Başlamak değil bitirmek önemli

16

Kupa maçlarının ardından ligde sürprizlerin yaşanacağının belirgin olduğu haftada enerjisini kullanmasını iyi bilen Hamitköy, MTG karşısında oldukça kritik üç puan aldı.
Ligin metrajının kısalmaya başladığı bu dönemde Hamitköy, MTG karşısında sadece galibiyet değil olası puan eşitliğinde rakibine üstünlük sağlayacak bir skorla sahadan ayrıldı.
Karşılaşmaya tutuk başlayan ev sahibi ekip kendine ancak kalesinde gördüğü gol sonrasında gelebildi. Golün uyandırdığı Hamitköy, rakibi bir adım önde basmaya başlayıp oyunun kontrolünü de eline alınca devrenin son çeyreğinde 4 net gol pozisyonu sığdırdı. Bir topu direkten dönen Hamitköy’de günün gizli kahramanı Ender Meta’nın organizasyonunda Kenneth’in dokunuşu ile beraberliği yakaladı. Keneth’in sakatlanmasının ardından hız kesecek beklentisi olsa da yerine giren genç Celal de dahil devreyi önde bitirme şansını kaçırdı.
İkinci yarıda maçın boyunun uzaması Hamitköy’ün işine gelirken ev sahibi ekip hem savunma hem de hücum organizasyonunda rakibine oranla doğru yaptı. Savunmada Nazım ve Çağın’ın yerinde müdahaleleri, Ender’in oyunun iki bölgesine kattığı enerji takıma ivme kazandırdı. Erkan etkisiz gününde olsa da Halil onun açıklarını kapatması kırmızı siyahlıların artıları oldu. Forvette Berrian’ın sürekli alan değiştirip rakip savunmayı zorlaması Hasan Topaloğlu’nun da biri zorunluluktan Celal ve Cemre hamlelerinin “cuk” oturması uzatmada da olsa Hamitköy’e baharı müjdeledi. 
Türk Gücü yüksek tempoda başladığı maçta acemi maratoncu gibi yarışın finalini getiremeyip Lefkoşa’dan eli boş döndü. Karşılaşmanın ilk bölümünde MTG, Diallo’nun organize ettiği ataklarda özellikle solda Uğur’la etkili oldu. Ancak genç oyuncunun son vuruşlardaki noksanlığı ve Conteh’in kalabalık savunma arasında erimesi ilk 30 dakikalık bölümdeki etkinliği tabelaya yansıtmadı. Ev sahibinin ikram niteliğindeki hatası sonucu Diallo ile gelen gol konuk ekipte son düdük çalmış, maç bitmiş havası yaratınca maçın yönü de değişti.
Solda Uğur’un arı gibi çalışkanlığına karşın sağda Osman’ın “pazar tatili maça tercih etmesi”, kupa maçının yıldızı Diallo’nun biraz baskı gelince organizasyondan elini ayağını çekmesi MTG’nin hücum gücünü düşürdüğü gibi savunmanın sırtındaki yükü de ağırlaştırdı. Dörtlü savunmada Kadir, Hasan Tamel ve Ayer defansif görevlerini yerine getirse de hücuma bir şey katamadı. Cemal Astan ve Nurettin’in de iyice geriye yaslanması ise hata payını artırdı ki uzatmada bilardo gibi yönü belli olmayan toptan gelen gol de bunun eseriydi.