Bayram Dünyanın Dört Bir Yanında Kutlandı

9 Ağustos 2013 Cuma | 11:08
Bayram Dünyanın Dört Bir Yanında Kutlandı
Kıbrıs Town Houses

Mısır’da kavga içinde bayram
Kahire’nin Nahda Meydanı’nda günlerdir bekleyişe devam eden demokrasi yanlıları, bayram namazı sonrasında bekleyişi sürdürüyor. Nahda Meydanı’nda yapılan etkinliklerde darbe karşıtları, yılan gösterisi, masa tenisi gibi bayram aktivitelerine katılıyorlar.

***
Binlerce kişi bir arada namaz kıldı
Nüfusun yüzde 80’i Müslüman Arnavutluk’ta Ramazan Bayramı çoşkuyla kutlanıyor. Başkent Tiran’da “Ulusal Şehitler” Bulvarı’nda kılınan bayram namazına binlerce kişi katıldı.
Erkekler namazı bulvarda kılırken, kadınlar ise namazı, bulvara yakın Müslüm Shyri Sokağı’nda kıldı. Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Başbakan Sali Berişa, Meclis Başkanı Yozefina Topalli, Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, kutlama mesajları yayımladı.
Arnavutluk’ta 1991’den beri Ramazan Bayramı, resmi tatil olarak kutlanıyor. 1944 yılında iktidara gelen komünist rejimi, 1967 yılında tüm dini faaliyetleri yasaklamış, camiler ve kiliselerin hepsini kapatmış, cami ve kiliseler tiyatro veya sinemalara dönüştürülmüştü.
Dinin yasaklanmasına karşı çıkan birçok imamın öldürüldüğü Arnavutluk’ta 1991 yılında rejimin düşmesi üzerine dini faaliyetler serbest bırakıldı, ülkenin her bir yanında çok sayıda cami inşa edildi.
***

Atina’da bayram namazı
Yunanistan’ın başkenti Atina’da Müslümanlar bayram namazını, kentte cami bulunmadığı için kendilerine tahsis edilen Barış ve Dostluk Stadı’nda (SEF) kıldı.
Saat 09.30’da başlayan namaza çocuklarıyla gelen Müslümanlar, bayram vaazlarını dinledi. Topluca kılınan bayram namazlarının, Müslümanlar için birlik ve beraberliğin göstergesi olduğu anlatılan vaazda ayrıca, Orta Doğu’da barışın hakim olması için dua edildi. Kılınan namazın ardından cemaat birbiriyle bayramlaştı.
Öte yandan, bayram namazı kılmak için tahsis edilen Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik’te bulunan Yeni Cami’ye katılım olmadı.
Eğitim ve Din İşleri Bakanlığınca bayram namazı kıldırmak için İskeçe’den Selanik’e gönderilen atanmış imamın arkasında sadece iki kişi saf tuttu.
Selanik’te yaşayan Müslümanlar tarafından kurulan Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği yetkilileri, Selanik dışından imam talebinde bulunmadıklarını söyledi.
Din İşleri Bakanlığı’nın bayram namazı kıldırmaları için Selanik’e gönderdiği İskeçeli iki din adamının isimlerinin, kısa süre önce parlamentoda onaylanan 240 İmam Yasası uyarınca Batı Trakya’daki camilere imam ya da devlet okullarına din öğretmeni olarak görevlendirilmesi kararlaştırılan ilk 80 kişinin arasında yer aldığı öğrenildi.
***

Bosna’da bayram kutlaması
Bosna Hersek Reis-ul-Uleması Hüseyin Kavazoviç, başkent Saraybosna’daki İslam Birliği Merkezi’nde geleneksel bayram kutlama resepsiyonu düzenledi.
Resepsiyona Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız da katıldı.
Bayram resepsiyonuna birçok siyasi yetkili, sanatçı, vatandaş ve Ramazan Bayramı’nı Bosna Hersek’te geçiren turistler katıldı. Resepsiyonda, misafirlere geleneksel olarak baklava ikram edildi. Kavazoviç ayrıca, akşam saatlerinde devlet yetkilileri ve ülkede mevcut olan diğer dini toplumları önderlerinin katılacağı resepsiyon düzenleyecek.
Bu arada, bayram namazının ardından karşılıklı ziyaretlerde bulunan Boşnaklar, kabristanları da ziyaret etti.

***
Kars’ta çocukların bayram şekeri toplama geleneği
Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bayram gelenekleri arasında yer alan çocukların kapı kapı dolaşarak şeker toplama geleneği bu bayramda da yaşatıldı.
Karslı çocuklar gruplar halinde evlerin kapılarını çalarak şeker topluyor. Çocuklar, şeker toplarken yaşlıların ellerini de öperek bayramlarını kutluyor.

***
Tunus’ta bayram ve gösteri iç içe
Tunus’un önde gelen solcu muhalif liderlerinden Şükrü Belayid’in öldürülmesinin üzerinden 6 ay geçmesi sebebiyle Bardo meydanında düzenlenen gösteriler sürüyor. Kurucu Meclis önünde toplanan hükümet karşıtı göstericiler, bayram namazını kıldıktan sonra tatlı ve şeker dağıtarak bayramlaştılar.
***

Mescid-i Aksa’da anlamlı namaz
Mescid-i Aksa’da on binlerce kişinin katılımıyla bayram namazı kılındı.
Mescid-i Aksa’ya giden yollarda ve Aksa’nın kapılarında izdiham yaşanırken, İsrail güvenlik güçleri bazı ana caddeleri ve ara yolları kapattı.
Mescid-i Aksa’nın kapılarında namaza gelen çocuklara hediye dağıtıldı.
Bayram hutbesini veren Şeyh İsmail Nevahide, Filistin halkına birlik olma, yaralı ve şehit ailelerini ziyaret etme çağrısında bulundu.
Nevahide, Kudüs’ün güvenlik ve barış kenti olmasını arzuladığını dile getirdi.
Kent sakinlerinin bir kısmı namaz sonrası evlerine dönerken bir diğer kısmı şehitleri ziyaret etmek üzere kabristanlara yöneldi.