En Üst

30 Nisan 2017

Batı Nil Virüsü, Sırbistan’da altı can aldı

Batı Nil Virüsü, Sırbistan’da altı can aldı
Haber İçi Üst

Tropik ve ılıman iklimlerde bulunan ve ilk kez 1937 yılında Uganda'da rastlanan Batı Nil Virüsü'nün, temmuz başından beri Sırbistan'da 81 kişide tespit edildiği bildirildi.
Belgrad Enfeksiyon ve Tropikal Hastalıklar Kliniği Müdürü Prof. Dr. Dragan Deliç, AA'ya yaptığı açıklamada, Batı Nil Virüsü'nün temmuz-ekim döneminde etkili olduğunu söyledi.

Batı Nil Virüsü'ne Sırbistan'da ilk kez geçen yıl rastlandığını belirten Deliç, ''Ancak bu, daha önce bu virüsün ülkede görülmediği anlamına gelmiyor. Geçen yıl, Batı Nil Virüsü'nden muzdarip 58 hastayı tedavi etmiştik. Bunların 52'si son derece ağır durumdaydı. Geçen yıl, bu virüs nedeniyle 10 kişi hayatını kaybetmişti'' diye konuştu.

Uzmanlar, Batı Nil Virüsü taşıyan hastaların yüzde 20'sinde normal gribal enfeksiyon belirtileri olan ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrılarının görüldüğünü ifade ederek, bu belirtileri gösterenlerin doktora başvurmasını tavsiye ediyor.

Batı Nil Virüsü'ne karşı henüz aşı bulunmadığını kaydeden Deliç, aşı geliştirilmesi halinde bu hastalığın tedavisinde önemli bir aşamanın kaydedileceğini söyledi.

Deliç, virüsün sadece sivrisinekler yoluyla bulaştığını vurgulayarak, insandan insana ya da virüsü taşıyan bir hayvandan insana geçme olasılığının bulunmadığına işaret etti.

Batı Nil Virüsü, Uganda'da, Batı Nil Bölgesi'nden sonra Türkiye, Mısır, İsrail, Romanya, İtalya, Fransa ve Macaristan'da da görülmüştü. Virüse, bu yıl az sayıda da olsa Yunanistan, Makedonya ve Rusya'da da rastlandı

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King