Batı Nil Virüsü, Sırbistan’da altı can aldı

25 Ağustos 2013 Pazar | 15:54
Batı Nil Virüsü
Kıbrıs Town Houses

Tropik ve ılıman iklimlerde bulunan ve ilk kez 1937 yılında Uganda'da rastlanan Batı Nil Virüsü'nün, temmuz başından beri Sırbistan'da 81 kişide tespit edildiği bildirildi.
Belgrad Enfeksiyon ve Tropikal Hastalıklar Kliniği Müdürü Prof. Dr. Dragan Deliç, AA'ya yaptığı açıklamada, Batı Nil Virüsü'nün temmuz-ekim döneminde etkili olduğunu söyledi.

Batı Nil Virüsü'ne Sırbistan'da ilk kez geçen yıl rastlandığını belirten Deliç, ''Ancak bu, daha önce bu virüsün ülkede görülmediği anlamına gelmiyor. Geçen yıl, Batı Nil Virüsü'nden muzdarip 58 hastayı tedavi etmiştik. Bunların 52'si son derece ağır durumdaydı. Geçen yıl, bu virüs nedeniyle 10 kişi hayatını kaybetmişti'' diye konuştu.

Uzmanlar, Batı Nil Virüsü taşıyan hastaların yüzde 20'sinde normal gribal enfeksiyon belirtileri olan ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrılarının görüldüğünü ifade ederek, bu belirtileri gösterenlerin doktora başvurmasını tavsiye ediyor.

Batı Nil Virüsü'ne karşı henüz aşı bulunmadığını kaydeden Deliç, aşı geliştirilmesi halinde bu hastalığın tedavisinde önemli bir aşamanın kaydedileceğini söyledi.

Deliç, virüsün sadece sivrisinekler yoluyla bulaştığını vurgulayarak, insandan insana ya da virüsü taşıyan bir hayvandan insana geçme olasılığının bulunmadığına işaret etti.

Batı Nil Virüsü, Uganda'da, Batı Nil Bölgesi'nden sonra Türkiye, Mısır, İsrail, Romanya, İtalya, Fransa ve Macaristan'da da görülmüştü. Virüse, bu yıl az sayıda da olsa Yunanistan, Makedonya ve Rusya'da da rastlandı