alacak var”
Belediyenin dört aylık katkı payı olarak devletten alacağı yaklaşık 600 bin TL olduğunu kaydeden Adalıer, bu paranın çalışanların Sosyal Sigorta ve maaşlarını ödemeye yeteceğini söyledi. Adalıer, ayrıca dört aydır katkı payı alamamalarına rağmen sadece son bir aydır çalışanı ödeyemediklerini söyledi ve şu şekilde konuştu:
Çalışanlarım benim evlatlarım gibi. Onların maaş alamaması en çok beni üzüyor. Bu sorunu çözmek için hemen hemen her gün Lefkoşa’ya gidip bakanla görüştüm.  Ancak bakanın onaylamasına rağmen bu parayı alamadık. Bayramlıkları ödendi. Hastaneye gidecek olanlara bir kısım yardım yatık. Ama elimizden gelen bu kadar.

“Vergileri yükseltmemi önerdiler”
Belediyenin ekonomik durumunun düzelmesi için kendisine vergileri yükseltmesi öneri yapıldığını ifade eden Adalıer, vergileri yükseltmesi durumunda bölge halkının hiç vergi ödeyemeyeceğini kaydetti. Adalıer, daha öce balıkçı teknelerin aldığı vergiyi 5 TL arttığını ve balıkçıların bunu ödeyememesi nedeniyle tekrar düşürmek zorunda kaldığını belirtti.

“Cezalarla beni bezdirmeye çalışıyorlar”
Çam ağaçlarını budadığı, ağaçların altını süpürdüğü ve kuyu kazması nedeniyle kendisine ait çamur makinesine ve belediyeye ait kürek, e arabası gibi aletlere el konulduğunu belirten Adalıer, bunların 3 yıl Ziyamet Polis Karakolu’nda olduğunu kaydetti.

“Büyükkonuk’ta yaşanan bizim de başımıza gelmesin”
Byükkonuk’ta bulunan eski ortaokul binası ve piknik alanının bangalov yapılmasının ardından bölge halkının oraya giremediğini söyleyen Adalıer, “Eskiden çocuklar ayni bölgede bulunan futbol sahasında 10 TL’ye futbol oynayabilirken artık 70 TL. Bizde de Bafra Halk Plajı için aynı durum söz konusu. Buna izin vermeyeceğim” şeklinde konuştu.   

Liste:
Nüfus: 3 bin 700
Köyler: Mehmetçik, Bafra, Kumyalı, Pamuklu, Çayırova, Balalan
Eski Belediye Başkanları: Hüseyin Erbilen, Mülayim Erek, Harbay Şeren, Mehmet Ziya

Adalıer, Çavuşoğlu’nun hedefinin Mehmetçik Belediyesi’ne ait Bafra Halk Plajı’nı alıp bölgedeki özel işletmelerden birine vermek olduğunu ve kendisinin bunu kabul etmemesi nedeniyle Mehmet Belediyesi’ni iflasa sürüklemeye çalıştığını iddia etti